EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Καταιγιστική Κύπρος με πεντάρα στην πρεμιέρα

Cyprus' Kostas Laifis, center, celebrates his goal with teammates against San Marino during the Euro 2020 group I qualifying soccer match between Cyprus and San Marino at the GSP stadium in Nicosia, Cyprus, Thursday, March 21, 2019. (AP Photo/Petros Karadjias) AP

Η Κύπρος συνέτριψε με 5-0 το Σαν Μαρίνο στην πρεμιέρα της για τα προκριματικά του Euro 2020. Δύο γκολ με πέναλτι ο Σωτηρίου, από ένα οι Κούσουλος, Εφραίμ και Λαΐφης. (VIDEO)

Έτσι κι αλλιώς στον όμιλό της για τα προκριματικά του Euro 2020 υπάρχουν ξεκάθαρα φαβορί, τα οποία λέγονται Βέλγιο και Ρωσία. Φιλοξένησε, όμως, την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου κι αυτή είναι το Σαν Μαρίνο.

Η Κύπρος τη συνέτριψε με 5-0 στη Λευκωσία κι έκανε σούπερ ντεμπούτο στην προκριματική διαδικασία. Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, καθώς ο Σιμοντσίνι έκοψε τη μπάλα με το χέρι σε σουτ του Παπουλή. Ο Σωτηρίου ανέλαβε την εκτέλεση στο επόμενο λεπτό (19') και ήταν εύστοχος, ανοίγοντας το σκορ.

Νέο πέναλτι στο 23' για την Κύπρο, καθώς ο Δημητρίου ανατράπηκε εντός περιοχής. Ο Σωτηρίου στο ίδιο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν πάλι εύστοχος, πέτυχε το δεύτερο γκολ του και δεύτερο της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ ήλθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Κουσουλός βρέθηκε αριστερά εντός περιοχής και με εξαιρετικό τελείωμα διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του.

Το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων και του ματς ήταν και το πιο όμορφο. Το πέτυχε ο Εφράιμ με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Μπενεντετίνι στο 31ο λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 56ο λεπτό, καθώς ο Λαΐφης έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά κι έκανε το 5-0!

ΚΥΠΡΟΣ (Μπεν Σίμον): Παναγή, Δημητρίου (66' Μερκής), Κούσουλος, Λαΐφης, Ιωάννου, Εφραίμ, Παπουλής (55' Σπόλιαριτς), Αρτυματάς, Γεωργίου, Μυτίδης, Σωτηρίου (27' Μακρής).

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ (Φράνκο Βαρέλα): Μπενεντετίνι, Μπατιστίνι, Τσέβολι, Σιμοντσίνι, Παλάτζι, Ρινάλντι (47' Χιρς), Τζάρντι (74' Λουνάντεϊ), Γκολινούτσι, Μουλαρόνι, Μπεράρντι, Νάνι (46' Βιτάιολι).