ΑΓΓΛΙΑ

Πανηγυρική πρόκριση για Τσέλσι με σεφτέ Ζιρού

AP PHOTO/ALASTAIR GRANT

Η Τσέλσι επιβλήθηκε της Χαλ με 4-0 στη φάση των 16 του Κυπέλλου Αγγλίας με τον Ολιβιέ Ζιρού να κάνει σεφτέ στα γκολ με τη νέα ομάδα του. Πρόκριση και για τη Λέστερ.

Με έναν 17χρονο στόπερ βασικό (Ίθαν Αμπαντού) και έναν 17χρονο μέσο να μπαίνει στο ημίχρονο (Κάλουμ Χάντσον Οντόι), η Τσέλσι πραγματοποίησε... περίπατο στο "Στάμφορντ Μπριτζ" με αντίπαλο τη Χαλ για τη φάση των 16 του FA Cup, προχωρώντας με νίκη 4-0.

Ο Γουίλιαν είχε τη μεγαλύτερη συνεισφορά, με δύο γκολ, το πρώτο εκ των οποίων μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ ήταν και αρκετά δραστήριος. Ο Πέδρο χρίστηκε κι αυτός σκόρερ στο 27', ενώ ο Ολιβιέ Ζιρού έκανε σεφτέ στα τέρματα με τη νέα ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 42'.

Ο Ντέιβιντ Μέιλερ είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής των φιλοξενουμένων, ωστόσο ο Γουίλι Καμπαγέρο απέκρουσε του πέναλτί του στο 51'.