EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Η Νορβηγία φρέναρε την Ισπανία, τεσσάρα για Σουηδία

Spain's Sergio Ramos, right, challenges for the ball with Norway's Bjorn Johnsen during the Euro 2020 group F qualifying soccer match between Spain and Norway at the Mestalla stadium in Valencia, Spain, Saturday, March 23, 2019. (AP Photo/Alberto Saiz) AP PHOTO/ALBERTO SAIZ

Η Ισπανία δεν κατάφερε να κάνει το 7Χ7 στα προκριματικά του Euro 2020 στην έδρα της Νορβηγίας, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 1-1 στο 94' με πέναλτι, που κέρδισε ο Ελαμπντελαουί (VIDEOS).

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στα προκριματικά του Euro 2020 είχε το βράδυ του Σαββάτου (12/10) η εθνική Ισπανίας καθώς έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Νορβηγίας, με τη φούρια ρόχα να προηγείται με τον Σαούλ Νίγκεθ στο 47' αλλά να δέχεται την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κινγκ.

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου, η Σουηδία πέρασε νικηφόρα από την Μάλτα επικρατώντας με 4-0 και σκαρφάλωσε στη 2η θέση, αφήνοντας έναν πόντο πίσω της την Ρουμανία, ενώ για τον 10ο όμιλο, Λίχτενσταϊν και Αρμενία έμειναν στο 1-1.

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το ματς κόντρα στην Νορβηγία ήταν ιστορικό για την εθνική Ισπανίας για δύο διαφορετικούς λόγους. Από τη μία ήταν ο Σέρχιο Ράμος που έφτασε τα 168 ματς με την εθνική ομάδα και έγινε ο ρέκορντμαν συμμετοχών για τη φούρια ρόχα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ίκερ Κασίγιας με 167. Από την άλλη, για πρώτη φορά στα 99 χρόνια ιστορία της και σε σύνολο 699 παιχνιδιών, παρατάχτηκε με 11 παίκτες που προέρχοταν από 11 διαφορετικές ομάδες!

Η ομάδα του Μορένο θα μπορούσε να είχε συνδυάσει τα παραπάνω ρεκόρ και με τους τρεις βαθμούς της νίκης καθώς μόλις 62'' μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρηκε το γκολ που έψαχνε, με τον Σαούλ Νίγκεθ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Το 7Χ7 το άγγιξε όμως δεν το κράτησε ως το φινάλε, με την φούρια ρόχα να κάνει άσχημο δεύτερο ημίχρονο, να δέχεται πίεση και τελικά να δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Κέπα ανέτρεψε τον Ομάρ Ελαμπεντελαουί μέσα στη μεγάλη περιοχή πέφτοντας άτσαλα πάνω του και ο Κινγκ νίκησε τον τερματοφύλακα της Τσέλσι από την ασπρη βούλα για να γράψει το τελικό 1-1.

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου που διεξήχθη ταυτόχρονα με αυτό στο Όσλο, η Σουηδά δεν συνάντησε ουσιαστική αντίσταση από την Μάλτα και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας με 4-0 που της επέτρεψε να ανέβει στη 2η θέση και στο +1 έναντι της Ρουμανίας.

Νησιά Φερόε - Ρουμανία 0-3 (74' Πούσκας, 83' Μίτριτα, 90+4' Κεσέρου)

Μάλτα - Σουηδία 0-4 (11 Ντάνιελσον, 58' πεν. 71' πεν. Λάρσον, 66' αυτ. Άγκιους)

Νορβηγία - Ισπανία 1-1 (90+4' Κινγκ / 47' Σαούλ Νίγκεθ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

10ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Την ώρα που η Ιταλία λύγιζε την Ελλάδα με τα γκολ των Ζορζίνιο και Μπερναρντέσκι (2-0) και εξασφάλιζε μαθηματικά την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro 2020 τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε, Λίχτενσταϊν και Αρμενία έμεναν στο 1-1. Οι Αρμένιοι προηγήθηκαν στο 19' με τον Μπαρσεγκιάν όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο που θα τους εκτόξευε στη 2η θέση μαζί με την Φινλανδία καθώς δέχτηκαν γκολ-μαχαιριά από τον Φρικ στο 72' και άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της πρόκρισης.

Βοσνία - Φινλανδία 4-1 (29' Χαΐροβιτς, 37' πεν. 58'Πιάνιτς, 73' Χότζιτς / 79' Πονχάπαλο)

Ιταλία - Ελλάδα 2-0 (63' πεν. Ζορζίνιο, 78' Μπερναρντέσκι)

Λίχτενσταϊν - Αρμενία 1-1 (72' Φρικ / 19' Μπαρσεγκιάν)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ:

Προκριματικά Euro 2020: Πάρτι για Βοσνία, σπουδαίες νίκες για Δανία και Ρουμανία