EUROPA LEAGUE

Europa League: Σπουδαία διπλά για Εσπανιόλ και Γουλβς, σοκ στο φιναλε για Ρέιντζερς

Manchester United's Mason Greenwood and Alkmaar's Oussama Idrissi, right vie for the ball during the group L Europa League soccer match between AZ Alkmaar and Manchester United at the ADO Den Haag stadium in The Hague, Netherlands, Thursday, Oct. 3, 2019. (AP Photo/Peter Dejong) AP PHOTO/PETER DEJONG

Η Εσπανιόλ απέδρασε με χρυσό τρίποντο από την Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (2-0) και η Γουλβς από την Τουρκία απέναντι στην Μπεσίκτας (1-0), ενώ η Γιουνγκ Μπόις υπέταξε με 2-1 την Ρέιντζερς στο φινάλε των καθυστερήσεων!

Χορταστικό ήταν το πρώτο πιάτο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League καθώς πολλά από τα ματς από τον 7ο μέχρι τον 12ο όμιλο κρίθηκαν με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Η Γουλβς απέδρασε με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολή επικρατώντας 1-0 της Μπεσίκτας με γκολ του Μπολί στο 93', η Εσπανιόλ επιβλήθηκε 2-0 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα σφραγίζοντας το τρίποντο με τέρμα στο 95', την ώρα που η Γκλάντμπαχ ισοφάριζε σε 1-1 εκτός έδρας την Μπασακσεχίρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σπουδαία νίκη για την Γιουνγκ Μπόις με ανατροπή κόντρα στην Ρέιντζερς με γκολ στο 93' (2-1) αλλα και για την Φέγενορντ με 2-0 κόντρα στην Πόρτο στο "Κάιπ" του Ρότερνταμ, ενώ στην Ολλανδία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ναι μεν απέσπασε λευκή ισοπαλία από την Άλκμααρ αλλά έγραψε αρνητική ιστορία, αφού για πρώτη φορά δεν είχε ούτε ένα σουτ στην αντίπαλη εστία σε αγώνα της στο Europa League (25 ματς σύνολο)!

Επιπλέον, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έμεινε χωρίς νίκη για 10ο σερί εκτός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις (4 ισοπαλίες - 6 ήττες) και απειλεί να ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ του 1989, όπου δεν μπόρεσε να πάρει νίκη μακριά από το "Ολντ Τράφορντ" για 11 συνεχόμενα ματς, από τον Φεβρουάριο ως τον Σεπτέμβριο.

Πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Μπρούνο Βιάνα στην αναμέτρηση της Μπράγκα με την Σλόβαν Μπρατσιλάβας, με τον πρώην στόπερ του Ολυμπιακού να ανοίγει το σκορ για τους Πορτογάλους στο 31' αλλά τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου να φοράει το μανδύα του μοιραίου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 με αυτογκόλ.

7ος όμιλος

Φέγενορντ - Πόρτο 2-0 (49' Τούνστρα, 80' Κάρσντορπ)

Γιουνγκ Μπόις - Ρέιντζερς 2-1 (50' Ασαλέ, 90+3' Φάσναχτ / 44' Μορέλος)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

8ος όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Εσπανιόλ 0-2 (64' Γου Λέι, 90+5' Καμπουθάνο)

Φερεντσβάρος - Λουντογκόρετς 0-3 (1' Λουκόκι, 40' 64' Φόρστερ)

9ος όμιλος

Αλεξάντρια - Γάνδη 1-1 (61' Σίταλο / 6' Ντεπόιτρ)

Σεντ Ετιέν - Βόλφσμπουργκ 1-1 (13' Κολοτζέτζακ/ 15' Γουίλιαμ)

10ος όμιλος

Μπασακσεχίρ - Γκλάντμπαχ 1-1 (55' Βίσκα / 90+1' Χέρμαν)

Βόλφσμπεργκερ - Ρόμα 1-1 (51' Λιντλ/ 27' Σπινατσόλα)

11ος όμιλος

Μπεσίκτας - Γουλβς 0-1 (90+3' Μπολί)

Μπράγκα - Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-2 (31' Βιάνα, 63' Γκαλένο / 45+4' Σπόραρ, 87' αυτ. Βιάνα)