EUROPA LEAGUE

Europa League: Εύκολες προκρίσεις για Μίλαν, Βόλφσμπουργκ, τρελό ματς στη Σερβία

AC Milan's Zlatan Ibrahimovic, center, celebrates with his teammates after he scored his side's first goal during an Europa League second qualifying round soccer match between Shamrock Rovers and AC Milan at the Tallaght Stadium in Dublin, Thursday, Sept. 17, 2020. (AP Photo/Peter Morgan)
Milan/2020-21/AP IMAGES AP IMAGES

Μίλαν και Βόλφσμπουργκ πέρασαν εύκολα στην επόμενη φάση του Europa League ενώ στη Σερβία ή Μπάκα Τόπολα και η Στεάουα Βουκουρεστίου αναδείχτηκαν ισόπαλες 6-6 στην παράταση (4-4 η κανονική διάρκεια) με τους Ρουμάνους να παίρνουν την πρόκριση με 5-4 στα πέναλτι.

Ολοκληρώθηκαν όλες οι αναμετρήσεις του Europa League με Μίλαν και Βόλφσμπουργκ να παίρνουν εύκολες προκρίσεις στον επόμενο γύρο, την Αστάνα να αποκλείεται ενώ στη Σερβία είχαμε ένα παιχνίδι το οποίο έληξε 4-4 στην κανονική διάρκεια, 6-6 στην παράταση και οι Ρουμάνοι πήραν την πρόκριση με 5-4 στα πέναλτι.

Στα παιχνίδια που έγιναν την Πέμπτη ξεχώρισε η νίκη του ΑΠΟΕΛ με 4-1 επί της Καϊσάρ όπως επίσης και ήττα-αποκλεισμός της Αστάνα του Πιέρου Σωτηρίου από την Μπούντουσνοστ. Ακόμη η Γρανάδα στο πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι επικράτησε με 4-0 της Τέουτα Ντούρες.

Η Τότεναμ καρδιοχτύπησε στη Βουλγαρία καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0 ασπό τη Λοκομοτίβ Πλόβντιβ μέχρι το 80' για να έρθουν δύο αποβολές των γηπεδούχων που έμειναν με εννιά και δύο γκολ των φιλοξενούμενων σε τέσσερα λεπτά για να έρθει η ανατροπή πρόκριση για την ομάδα του Μουρίνιο.

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση και ηττήθηκε με 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Εκτός έμεινε και ο Άρης ο οποίος γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από την Κόλος Κοβαλίβκα με 2-1.

Αρκετά παιχνίδια έληξαν ισόπαλα στην κανονική τους διάρκεια και εν συνεχεία κρίθηκαν είτε στην παράταση είτε, στη διαδικασία των πέναλτι. Εύκολο έργο είχαν Μίλαν και Βόλφσμπουργκ που πέρασαν άνετα στην επόμενη φάση ενώ μάλιστα για τους Ιταλούς σκόρερ ήταν ο 39χρονος Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς που σκόραρε για ακόμη μια χρονιά.

Το πιο εντυπωσιακό ματς της βραδιάς έγινε στη Σερβία ανάμεσα στην Μπάκα Τόπολα και τη Στεάουα Βουκουρεστίου όπου η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 4-4 και η παράταση 6-6 με τους γηπεδούχους να παίζουν με εννιά παίκτες από το 103' και στο τέλος της αναμετρησης να πέφτουν συνέχεια κάτω με κράμπες.