Preview: Europa League (day 2)

Preview: Europa League (day 2)

Η 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League διεξάγεται το βράδυ της Πέμπτης, με τη Μίλαν να υποδέχεται τη Ριέκα για τον όμιλο της ΑΕΚ, την Άρσεναλ να παίζει στο Μπορίσοβ και το μεγάλο ματς να είναι το Ζενίτ - Σοθιεδάδ. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τις βαθμολογίες

Έφτασε η... ώρα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με την δράση απόψε να ξεκινά στις 18:00, με την αναμέτρηση, Αστανά - Σλάβια Πράγας.

Η ΑΕΚ υποδέχεται στις 22:05 την Αούστρια Βιέννης και στο άλλο ματς του 3ου ομίλου η Μίλαν φιλοξενεί στην Ιταλία την Ριέκα, με τους "ροσονέρι" να είναι το απόλυτο φαβορί, έχοντας φυσικά και την... υποστήριξη της ελληνικής ομάδας.

Η Άρσεναλ αναμένεται να έχει πιο δύσκολο έργο απ'τη Μίλαν, καθώς παίζει στο Μπορίσοβ με την ΜΠΑΤΕ, ενώ το σπουδαίο ματς είναι το Ζενίτ - Σοθιεδάδ, αφού κοντράρονται δύο σπουδαίες ομάδες, ο οποίες μάλιστα ξεκίνησαν τον όμιλο με "5άρα" και "4άρα", αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

20:00

7ος όμιλος

Βικτόρια Πλζεν - Χαπόελ Μπερ-Σεβά

Λουγκάνο - Στεάουα

 

8ος όμιλος

Μπιλμπάο - Ζόρια

Έστερσουντ - Χέρτα

 

9ος όμιλος

Κολωνία - Ερυθρός Αστέρας

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ - Άρσεναλ

 

10ος όμιλος

Κόνιασπορ - Γκιμαράες

Ζάλτσμπουργκ - Μαρσέιγ

 

11ος όμιλος

Λάτσιο - Ζούλτε Βάρεχεμ

Νις - Φιτέσε

 

12ος όμιλος

Ρόσενμποργκ - Βάρνταρ

Ζενίτ - Σοθιεδάδ

 

22:05

1ος όμιλος

Αστανά - Σλάβια Πράγας [18:00]

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Βιγιαρεάλ

 

2ος όμιλος

Παρτίζαν - Ντινάμο Κιέβου

Σκεντερμπέου - Γιανγκ Μπόις

 

3ος όμιλος

ΑΕΚ - Αούστρια Βιέννης

Μίλαν - Ριέκα

 

4ος όμιλος

Λιόν - Αταλάντα

Έβερτον - Απόλλων Λεμεσού

 

5ος όμιλος

Λουντογκόρετς - Χόφενχαϊμ

Μπράγκα - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

 

6ος όμιλος

Λοκομοτίβ Μόσχας - Ζλιν

Σερίφ - Κοπεγχάγη

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 3 (3-1)

2. Σλάβια Πράγας 3 (1-0)

3. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 0 (0-1)

4. Αστανά 0 (1-3)

 

2ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 3 (3-1)

2. Παρτίζαν 1 (1-1)

3. Γιανγκ Μπόις 1 (1-1)

4. Σκεντερμπέου 0 (1-3)

 

3ος όμιλος

1. Μπράγκα 3 (2-1)

2. Λουντογκόρετς 1 (0-0)

3. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1 (0-0)

4. Χόφενχαϊμ 0 (1-2)

 

4ος όμιλος

1. Μίλαν 3 (5-1)

2. ΑΕΚ 3 (2-1)

3. Ριέκα 0 (1-2)

4. Αούστρια Βιέννης 0 (1-5)

 

5ος όμιλος

1. Αταλάντα 3 (3-0)

2. Λιόν 1 (1-1)

3. Απόλλων Λεμεσού 1 (1-1)

4. Έβερτον 0 (0-3)

 

6ος όμιλος

1. Κοπεγχάγη 1 (0-0)

2. Λοκομοτίβ Μόσχας 1 (0-0)

3. Σερίφ 1 (0-0)

4. Ζλιν 1 (0-0)

 

7ος όμιλος

1. Στεάουα 3 (3-0)

2. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 3 (2-1)

3. Λουγκάνο 0 (1-2)

4. Βικτόρια Πλζεν 0 (0-3)

 

8ος όμιλος

1. Άρσεναλ (3-1)

2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 1 (1-1)

3. Ερυθρός Αστέρας 1 (1-1)

4. Κολωνία 0 (1-3)

 

9ος όμιλος

1. Μαρσέιγ 3 (1-0)

2. Ζάλτσμπουργκ 1 (1-1)

3. Γκιμαράες 1 (1-1)

4. Κόνιασπορ 0 (0-1)

 

10ος όμιλος

1. Έστερσουντ 3 (2-0)

2. Μπιλμπάο 1 (0-0)

3. Χέρτα 1 (0-0)

4. Ζόρια 0 (0-2)

 

11ος όμιλος

1. Νις 3 (5-1)

2. Λάτσιο 3 (3-2)

3. Φιτέσε 0 (2-3)

4. Ζούλτε Βάρεχεμ 0 (1-5)

 

12ος όμιλος

1. Ζενίτ 3 (5-0)

2. Σοθιεδάδ 3 (4-0)

3. Ρόσενμποργκ 0 (0-4)

4. Βάρνταρ 0 (0-5)

 

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "32" (24 + 8 από το Champions League)

**σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

3 γκολ

Αντρέ Σίλβα (Μίλαν)

 

2 γκολ

Αλασάν Πλεά (Νις)

Αλεκσάντρ Κοκόριν (Ζενίτ)

Ντιέγκο Γιορέντε (Σοθιεδάδ)

Κονσταντίν Μπουντέσκου (Στεάουα)

 

 

AP Photo/Antonio Calanni

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24