EURO 2016

Ο 36χρονος Κουαλιαρέλα έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην εθνική Ιταλίας

Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα σε ηλικία 36 ετών και 54 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Ιταλίας. Δείτε πώς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα απέναντι στο Λιχτενστάιν ο στράικερ της Σαμπντόρια. (VIDEO).

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι κάλεσε τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα στην εθνική Ιταλίας και ο επιθετικός της Σαμπντόρια έβγαλε ασπροπρόσωπο τον προπονητή του. Σε ηλικία 36 ετών και 54 ημερών σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το Λιχτενστάιν (4-0 ολοκληρώθηκε το 45λεπτο) για τα προκριματικά του Euro 2020 και έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της "σκουάντρα ατζούρα".

Μέχρι σήμερα, το ρεκόρ κατείχε ο μέχρι πρότινος ομοσπονδιακός τεχνικός της Αλβανίας, Κριστιάν Πανούτσι, που είχε σκοράρει σε ηλικία 35 ετών και 62 ημερών. Νωρίτερα στην ίδια θέση ήταν ο Ντι Νατάλε (34 ετών, 241 ημερών), ο Φάμπιο Καναβάρο (34 ετών, 146 ημερών) και ο Αντρέα Πίρλο (34 ετών, 28 ημερών). Άξιο αναφοράς ότι ο Κουαλιαρέλα είχε σημειώσει το αμέσως προηγούμενο γκολ του με την εθνική Ιταλίας το 2010.