EUROPA LEAGUE

Europa League: Πάρτι στη Φρανκφούρτη η Άρσεναλ, ήττα ΑΠΟΕΛ

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-0 της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, η Ντουντελάνζ άλωσε την Κύπρο επικρατώντας 4-3 του ΑΠΟΕΛ σε τρελό παιχνίδι, γράφοντας ιστορία. Τριάρα η Σεβίλλη, πέντε γκολ δέχτηκε από τη Βασιλεία η Κράσνονταρ.

Το πρώτο... πιάτο των αγώνων του Europa League την Πέμπτη (19/9) περιλάμβανε 34 γκολ, αρκετά πέναλτι και αυτογκόλ. Η Άρσεναλ άλωσε τη Φρανκφούρτη, επικρατώντας της Άιντραχτ με 3-0, χάρη σε γκολ των Γουίλοκ, Σακά και Ομπαμεγιάνγκ (εκτός αποστολής είχε μείνει ο Παπασταθόπουλος).

Για το ίδιο γκρουπ η Σταντάρ λύγισε τη Γκιμαράες με 2-0, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Εμποκού, να βρίσκει δίχτυα. Απίστευτο ματς έγινε στην Κύπρο. Η Ντουντελάνζ προηγήθηκε 0-2, ο ΑΠΟΕΛ το γύρισε σε 3-2 και τελικά η ομάδα από το Λουξεμβούργο πήρε τη νίκη με 3-4, σημειώνοντας την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της σε φάση ομίλων.

Η Σεβίλλη, στον ίδιο όμιλο, έκανε... πάρτι στο Μπακού, περνώντας με 3-0 από την έδρα της Καραμπάγκ. Στο τρίτο γκρουπ, η Κράσνονταρ ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 από τη Βασιλεία, με τον Φιλένα να σημειώνει απίθανο αυτογκόλ.

Η Αϊντχόφεν επιβλήθηκε 3-2 της Σπόρτινγκ στην Ολλανδία, στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Μήτρογλου. Εντός έδρας νίκες για Κλουζ (2-1 τη Λάτσιο), Κοπεγχάγη (1-0 τη Λουγκάνο), ΛΑΣΚ (1-0 τη Ρόζενμποργκ), Ντινάμο Κιέβου (1-0 τη Μάλμε) και Χετάφε (1-0 την Τραμπζονσπόρ), μόλις μία ισοπαλία, αυτή στο Ρεν - Σέλτικ (1-1).

ΓΚΡΟΥΠ A

ΑΠΟΕΛ - ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ 3-4

54', 58' Πάβλοβιτς, 55' Ντε Βινσέντι / 36', 82' Σινάνι, 51' Μπρανιέρ, 72' Στολτζ

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ - ΣΕΒΙΛΛΗ 0-3

62' Τσιτσαρίτο, 78' Μουνίρ, 85' Όλιβερ Τόρες

ΓΚΡΟΥΠ B

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΛΟΥΓΚΑΝΟ 1-0

50' Σάντος

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ - ΜΑΛΜΕ 1-0

84' Μπουγιάλσκι

ΓΚΡΟΥΠ C

ΒΑΣΙΛΕΙΑ - ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ 5-0

10', 40' Μπουά, 52' Τζούφι, 55' Φιλένα (αυτ.), 79' Οκαφόρ

ΧΕΤΑΦΕ - ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ 1-0

18' Άνχελ

ΓΚΡΟΥΠ D

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 3-2

20' Μάλεν, 25' Κόατες (αυτ.), 48' Μπουαμγκάρτλ / 38' Φερνάντες (πεν.), 82' Μέντες

ΛΑΣΚ - ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ 1-0

45+3' Χόλαντ

ΓΚΡΟΥΠ E

ΡΕΝ - ΣΕΛΤΙΚ 1-1

37' Νιάνγκ (πεν.) / 58' Κρίστι (πεν.)

ΚΛΟΥΖ - ΛΑΤΣΙΟ 2-1

41' Ντέακ (πεν.), 75' Ομρανί / 25' Μπάστος

ΓΚΡΟΥΠ F

ΑΪΝΤΡΑΧΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 0-3

38' Γουίλοκ, 85' Σακά, 88' Ομπαμεγιάνγκ

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ - ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ 2-0

66' Χανίν (αυτ.), 91' Εμποκού