EURO

Νίκες για Αγγλία και Ισπανία

Με εντός νίκες συνέχισαν Αγγλία (εύκολα 4-0 τη Λιθουανία) και Ισπανία (δύσκολα 1-0 την Ουκρανία).Σκόραρε στο ντεμπούτο ο Κέιν. Με γκολ του Ιμπραχίμοβιτς πέρασε από τη Μολδαβία, η Σουηδία. Διεκόπη οριστικά το Μαυροβούνιο - Ρωσία.

Με νίκες συνέχισαν Αγγλία, Σλοβενία και Ελβετία. Δύσκολα νίκησε την Ουκρανία, η Ισπανία. Εύκολα η Σλοβακία το Λουξεμβούργο. Σοκ για τα Σκόπια, εντός έδρας ήττα από τη Λευκορωσία. Με δύο γκολ του Ιμπραχίμοβιτς πέρασε από τη Μολδαβία, η Σουηδία. Συνέτριψε το Λίχτενσταϊν, εκτός έδρας, η Αυστρία.

Γκολ στο ντεμπούτο ο Κέιν

Με νίκη συνέχισε η Αγγλία, που δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψε με 4-0, την αντίσταση της Λιθουανίας. Ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ, έξι λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης και ο Γουέλμπεκ στο 45ο, διαμόρφωσε το 2-0. Ο Στέρλινγκ στο 58', ανέβασε στα τρία τέρματα το δείκτη του σκορ. Ο Κέιν πέρασε στο 72ο λεπτό, έκανε το ντεμπούτο με την εθνική Αγγλίας και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε. Νίκη και για τη Σλοβενία, απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο. Ο Ίλιτσιτς άνοιξε το σκορ για τους Βαλκάνιους, μόλις στο 10ο λέπτο. Καταιγισμός με την έναρξη του δευτέρου. Κάμπλ, Στρούνα και Νοβάκοβιτς μέσα σε 11 λεπτά, διαμόρφωσαν το 4-0. Ο Λαζάρεβιτς στο 75ο λεπτό, έκανε το 5-0 και ο Ίλιτς στο 89ο, το 6-0. Εύκολο βράδυ και για την εθνική Ελβετίας, στη Λουκέρνη, απέναντι στην Εσθονία. Ο Σχαρ στο 17΄και ο Τζάκα δέκα λεπτά αργότερα, έδωσαν γρήγορα σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Σεφέροβιτς απλά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δύσκολα η "φούρια ρόχα"

Στη Σεβίλλη και το "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", η "φούρια ρόχα" άνοιξε γρήγορα το σκορ απέναντι στην Ουκρανία με γκολ του Μοράτα στο 28ο λεπτό. Η Σλοβακία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, προκειμένου να κάμψει την όποια αντίσταση του αδύναμου Λουξεμβούργου, στην Μπρατισλάβα. Στο 10' ο Νέμετς, στο 21' ο Βάις, και στο 40 ο Πεκάρικ, έδωσαν από το πρώτο ημίχρονο γρήγορο και ευρύ προβάδισμα. Στα Σκόπια, η γειτονική χώρα αντιμετώπισε τη Λυεκορωσία. Άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τραϊκόφσκι στο ένατο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, από γκολ του Καλάτσεβ. Ο Μπορντάτσεφ στο 81ό λεπτό, έδωσε το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη στους Λευκορώσους.

Με υπογραφή Ιμπραχίμοβιτς

Στο Τσισινάου, η Σουηδία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά άνοιξε το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς εκμεταλλεύτηκε την τραγική απομάκρυνση του Τσεμπάνου και με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-0. Η Αυστρία δεν είχε κανένα πρόβλημα, προκειμένου να επικρατήσει στο Βαντούζ, επί του Λιχτενστάιν. Ο Χάρνικ στο 14' και ο Γιάνκο δύο λεπτά αργότερα έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στους Αυστριακούς, ενώ ο Αλάμπα έχασε πέναλτι στο 33ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 59', διαμορφώνοντας το 3-0. Γιονούζοβιτς και Αρναούτοβιτς, οδήγησαν στο τελικό 5-0.

Με κακούς οιωνούς, ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Ποντγκόριτσα ανάμεσα στο Μαυροβούνιο και τη Ρωσία. Αρχικά, λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξή της ο Ακινφέεβ τραυματίστηκε από ρίψη φωτοβολίδας. Μετά από 35 λεπτά διακοπή το ματς συνεχίστηκε μέχρι το 66', όταν ο Πόλεκσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Σιρόκοβ και το ματς διεκόπη οριστικά λόγω ρίψης αντικειμένων.

ΣΚΟΠΙΑ: Παχόφσκι, Σίκοφ, Μαρκόφσκι, Γκεοργκιέφσκι, Ριστόφσκι, Πολοζχάνι (31' Μπάρντι), Αμπντουραχίμι (75' Μπλαζέφσκι), Χασάνι, Ιμπαϊμι, Βελκόσκι (63' Τοντορόφσκι), Τραϊκόφσκι

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Ζεβνόβ, Φιλιπένκο, Μπορντάτσεβ, Σίτοβ, Μαρτινόβιχ, Χλεμπ (87' Ντραχούν), Στάσεβιτς (93' Νεχάιτσικ), Καλάτσεβ, Κίσλιακ, Μαέβσκι (80' Πουτίλο), Κορνίλενκο

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κόζατσικ, Πεκάρικ, Σρτελ, Ντούριτσα, Χούμποτσαν, Πετσόβσκι, Κούτσκα (59' Χροσόβσκι), Βάις (71' Μακ), Στόχ (80' Σέστακ), Χάμσικ, Νέμετς

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Ζουμπέρ, Γιανς, Σνελ, Σανό, Μιτσχ, Ζερσόν, Φίλιπς, Χολτέρ (51' Ντα Μότα), Μπενσί (78' Λατερζά), Ντεβίλ (64' Παγιάλ), Γιόακιμ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κασίγιας, Μπουσκέτς, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα (78' Μπερνάτ), Χουανφράν, Κόκε, Ινιέστα (74' Καθόρλα), Νταβίντ Σίλβα, Ίσκο, Μοράτα (65' Πέδρο)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιατόβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Κούτσερ, Σεβτσούκ, Τιμοστσούκ, Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Γιαρμόλενκο, Στεπανένκο (76' Γκαρμάς), Ζοζούλια (32' Κράβετς - 91' Μπουντκίνσκι)

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Μπέινς, Κέιχιλ, Μπέινς, Τζόουνς, Χέντερσον (71' Μπάρκλεϊ), Κάρικ, Ντέλφ, Στέρλινγκ, Γουέλμπεκ (77' Γουόλκοτ), Ρούνεϊ (72' Κέιν)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Αρλάουσκις, Φρεϊτζέιμας, Κιγιάνσκας, Μικούτσκις (66' Στανκεβίτσιους), Ζαλιούκας, Αντριουσκεβίτσιους (83' Σλαβίτσκας), Ζούλπα, Μικολιούνας (88' Καζλάουσκας), Τσβεντούκας, Τσέρνιτς, Ματουλεβίτσιους

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Χαντάνοβιτς, Σέζαρ, Ίλιτς, Μπρέτσκο (76' Στογιάνοβιτς), Στρούνα, Μπίρσα, Ίλιτσιτς (72' Μπέριτς), Κάμπλ, Κούρτιτς, Νοβάκοβιτς, Κιρμ (60' Λαζάρεβιτς)

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Ντελα Βάλε (78' Βιταϊόλι), Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Μπρόλι, Μπονίνι, Μάτσα, Τόσι (56' Μπατιστίνι), Σέλβα, Βιταϊόλι, Χιρσχ (84' Γκολινούτσι)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Σόμερ, Λιχτστάινερ (78' Βίντμερ), Ροντρίγκεζ, Τζουρού, Σχαρ, Ινλέρ, Τζάκα (87' Φράι), Μπεχράμι, Σεφέροβιτς, Ντρμιτς (62' Στόκερ), Σατσίρι

ΕΣΘΟΝΙΑ: Παρέικο, Κλάβαν, Γιάαγκερ, Μετς, Καλάστε, Ντμιτρίεβ (63' Κρουγκλόβ), Βασιλίεβ, Αντόνοβ, Τενίστε, Άνιερ (56' Ογιαμαά), Ζενιόφ (87' Αλίκου)

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Γέλε, Κάουφμαν, Κίντανς (55' Σαλάνοβιτς), Κρίστεν (83' Κούνε), Μπουργκμάιερ, Οέχρι, Μπούχελ (88' Γκούμπσερ), Χάσλερ, Πολβερίνο, Βίεζερ, Φρικ

ΑΥΣΤΡΙΑ: Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Φουχς, Αλάμπα, Κλάιν, Γιουνούζοβιτς (82' Χίντερσεερ), Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Αρναούτοβιτς, Χάρνικ (72' Σάμπιτσερ), Γιάνκο (77' Τζούρισιν)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Τσεμπάνου, Ράτσου, Γκολοβατέντσο, Επουρεάνου, Αρμάς, Μπολοχάν, Ιονίτσα (36' Κογιοτσάρι), Γκατσάν, Αντρόνιτς (70' Φρούντζα), Ντεντόβ, Μπογκίου (86' Γκεοργκίεφ)

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίσακσον, Μπένγκτσον, Γκράνκβιστ, Όλσον, Γιόχανσον, Λάρσον (80' Φόρσμπεργκ), Έκνταλ, Σέλστρομ, Ερκάν Ζένγκιν (85' Βέρνμπλουμ), Ιμπραχίμοβιτς, Τελίν (70' Μπεργκ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Πόλεκσιτς, Βολκόφ, Μπάσα, Ζβέροτιτς, Σίμιτς, Βούκτσεβιτς, Καστσέλαν, Μάρουσιτς, Μπάλιτς (46' Μπάκιτς), Γιόβετιτς, Βούτσινιτς

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ (1' Λοντίγκιν), Σμολίνκοβ, Ιγκνασέβιτς, Μπερεζούτσκι, Ντενίσοβ, Τζαγκόεβ (46' Τορμπίνσκι), Σιρόκοβ, Στατόβ, Ζιρκόβ, Κομπάροβ, Κοκόριν

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σκόπια - Λευκορωσία 1-2 (9' Τραϊκόφσκι / 44' Καλάτσεβ, 81' Μπορντάτσεβ)

Σλοβακία - Λουξεμβούργο 3-0 (10' Νέμετς, 21' Βάις, 40' Πέκαρικ)

Ισπανία - Ουκρανία 1-0 (28' Μοράτα)

Αγγλία - Λιθουανία 4-0 (6' Ρούνεϊ, 45' Γουέλμπεκ, 58' Στέρλινγκ, 73' Κέιν)

Σλοβενία - Σαν Μαρίνο 6-0 (10' Ίλιτσιτς, 49' Καμπλ, 50' Στρούνα, 52' Νοβάκοβιτς, 73' Λαζάρεβιτς, 89' Ίλιτς)

Ελβετία - Εσθονία 3-0 (17' Σχαρ, 27' Τσάκα, 80' Σεφέροβιτς)

Λίχτενσταϊν - Αυστρία 0-5 (14' Χάνρικ, 16' Γιάνκο, 59' Αλάμπα, 74' Γιουνούζοβιτς, 93' Αρναούτοβιτς)

Μολδαβία - Σουηδία 0-2 (52', 84' Ιμπραχίμοβιτς)

Μαυροβούνιο - Ρωσία 0-0 (διεκόπη στο 67')

Γαλλία**

*η Σερβία πήρε 3-0 στα χαρτιά το ματς με την Αλβανία, αλλά τις αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί για την είσοδο οπαδών στο γήπεδο