ΑΓΓΛΙΑ

Κύπελλο Αγγλίας: Αγχωτική πρόκριση με τάνγκο για Τότεναμ

Tottenham's Giovani Lo Celso, second from right, celebrates with teammates after scoring his side's first goal during the English FA Cup third round replay soccer match between Tottenham Hotspur and Middlesbrough FC at the Tottenham Hotspur Stadium in London, Tuesday, Jan. 14, 2020.(AP Photo/Matt Dunham) AP

Η Τότεναμ νίκησε 2-1 την Μίντλεσμπρο στο Λονδίνο με τα γκολ των δυο Αργεντινών της, Λο Τσέλσο και Λαμέλα, και προκρίθηκε με άγχος στους 32 του Κυπέλλου Αγγλίας. Πρόκριση και για Νιούκαστλ, Ρέντινγκ, Κόβεντρι και Σριούσμπερι.

Η Τότεναμ υποδέχθηκε τη Μίντλεσμπρο στη ρεβάνς του 1-1 του Ρίβερσάιντ και μπορεί να αγχώθηκε, αλλά πήρε τη νίκη (2-1) και την πρόκριση για τους 32 του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο είδε τον Χιοβάνι Λο Τσέλσο ν' ανοίγει το σκορ μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ στο 15ο ο άλλος Αργεντινός - τρεις αγωνίστηκαν, ο Γκασανίγκα υπερασπίστηκε την εστία, ενώ ο τέταρτος (Φόιτ) έμεινε στον πάγκο - Έρικ Λαμέλα διεύρυνε το σκορ σε 2-0.

Οι σπερς όμως δέχθηκαν το γκολ από τον Σαβίλ στο 83ο λεπτό, πίεση και άγχος από μεριά της Μπόρο. Κράτησαν όμως τη νίκη και την πρόκριση στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης. Πρόκριση και για τη Νιούκαστλ, η οποία συνέτριψε εντός έδρας με 4-1 τη Ρότσντεϊλ στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου γύρου.

Το εισιτήριο για τους 32 πήραν και οι Ρέντινγκ, Κόβεντρι και Σριούσμπερι.