EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Ανατροπή με Βεράτι η Ιταλία

Η Ιταλία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Τζέκο, αλλά έφθασε την ανατροπή, τη νίκη (2-1) επί της Βοσνίας και το απόλυτο (4/4) στον όμιλο. Διπλό στο Λίχτενσταϊν η Φινλανδία. Οκτώ γκολ η Γερμανία, τέσσερα η Γαλλία, η Κύπρος λύγισε (ήττα 1-0) στο Νίζνι.

Ο Έντιν Τζέκο άνοιξε το σκορ για τη Βοσνία στο Τορίνο κι όλα έδειχναν μια μεγάλη έκπληξη να προδιαγράφεται. Αυτή, όμως, δεν ολοκληρώθηκε γιατί η σκουάντρα ατζούρα κατάφερε να το γυρίσει.

Ο Ινσίνιε ισοφάρισε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κι ο Μάρκο Βεράτι οδήγησε τη σκουάντρα ατζούρα στη νίκη (2-1), την ανατροπή και το απόλυτο (4/4) στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Η Φινλανδία φιλοξενήθηκε από την ουραγό εθνική ομάδα του ομίλου, Λίχτενσταϊν. Στο Βαντούζ οι γηπεδούχοι άντεξαν, αλλά μόλις 37 λεπτά. Σ' εκείνο το σημείο ο Τέεμου Πούκι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κάλμαν στο 58ο διεύρυνε το προβάδισμα των Φινλανδών και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ελλάδα - Αρμενία 2-3 ( 54' Ζέκα, 87' Φορτούνης / 8' Καραπετιάν, 33' Γκαζαριάν, 74' Μπαρσεγιάν)

Ιταλία - Βοσνία 2-1 ( 49' Ινσίνιε, 86' Βεράτι /33' Τζέκο)

Λίχτενσταϊν - Φινλανδία 0-2 ( 37' Πούκι, 58' Κάλμαν)

6. Λίχτενσταϊν 0

ΙΤΑΛΙΑ: Σίριγκου, Μαντσίνι (66' Ντε Σίλιο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον Παλμιέρι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι, Μπερναρντέσκι (80' Μπελότι), Κουαλιαρέλα (46' Κιέζα), Ινσίνιε.

ΒΟΣΝΙΑ:Σέχιτς, Τοντόροβιτς, Μπίτσακτσιτς, Τσίβιτς (71' Νάστιτς), Σάριτς, Πιάνιτς, Μπέσιτς, Βίστσα, Τζέκο, Γκόγιακ (80' Τσίμιροτ).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Ραϊτάλα (87' Βάισανεν), Τόιβιο, Άραγιουρι, Ούρονεν, Σπαρβ (61' Σούλερ), Καμάρα, Λουντ, Λάπαλαϊνεν (74' Σόιρι), Κάλμαν, Πούκι.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Χόμπι, Βόλφινγκερ (77' Μπράντλε), Κάουφμαν, Χόφερ, Ρέχσταϊνερ, Βίζερ (46' Πολβερίνο), Σέλε, Χάσλερ, Μπίχελ, Κούνε, Σαλάνοβιτς.

Η Γερμανία υποδέχθηκε στο Μάιντς στην Εσθονία και δεν τη... λυπήθηκε. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στην Opel Arena άνοιξαν το σκορ μόλις δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του με τον Ρόις. Στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 5-0, καθώς ακολούθησαν τα γκολ των Ναμπρί, Γκορέτσκα, Γκιουντογάν και το δεύτερο του Ρόις.

Ακολούθησε το δεύτερο του Ναμπρί για το 6-0, ο Βέρνερ διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα (7-0), ενώ ο Σανέ στο 88' διαμόρφωσε το τελικό σκορ (8-0). Την κούρσα του ομίλου, όμως οδηγεί η Βόρεια Ιρλανδία. Με ματς περισσότερο (ένα από τα πάντσερ, δύο από τους οράνιε) έκανε το τέσσερα στα τέσσερα. Δυσκολεύτηκε στο Μπορίσοβ, αλλά ο ΜακΝερ έδωσε τη λύση στο 86ο λεπτό και την απόδραση με 1-0.

Γερμανία - Εσθονία 8-0 (10', 37' Ρόις, 17', 62' Ναμπρί, 20' Γκορέτσκα, 25' πεν. Γκιουντογάν, 79' Βέρνερ, 88' Σανέ)

Λευκορωσία - Βόρεια Ιρλανδία 0-1 (86' ΜακΝερ)

*** Δύο ματς έχει η Ολλανδία

ΓΕΡΜΑΝΙΑ:Νόιερ, Κέρερ, Γκίντερ, Ζίλε, Σουλτς (46' Χάλστενμπεργκ), Ρόις (65' Βέρνερ), Γκιουντογάν (53' Ντράξλερ), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Ναμπρί.

ΕΣΘΟΝΙΑ:Λέμπμετς, Ταμ, Μετς, Καμς, Βίμαν, Πικ, Τενίστε, Βασιλίεβ (82' Κρέιντα), Νμιτρίεβ (59' Κάιτ), Πούρι, Ζενιόβ (71' Ογιαμαά).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ:Γκούτορ, Σίτοβ (71' Βερέτιλο), Ναούμοβ, Μαρτίνοβιτς, Πολιακόβ, Νεχάιτσουκ, Κορζούν (46' Κισλιάκ), Μαέβσκι, Στάσεβιτς, Κοβάλεβ, Σικάβκα (58' Λάπτεβ).

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ:Πίκοκ, Σμιθ, Κέιθκαρτ, Έβανς, Λιούις, Έβανς (69' Σαβίλ), Ντέιβις, ΜακΝερ, Τζόουνς, Ουάσινγκτον (72' Λάφερτι), Μαγκένις (56' Ντάλας).

Λύγισε η Κύπρος στο Νίζνι Νόβγκοροντ. Στάθηκε αξιοπρεπώς στη Ρωσία. Το γκολ του Αλεκσέι Ιόνοβ έκρινε στο 38ο λεπτό την αναμέτρηση και η Κύπρος παραμένει στην προτελευταία θέση με τρεις βαθμούς. Η Σκωτία δυσκόλεψε το Βέλγιο στις Βρυξέλλες, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση.

Ο Λουκακού με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου και την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έκανε πιο εύκολα τα πράγματα, ενώ ο Ντε Μπράινε έκλεισε το σκορ (3-0). Δεν συνάντησε αντίδραση από το Σαν Μαρίνο το Καζακστάν. Κάουτ, Φέντιν, Σουγιουμπάγεβ και Ισλαμκάν ήταν οι πρωταγωνιστές του ματς.

Ρωσία - Κύπρος 1-0 (38' Ιόνοβ)

Βέλγιο - Σκωτία 3-0 (45+1', 57' Λουκακού, 90+2' Ντε Μπράινε)

Καζακστάν - Σαν Μαρίνο 4-0 (45+1' Κάουτ, 62' Φέντιν, 65' Σουγιουμπάγεβ, 79' Ισλαμκάν).

1. Βέλγιο 12

2. Ρωσία 9

3. Καζακστάν 6

4. Σκωτία 6

5. Κύπρος 3

6. Σαν Μαρίνο 0

ΡΩΣΙΑ: Γκιλιέρμε, Μάριο Φερνάντες, Τζικίγια, Σεμένοβ, Κουντριασόβ, Οζντόεβ, Ζόμπνιν (78' Μπαρίνοβ), Γκολόβιν, Ανατόλι Μιράντσουκ (63' Αλεκσέι Μιράντσουκ), Τζιούμπα, Ιονόβ (90+2' Αχμέτοβ).

ΚΥΠΡΟΣ:Πάρντο, Μακρής (81' Σπόλιαριτς), Κουσουλός, Λαΐφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κωστή, Μαργκάσα, Γεωργίου (46' Εφραίμ), Σωτηρίου, Αβραάμ (71' Πίττας).

ΒΕΛΓΙΟ:Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί (90' Βερμάλεν), Βερτόνχεν, Μενιέ, Τοργκάν Αζάρ (90' Καράσκο), Τίλεμανς (78' Μέρτενς), Βιτσέλ, Εντέν Αζάρ, Λουκακού, Ντε Μπράινε.

ΣΚΩΤΙΑ:Μάρσαλ, Ο'Ντόνελ, Μάλγκριου, ΜακΚίνα, Τέιλορ, ΜακΤόμινι, ΜακΛιν, Ράσελ (67' Φόρεστ), Άρμστρονγκ (32' Φρέιζερ), ΜακΓκρέγκορ, Μπερκ.

Η Γαλλία ξεπέρασε το σοκ της ήττας στο Ικόνιο και δεν είχε πρόβλημα να συντρίψει εκτός έδρας την Ανδόρα. Εμπαπέ, Μπεν Γεντέ, Τοβέν και Ζουμά σκόραραν για τους μπλε. Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας όχι μόνο ταλαιπωρήθηκε κατά την άφιξή της στο Ρέικιαβικ (οι Τούρκοι έμειναν τρεις ώρες στο αεροδρόμιο), αλλά έφυγε και με άδεια χέρια από αυτό.

Ο Σίγκουρντσον με δύο γκολ οδήγησε τους νησιώτες στη νίκη, ο Τοκότζ μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Αλβανία δυσκολεύτηκε από τη Μολδαβία, αλλά έφερε εις πέρας την αποστολή της. Ο Τσικαλέσι στο 65' άνοιξε το σκορ κι ο Ραμαντάνι στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου κλείδωσε τη νίκη.

Αλβανία - Μολδαβία 2-0 (65' Τσικαλέσι, 90+3' Ραμαντάνι)

Ανδόρα - Γαλλία 0-4 (11' Εμπαπέ, 30' Μπεν Γεντέ, 45+1' Τοβέν, 60' Ζουμά)

Ισλανδία - Τουρκία 2-1 (21', 32' Σίγκουρντσον / 40' Τοκότζ)

1. Γαλλία 9

2. Τουρκία 9

3. Ισλανδία 9

4. Αλβανία 6

5. Μολδαβία 3

6. Ανδόρα 0

ΑΝΔΟΡΑ:Γκόμες, Ρούμπιο (58' Μαρτίνεθ), Γιοβέρα, Λίμα, Σαν Νικολάς, Μαρτίνεθ, Ρέμπες, Βάλες, Θέρβος (81' Ροντρίγκες), Αλαέθ (85' Σάντσεθ), Βιέιρα.

ΓΑΛΛΙΑ:Λορίς, Ντιμπουά, Ζουμά, Λανγκλέ, Μεντί, Εντομπελέ (64' Σισοκό), Πογκμπά, Τοβάν (81' Λεμάρ), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπεν Γεντέ (73' Ζιρού).

ΙΣΛΑΝΔΙΑ:Χάλντορσον, Χέρνανσον, Άρνασον, Σίγκουρντσον, Σκούλασον (69' Μάνγκνουσον), Γκούντμουντσον (80' Τρίστασον), Χάλφρεντσον, Γκούναρσον, Μπιάρνασον, Σίγκουρντσον, Μπέντβαρσον (64' Σίγκτορσον).

ΤΟΥΡΚΙΑ:Γκιουνιόκ, Τσέλικ, Ντεμιράλ, Αϊχάν, Καλντιρίμ, Τοκότζ (85' Γιαλτσίν), Τουφάν, Τσαλχάνογλου, Καχβετσί (63' Ονούρ), Καραμάν (46' Γιαζιτζί), Γιλμάζ.

ΑΛΒΑΝΙΑ:Μπερίσα, Χίσαϊ, Ισμαΐλι, Μάβραϊ, Βέσελι, Κάτσε (84' Κιόσε), Ραμαντάνι, Λενιάνι (57' Ρόσι), Αμπράσι, Ουζούνι, Σαντίκου (57' Τσικαλέσι).

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κοσέλεβ, Αντονιούτς, Τζάρνταν (76' Γκράουρ), Έφρος, Άρμας, Ρεαμπτσούκ, Τσαρπ, Τσεποτάρου, Σουβόροβ (74' Τσοριούτς), Νταμάστσαν (70' Μποϊτσιούτς), Τσινσάρι.

Η Ουγγαρία φιγουράρει μόνη της στην κορυφή του ομίλου, καθώς νίκησε στη Βουδαπέστη στην Ουαλία. Το ματς δεν ήταν εύκολο για τους γηπεδούχους. Ο Πάτκαϊ έφερε τη λύτρωση στο 80ό λεπτό. Νωρίτερα η Σλοβακία (δεύτερη στον όμιλο) πέρασε άνετα από το Μπακού με 5-1.

Ουγγαρία - Ουαλία 1-0 (80' Πάτκαϊ)

Αζερμπαϊτζάν - Σλοβακία 1-5 (28' Σεϊντάεβ / 8' Λομπότκα, 27' Κούτσκα, 30', 57' Χάμσικ, 85' Χάντσκο)