ΕΥΡΩΠΗ

Οι πρωταθλητές και οι "μάχες" σε όλη την Ευρώπη

Οι πρωταθλητές και οι "μάχες" σε όλη την Ευρώπη

Το Sport24.gr συγκέντρωσε σε ένα κείμενο τις "μάχες" για τίτλο, Champions League, ή παραμονή απ' τα μεγάλα πρωταθλήματα, αλλά και τα δεδομένα για τους πρωταθλητές σε όλη την Ευρώπη

Τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα είναι στην τελική ευθεία και το Sport24.gr συγκέντρωσε σε ένα κείμενο όλα τα δεδομένα, για τις μεγάλες... μάχες!

Δείτε στα σημαντικά πρωταθλήματα ποιοι έχουν πάρει τον τίτλο, ποιοι βγαίνουν Champions League και Europa League, ποιοι υποβιβάζονται και ποιοι ανεβαίνουν.

Όπου υπάρχει διεκδίκηση θα δείτε όλο το υπόλοιπο πρόγραμμα των "μονομάχων", ενώ εν συνεχεία... σε όλες τις υπόλοιπες χώρες θα δείτε την κατάσταση στην κορυφή και πόσες στροφές βρισκόμαστε απ' το φινάλε, με την ένδειξη (CHAMPION) δίπλα σε αυτόν που έχει ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο.

Ισπανία

Πρωταθλήτρια: Μπαρτσελόνα

Champions League: Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο, Ρεάλ, Βαλένθια

Europa League: Μπέτις (Βιγιαρεάλ, Χετάφε)

Υποβιβάστηκαν: Μάλαγα, Λας Πάλμας, Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Προβιβάστηκαν: (Ουέσκα, Ράγιο Βαγιεκάνο, ?)

 

*στη Β' κατηγορία οι Ουέσκα και Ράγιο Βαγιεκάνο είναι στις 2 πρώτες θέσεις, με 4 αγωνιστικές να απομένουν (4 ομάδες με play-offs θα διεκδικήσουν την 3η θέση)

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

 

6. Βιγιαρεάλ 57

Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ

Ντεπορτίβο - Βιγιαρεάλ

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ

7. Χετάφε 52

Χετάφε - Ατλέτικο

Μάλαγα - Χετάφε

8. Σεβίλλη 51

Σεβίλλη - Ρεάλ

Μπέτις - Σεβίλλη

Σεβίλλη - Αλαβές

Αγγλία

 

Πρωταθλήτρια: Μάντσεστερ Σίτι

Champions League: Μάντσεστερ Σίτι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Λίβερπουλ, Τότεναμ)

Europa League: (Τσέλσι), Άρσεναλ, Μπέρνλι

Υποβιβάστηκαν: Στόουκ (Γουέστ Μπρομ, Σουόνσι)

Προβιβάστηκαν: Γουλβς, Κάρντιφ (μία εκ των Φούλαμ, Άστον Βίλα, Μίντλεσμπρο & Ντέρμπι Κάουντι)

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ CL

 

3. Λίβερπουλ 72 (+44)

Λίβερπουλ - Μπράιτον

4. Τότεναμ 71 (+36)

Τότεναμ - Νιούκαστλ

Τότεναμ - Λέστερ

5. Τσέλσι 69 (+27)

Τσέλσι - Χάντερσφιλντ

Νιούκαστλ - Τσέλσι

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

 

16. Χάντερσφιλντ 36 (-29)

Τσέλσι - Χάντερσφιλντ

Χάντερσφιλντ - Άρσεναλ

17. Σαουθάμπτον 33 (-19)

Σουόνσι - Σαουθάμπτον

Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι

18. Σουόνσι 33 (-26)

Σουόνσι - Σαουθάμπτον

Σουόνσι - Στόουκ

19. Γουέστ Μπρομ 31 (-23)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Μπρομ

Ιταλία

 

Πρωταθλήτρια: Γιουβέντους

Champions League: Γιουβέντους, Νάπολι (Ρόμα, Λάτσιο)

Europa League: (Ίντερ, Μίλαν, Αταλάντα)

Υποβιβάστηκαν: Μπενεβέντο, Βερόνα (Κάλιαρι)

Προβιβάστηκαν: Έμπολι (και άλλες δύο)

 

*αν η Μίλαν νικήσει τη Γιουβέντους στον τελικό του κύπελλου θα εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Europa League, αν όχι θα το κάνει όποια ομάδα είναι 6η και ο 7ος θα πάει στα προκριματικά

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ

 

1. Γιουβέντους 91 (+61)

Ρόμα - Γιουβέντους

Γιουβέντους - Βερόνα

2. Νάπολι 85 (+45)

Σαμπντόρια - Νάπολι

Νάπολι - Κροτόνε

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ CL

 

3. Ρόμα 73

Ρόμα - Γιουβέντους

Σασουόλο - Ρόμα

4. Λάτσιο 71

Κροτόνε - Λάτσιο

Λάτσιο - Ίντερ

5. Ίντερ 69

Ίντερ - Σασουόλο

Λάτσιο - Ίντερ

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

 

6. Μίλαν 60

Αταλάντα - Μίλαν

Μίλαν - Φιορεντίνα

7. Αταλάντα 59

Αταλάντα - Μίλαν

Κάλιαρι - Αταλάντα

8. Φιορεντίνα 57

Φιορεντίνα - Κάλιαρι

Μίλαν - Φιορεντίνα

9. Σαμπντόρια 54

Σαμπντόρια - Νάπολι

ΣΠΑΛ - Σαμπντόρια

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

 

14. ΣΠΑΛ 35

Τορίνο - ΣΠΑΛ

ΣΠΑΛ - Σαμπντόρια

15. Κιέβο 34

Μπολόνια - Κιέβο

Κιέβο - Σαμπντόρια

16. Κροτόνε 34

Κροτόνε - Λάτσιο

Νάπολι - Κροτόνε

17. Ουντινέζε 34

Βερόνα - Ουντινέζε

Ουντινέζε - Μπολόνια

18. Κάλιαρι 33

Φιορεντίνα - Κάλιαρι

Κάλιαρι - Αταλάντα

Γερμανία

 

Πρωταθλήτρια: Μπάγερν

Champions League: Μπάγερν, Σάλκε (Ντόρμουντ, Χόφενχαϊμ)

Europa League: (Λεβερκούζεν, Λειψία, Άιντραχτ)

Υποβιβάστηκαν: Κολωνία (Αμβούργο) [Βόλφσμπουργκ]*

Προβιβάστηκαν: Νυρεμβέργη, Φορτούνα Ντίσελντορφ [Χόλσταϊν Κιλ]*

 

*η Χόλσταϊν Κιλ θα τερματίσει σίγουρα 3η και θα παίξει με τον 3ο απ' το τέλος της Bundesliga που μία αγωνιστική πριν το τέλος είναι η Βόλφσμπουργκ

**αν η Μπάγερν νικήσει στον τελικό του κυπέλλου την Άιντραχτ, τότε αυτή θα πρέπει να κυνηγήσει το Europa League μέσω της 7ης θέσης

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ CL

 

3. Ντόρτμουντ 55 (+19)

Χόφενχαϊμ - Ντόρτμουντ

4. Χόφενχαϊμ 52 (+16)

Χόφενχαϊμ - Ντόρτμουντ

5. Λεβερκούζεν 52 (+13)

Λεβερκούζεν - Ανόβερο

6. Λειψία 50 (+0)

Χέρτα - Λειψία

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

 

15. Φράιμπουργκ 33 (-26)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ

16. Βόλφσμπουργκ 30 (-15)

Βόλφσμπουργκ - Κολωνία

17. Αμβούργο 28 (-25)

Αμβούργο - Γκλάντμπαχ

Γαλλία

 

Πρωταθλήτρια: Παρί Σεν-Ζερμέν

Champions League: Παρί Σεν-Ζερμέν (Λιόν, Μονακό)

Europa League: (Μαρσέιγ, Ρεν, Σεντ-Ετιέν)

Υποβιβάστηκαν: Μες (Τρουά, Τουλούζ*)

Προβιβάστηκαν: Ρεμς, Νιμ (Αζαξιό*)

 

*η 3η απ' το τέλος θα παίξει μπαράζ με την 3η της Ligue 2 (Αζαξιό, Μπρεστ, Χαβρη, Λοριάν, Κλερμόν ή Παρί FC)

**η Λιλ θα υποβιβαστεί αν δεν πληρώσει τα χρέη της

***ο 3ος παίζει προκριματικά CL

****αν η Παρί Σεν-Ζερμέν πάρει το κύπελλο (τελικό με Λεζ Ερμπιέ), τότε θα πάει Europa League και ο 7ος

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ CL

 

2. Λιόν 75 (+44)

Στρασμπούρ - Λιόν

Λιόν - Νις

3. Μονακό 74 (+36)

Μονακό - Σεντ-Ετιέν

Τρουά - Μονακό

4. Μαρσέιγ 73 (+32)

Γκινγκάμ - Μαρσέιγ

Μαρσέιγ - Αμιάν

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

 

15. Καέν 37 (-22)

Νις - Καέν

Καέν - Παρί Σεν-Ζερμέν

16. Λιλ 35 (-22)

Λιλ - Ντιζόν

Ντιζόν - Ανζέ

17. Στρασμπούρ 35 (-23)

Στρασμπούρ - Λιόν

Ναντ - Στρασμπούρ

18. Τουλούζ 34 (-15)

Μπορντό - Τουλούζ

Τουλούζ - Γκινγκάμ

19. Τρουά 32 (-24)

Μονπελιέ - Τρουά

Τρουά - Μονακό

Πορτογαλία

 

Πρωταθλήτρια: Πόρτο

Champions League: Πόρτο (Σπόρτινγκ)

Europa League: (Μπενφίκα, Μπράγκα)

Υποβιβάστηκαν: (Εστορίλ, Πάσος Φερέιρα)

Προβιβάστηκαν: Νασιονάλ, Σάντα Κλάρα

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ CL

 

2. Σπόρτινγκ 78

Μαρίτιμο - Σπόρτινγκ

3. Μπενφίκα 78

Μπενφίκα - Μορεϊρένσε

4. Μπράγκα 75

Ρίο Άβε - Μπράγκα

 

*η Σπόρτινγκ υπερτερεί της Μπενφίκα σε ισοβαθμία, αλλά σε τριπλή ισοβαθμία με την Μπράγκα θα υπερτερεί η Μπενφίκα!

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

 

14. Μορεϊρένσε 32

Μπενφίκα - Μορεϊρένσε

15. Φεϊρένσε 30

Φεϊρένσε - Εστορίλ

16. Πάσος Φερέιρα 29

Πορτιμονένσε - Πάσος Φερέιρα

17. Σετούμπαλ 29

Σετούμπαλ - Τοντέλα

18. Εστορίλ 29

Φεϊρένσε - Εστορίλ

Ολλανδία

 

Πρωταθλήτρια: Αϊντχόφεν

Champions League: Αϊντχόφεν, Άγιαξ

Europa League: Άλκμααρ, Φέγενοορντ (και μια εκ των Ουτρέχτη, Φιτέσε, Ντεν Χάαχ, Χέρενφέν)

Υποβιβάστηκαν: Τβέντε (Σπάρτα, Ρόντα)

Προβιβάστηκαν: Φορτούνα Σιτάρντ (*)

 

*στα προκριματικά του CL και η Αϊντχόφεν και ο Άγιαξ

**οι Σπάρτα και Ρόντα θα παίξουν μπαράζ με 8 ομάδες της Β' κατηγορίας

Τουρκία

 

Πρωταθλήτρια: -

Champions League: (Γαλατάσαράι, Φενέρμπαχτσε)

Europa League: (Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, Μπεσίκτας)

Υποβιβάστηκαν: Καράμπιουκσπορ (Γκεντσλέρμπισλιγί, Οσμάνλισπορ)

Προβιβάστηκαν: Ρίζεσπορ, Ανγκαραγκιουτσιού (και μία εκ των Μπόλουσπορ, Ουμερανίγεσπορ, Ερζουρούμ, Γκαζισεχίρ)

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ & ΤΟΥ CL

 

1. Γαλατάσαράι 69

Γαλατάσαράι - Μαλάτιασπορ

Γκιόζτεπε - Γαλατάσαράι

2. Φενέρμπαχτσε 66

Καράμπιουκσπορ - Φενέρμπαχτσε

Φενέρμπαχτσε - Κόνιασπορ

3. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 66

Αντάλιασπορ - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Κασίμπασα

4. Μπεσίκτας 65

Οσμάνλισπορ - Μπεσίκτας

Μπεσίκτας - Σίβασπορ

Βέλγιο

 

Πρωταθλήτρια: -

Champions League: (Μπριζ, Άντερλεχτ)

Europa League: (Σταντάρ, Σαρλερουά, Γάνδη*)

Υποβιβάστηκε: Μέχελεν

Προβιβάστηκε: Σερκλ Μπριζ

 

*ο 5ος θα παίξει μπαράζ για μία θέση στο Europa League με μία εκ των Λόκερεν και Ζούλτε Βάρεχεμ

**ο πρωταθλητής στους ομιλούς του CL, o 2ος στα προκριματικά

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ & ΤΟΥ CL

 

1. Μπριζ 42

Σαρλερουά - Μπριζ

Σταντάρ - Μπριζ

Μπριζ - Γάνδη

2. Άντερλεχτ 40

Άντερλεχτ - Σταντάρ

Γάνδη - Άντερλεχτ

Άντερλεχτ - Γκενκ

3. Σταντάρ Λιέγης 38

Άντερλεχτ - Σταντάρ

Σταντάρ - Μπριζ

Σαρλερουά - Σταντάρ

Σκωτία

 

Πρωταθλήτρια: Σέλτικ

Champions League: Σέλτικ

Europa League: (Αμπερντίν, Ρέιντζερς, Χιμπέρνιαν*)

Υποβιβάστηκαν: (Ρος Κάουντι, Πάρτικ Θισλ**)

Προβιβάστηκαν: Σεντ-Μίρεν (**)

 

*αν η Σέλτικ νικήσει στον τελικό του κυπέλλου τη Μάδεργουελ, τότε και ο 4ος θα παίξει προκριματικά Europa League

**ο προτελευταίος θα παίξει μπαράζ με τον 2ο της Β' κατηγορίας (νικητή play-offs)

Κύπρος

 

Πρωταθλήτρια: -

Champions League: (ΑΠΟΕΛ)

Europa League: (Απόλλων), Ανόρθωση, ΑΕΚ Λάρνακας

Υποβιβάστηκαν: Εθνικός, Άρης, Ολυμπιακός

Προβιβάστηκαν: ΕΝΠ, Αναγέννηση Δερύνιας, Οθέλλος

 

Η "ΜΑΧΗ" ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ

 

1. ΑΠΟΕΛ 83

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση

2. Απόλλων 82

Ομόνοια - Απόλλων

Ρωσία

 

1. Λοκομοτίβ Μόσχας 60 (CHAMPION)

2. Σπαρτάκ Μοσχας 56

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 55

4. Κρασνοντάρ 53

5. Ζενίτ 50

 

*απομένει μία αγωνιστική

**2 στους ομίλους τους CL, o 3ος στα προκριματικά

 

Ουκρανία

 

1. Σαχτάρ 72

2. Ντινάμο Κιέβου 67

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στους ομίλους τους CL, o 2ος στα προκριματικά

 

Τσεχία

 

1. Βικτόρια Πλζεν 59

2. Σλάβια Πράγας 53

3. Σίγκμα 49

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος και o 2ος στα προκριματικά του CL

 

Ελβετία

 

1. Γιανγκ Μπόις 78 (CHAMPION)

2. Βασιλεία 65

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος και o 2ος στα προκριματικά του CL

 

Αυστρία

 

1. Ζάλτσμπουργκ 77 (CHAMPION)

2. Στουρμ Γκρατς 63

3. Ραπίντ 58

4. Λιντς 57

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος και o 2ος στα προκριματικά του CL

 

Κροατία

 

1. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 70

2. Ριέκα 63

3. Χάιντουκ 62

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Ρουμανία

 

1. Κλουζ 44

2. Στεάουα 43 (έχει ματς λιγότερο)

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Δανία

 

1. Μπρέντμπι 79

2. Μίντιλαντ 73 (έχει ματς λιγότερο)

3. Κοπεγχάγη 57

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Πολωνία

 

1. Λέγκια 61

2. Λεχ Πόζναν 59

3. Γιαγκελόνια 58

4. Γκόρνικ 56

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Ισραήλ

 

1. Χαπόελ Μπερ Σεβά 74

2. Μπεϊτάρ 66

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Αζερμπαϊτζάν

 

1. Καραμπάχ 62 (CHAMPION)

2. Καμπαλά 46

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Βουλγαρία

 

1. Λουντογκόρετς 85 (CHAMPION)

2. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 72

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Σερβία

 

1. Ερυθρός Αστέρας 54 (CHAMPION)

2. Παρτίζαν 40

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Σλοβενία

 

1. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 71

2. Μάριμπορ 70

3. Ντομζάλε 62

 

*απομένουν πέντε αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Σλοβακία

 

1. Σπάρτακ Τρνάβα 64 (CHAMPION)

2. DAC 54

3. Σλόβαν 53

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Ουγγαρία

 

1. Φερεντσβάρος 60

2. Βίντεοτον 59

 

*απομένουν τέσσερις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Αλβανία

 

1. Σκεντερμπέου 69

2. Κουκέσι 61

 

*απομένουν τέσσερις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Βοσνία

 

1. Ζρίνσκι 66 (CHAMPION)

2. Ζελέζνιτσαρ 60

 

*απομένει μία αγωνιστική

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Σκόπια

 

1. Σκεντίγια 82 (CHAMPION)

2. Βάρνταρ 53

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Μαυροβούνιο

 

1. Σουτιέσκα 72 (CHAMPION)

2. Μπουντούτσνοστ 51

 

*απομένουν τέσσερις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Αρμενία

 

1. Σιράκ 48

2. Αλάσκερτ 45

 

*απομένουν τρεις αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Λουξεμβούργο

 

1. Ντουντελάνζ 62

2. Προγκρές 57

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Β.Ιρλανδία

 

1. Κρουζέιντερς 91 (CHAMPION)

2. Κόλερεϊν 89

 

*τελική η βαθμολογία

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Μάλτα

 

1. Βαλέτα 58 (CHAMPION)

2. Μπάλζαν 55

 

*τελική η βαθμολογία

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Ουαλία

 

1. The New Saints 74 (CHAMPION)

2. Μπάνγκορ Σίτι 60

 

*τελική η βαθμολογία

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Γιβραλτάρ

 

1. Λίνκολν 56

2. Γιουρόπα 48

 

*απομένουν πέντε αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Ανδόρα

 

1. Σάντα Κολόμα 61 (CHAMPION)

2. Ενγκορντάνι 54

 

*απομένει μία αγωνιστική

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Κόσοβο

 

1. Ντρίτα 63

2. Πρίστινα 60

 

*απομένουν δύο αγωνιστικές

**ο 1ος στα προκριματικά του CL

 

Σαν Μαρίνο

 

Στις 23 Μαΐου διεξάγεται ο τελικός του πρωταθλήματος (οι 6 πρώτοι παίζουν play-offs)

 

 

Οι πρωταθλητές στα "χειμερινά"

 

Λευκορωσία: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ

Σουηδία: Μάλμε

Νορβηγία: Ρόσενμποργκ

Καζακστάν: Αστανά

Μολδαβία: Σερίφ

Ισλανδία: Βάλουρ

Φινλανδία: Ελσίνκι

Ιρλανδία: Κορκ Σίτι

Γεωργία: Τορπέντο

Λετονία: Σπάρτακς Γιούρμαλα

Εσθονία: Φλόρα Τάλιν

Λιθουανία: Σούντουβα

Νήσοι Φερόε: Βίκινγκουρ

 

PHOTOS: AP

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24