ΑΓΓΛΙΑ

Κάρντιφ - Τότεναμ 0-3: Επιστροφή στις νίκες με γκολ από την τριάδα "φωτιά"

Η Τότεναμ συνήλθε άμεσα από την εντός έδρας ήττα από την Γουλβς με 3-1 και επικράτησε στο Κάρντιφ της ομώνυμης ομάδας με 3-0, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Τα γκολ πέτυχαν οι Κέιν, Έρικσεν και Σον (VIDEO).

Το 3-1 της Γουλβς στο Λονδίνο επί της Τότεναμ την 20η αγωνιστική αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη και άφησε πίσω τους Λονδρέζους στην κούρσα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο αμέσως επόμενο ματς, πάντως, ο Ποτσετίνο συμμάζεψε τα πράγματα και οι "Spurs" επέστρεψαν στις νίκες με "διπλό" στο Κάρντιφ επί της ομώνυμης ομάδας με 3-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Αργεντινού προπονητή "καθάρισαν" το ματς από το πρώτο ημίχρονο, έστω και αν η Κάρντιφ το πάλεψε στην επίθεση για να κάνει ζημιές...

Τα "σπιρούνια" προηγήθηκαν στο 3' με τον πρώτο -πλέον- σκόρερ της Premier League Χάρι Κέιν ο οποίος σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας έχει βρει δίχτυα απέναντι σε 28 διαφορετικούς αντιπάλους! Το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων το "έγραψε" ο "μαέστρος" Κρίστιαν Έρικσεν με υπέροχο σουτ, ενώ το τρίτο και τελευταίο γκολ ήρθε από προσπάθεια του επίσης φορμαρισμένου Σον στο 26', και αυτό με όμορφο τελείωμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάρντιφ πάλι επιχείρησε να βρει δρόμο προς τα δίχτυα του Λορίς, ωστόσο ήταν αδύνατο καθώς η Τότεναμ ήταν σταθερή στην άμυνα, δημιούργησε μερικές ακόμη ευκαιρίες, δεν σκόραρε αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι το "τρίποντο" που αυτή τη στιγμή έχει φέρει το κλαμπ του Λονδίνου στην δεύτερη θέση να περιμένει τι θα συμβεί στο μεγάλο ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι με την Λίβερπουλ (3/1).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Μανγκά, Μπαμπά, Μόρισον, Κούνιγχαμ, Γκούναρσον, Μέρφι (46' Χόιλετ), Άρτερ, Καμαράσα (59' Ραλς), Ρέιντ (72' Λάινγκ), Πάτερσον.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Τρίπιερ, Γουίνκς, Σισοκό, Σον (76' Σκιπ), Άλι (86' Γιορέντε), Έρικσεν, Κέιν.