EUROPA LEAGUE

Europa League: Βήμα πρόκρισης με τριάρα και Γιάννου η ΑΕΚ Λάρνακας

Larnaca's Ivan Trickovksi scores the opening goal during the Europa League Group A soccer match between Bayer 04 Leverkusen and AEK Larnaca in Leverkusen, Germany, Thursday, Oct. 4, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η ΑΕΚ Λάρνακας συνέτριψε με 3-0 τη Λέφσκι με τον Απόστολο Γιάννου ν' ανοίγει το σκορ με εξαιρετικό τακουνάκι κι έκανε μέσα σε οκτώ λεπτά σημαντικό βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα κληθεί ν' αντιμετωπίσει τη Γάνδη ή τη Βιτορούλ. (VIDEO)

Εξαιρετική ήταν η ΑΕΚ στη Λάρνακα, όπου υποδέχθηκε τη Λέφσκι Σόφιας. Οι Κύπριοι συνέτριψαν με 3-0 τους Βούλγαρους, με τους οποίους ξεκίνησαν βασικοί οι Γιάννης Κάργας και Νούνο Ρέις (πρώην μέσος του Παναθηναϊκού).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45+2'), όταν ο Μιλάνοφ αντίκρισε τη δεύτερη (η πρώτη ήταν στο 40') κίτρινη κάρτα. Ο Απόστολος Γιάννου άνοιξε το σκορ και το δρόμο για την επικράτηση της ΑΕΚ στο 67ο λεπτό με εξαιρετικό τακουνάκι.

Στο 70ό λεπτό ο Ραούλ Ρουίθ έκανε το 2-0 και στο 75ο ο Ολλανδός, Χέκτορ Χέβελ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0). Λιγότερα από δέκα λεπτά αρκούσαν για την ομάδα της Λάρνακας ώστε ν' αποκτήσει σαφές προβάδισμα και να πάει στη Σόφια να το υπερασπιστεί την επόμενη Πέμπτη.

Σε περίπτωση πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό του Europa League θα συναντήσει είτε τη βελγική, Γάνδη, είτε τη ρουμανική, Βιτορούλ. Απόδραση από τα Τίρανα για τη Σερίφ. Η ομάδα από τη Μολδαβία νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Παρτιζάνι κι έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης επί των Αλβανών.

Καθάρισε η Ντινάμο Τιφλίδας, η οποίας νίκησε 2-0 στην Γκαμπάλα την ομώνυμη ομάδα του Αζερμπαϊτζάν και ουσιαστικά μετατρέπει σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της Γεωργίας. Η Βέντσπιλς συνέτριψε με τεσσάρα στην έδρα της την Γκζίρα από τη Μάλτα, ενώ η Πιούνικ νίκησε 2-1 την Γιάμπλονετς κι όλα μοιάζουν ανοικτά για το δεύτερο ματς στην Τσεχία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Β' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ

Τρίτη 23 Ιουλίου

Αραράτ - Λίνκολν 2-0 (33' Κομπιάλκο, 45+2' Αλφόνς)

Τόρσαβν - Λίνφιλντ 2-2 (37' Γιουστίνουσεν, 89' Πέτερσεν / 2', 88' πεν. Γουότεργορθ)

Σκεντίγια - Ντουντελάνζ 1-2 (7' Ιμπραΐμι / 64' Μπεταϊέμπ, 69' πεν. Σινάνι)

Σάντα Κόλομα - Αστανά 0-0

Τρε Πένε - Σουντούβα 0-5 (10' Ματουλεβίτσιους, 20' Τόπγκατσιτς, 66' Σβρλιούγκα, 81' Τάντιτς, 90+1' Ρίκετς)

Τετάρτη 26 Ιουλίου

Σλόβαν Μπρατισλάβας - Φερονικέλι 2-1 (9' Νόνο, 61' πεν. Σπόραρ / 67' Χότι)

Πέμπτη 27 Ιουλίου

Πιούνικ - Γιάμπλονετς 2-1 (6', 30' Μιρανιάν / 53' Ντόλεζαλ)

Βέντσπιλς - Γκζίρα 4-0 (41' Σβάρουπς, 50' Μοντέιρο, 83' Στούγκλις, 87' Αϊγκενούν)

Γκαμπάλα - Ντινάμο Τιφλίδας 0-2 (41' Κουταλία, 87' Ντάφε)

ΑΕΚ Λάρνακας - Λέφσκι 3-0 (67' Γιάννου, 70' Ρουίθ, 75' Χέβελ)

Παρτίζανι - Σερίφ 0-1 (24' Ταμπέ)