ΑΓΓΛΙΑ

Πρόκριση για Τσέλσι, "αυτοκτονία" για Τότεναμ

Chelsea's Danny Drinkwater, left, goes to tackle Everton's Wayne Rooney during their English League Cup soccer match between Chelsea and Everton at Stamford Bridge stadium in London, Wednesday,Oct. 25, 2017. (AP Photo/Alastair Grant) AP PHOTO/ALASTAIR GRANT

Η Τσέλσι επικράτησε της Έβερτον πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1, ενώ η Τότεναμ βρέθηκε να προηγήθηκε με δύο γκολ, αλλά τελικά έχασε εντός έδρας από τη Γουέστ Χαμ στη φάση των 16 του League Cup.

Η Τσέλσι δεν πάτησε γκάζι, αλλά νίκησε με 2-1 την Έβερτον στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και προκρίθηκε στα προημιτελικά του League Cup. Οι "μπλε" παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα και τον 17χρονο μέσο Ίθαν Αμπαντού να παίζει βασικός για πρώτη φορά. Ο Αντόνιο Ρίντιγκερ τους έδωσε προβάδισμα με ωραία κεφαλιά σε ένα 1ο ημίχρονο που είχε την υπεροχή.

Στο 2ο μέρος, τα "ζαχαρωτά" αντέδρασαν, έχασαν ευκαιρίες με τον Κέβιν Μιραλάς και τον Αντεμόλα Λούκμαν (δοκάρι), ωστόσο ο Γουίλιαν ήταν αυτός που σημείωσε το επόμενο γκολ του αγώνα, στις καθυστερήσεις. Στο 94', ο Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η κατάρα του "Γουέμπλεϊ" για την Τότεναμ δεν λύνεται ούτε εάν προηγηθεί με δύο γκολ. Αυτό αντιλήφθηκε η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο, όταν παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τους Μουσά Σισοκό και Ντέλε Άλι, "κατόρθωσε" να ηττηθεί από τη Γουέστ Χαμ του υπό πίεση Σλάβεν Μπίλιτς. Δύο γκολ του Αντρέ Αγιού μέσα σε 5 λεπτά στο 2ο ημίχρονο και ένα του Άντζελο Ογκμπόνα λίγο αργότερα έδωσαν τη νίκη 3-2 στα "σφυριά" στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Οι συνθέσεις

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγέρο, Ρίντιγκερ, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Τζαπακόστα, Αμπαντού, Ντρίνκγουοτερ (62' Φάμπρεγας), Κένεντι, Γουίλιαν, Μπατσουαγί (85' Μοράτα), Μουσοντά (70' Πέδρο)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κένι, Γουίλιαμς, Τζαγκέλκα, Μπέινς, Ντέιβις, Μπάνινγκιμ, Μακάρθι (64' Κάλβερτ Λιούιν), Μιραλάς, Ρούνεϊ (81' Νιάς), Λένον (73' Λούκμαν)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Φόιτ, Αλντεβάιρελντ, Ντέιβις, Τρίπιερ, Σισοκό, Ντάιερ, Άλι, Ρόουζ (81' Έρικσεν), Γιορέντε (72' Ντεμπελέ), Σον (83' Ενκουντού)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Ογκμπόνα, Ράις, Κουγιατέ, Μπιράμ, Νομπλ, Φερνάντες (77' Ομπιάνγκ), Κρέσγουελ, Αγιού, Κάρολ, Λανσίνι (88' Αρναούτοβιτς)

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Τρίτη

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (21', 59' Λίνγκαρντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 4-1 πέν., 0-0 κ.α.

Άρσεναλ - Νόριτς 2-1 (85', 96' Ενκετιά / 34' Μέρφι)

Λέστερ - Λιντς 3-1 (30' Ιχεανάτσο, 71' Σλιμανί, 88' Μαχρέζ / 26' Ερνάντεθ)

Μπόρνμουθ - Μίντλεσμπρο 3-1 (49' Σίμπσον, 75' πέν. Γουίλσον, 83' Αφόμπ / 56' Ταβενιέρ)

Μπρίστολ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-1 (34' Τέιλορ, 39' Τζούριτς, 60' Μπράιαν, 66' Ο' Ντόουντα / 21' Μπ. Σακό)