ΑΓΓΛΙΑ

Η κακή χρήση του VAR και του αφρού!

Referee Paul Tierney gets advice on the radio from the VAR system during the English FA Cup fifth round replay soccer match between Tottenham Hotspur and Rochdale at Wembley stadium in London, Wednesday, Feb. 28, 2018. (AP Photo/Matt Dunham) AP PHOTO/MATT DUNHAM

Το χειρότερο δείγμα του VAR είναι μέχρι στιγμής το Τότεναμ - Ρότσντεϊλ για το FA Cup, το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπιαστικό, με τον διαιτητή να κάνει τραγικά λάθη, ενώ μέχρι και αφρό στο χιόνι χρησιμοποίησε!

Στο FA Cup οι Άγγλοι δοκιμάζουν ουσιαστικά το VAR για να προχωρήσουν στη χρήση του στην Premier League και σίγουρα μετά το ματς, Τότεναμ - Ρότσντεϊλ, όλοι έχουν χειρότερη άποψη από αυτήν που είχαν πριν την αναμέτρηση ( 6-1).

Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο χαρακτήρισε ντροπιαστικό το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα ο προπονητής των "spurs" είπε το πιο σημαντικό πράγμα, πως είναι υπέρ της τεχνολογίας, όχι όμως όταν αυτή αλλάζει το παιχνίδι που όλοι αγαπάμε.

Ο διαιτητής του αγώνα, Πολ Τιέρνι, έκανε πραγματικά κακή χρήση του VAR, καθώς κατάφερε, μαζί με αυτούς βλέπουν απ' τις οθόνες, να κάνουν λάθη.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Έρικ Λαμέλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν και κανείς απ' τους φιλοξενούμενους δεν διαμαρτυρήθηκε. Όμως ο Τιέρνι έβαλε το χέρι στο αυτί και περίμενε να δουν το video οι συνεργάτες του στο VAR. Τελικά, μετά από ενάμιση λεπτό ακύρωσε το γκολ και έδωσε επιθετικό φάουλ στον Φερνάντο Γιορέντε.

Στην διεκδίκηση της μπάλας ο Γιορέντε κράτησε τη φανέλα του ΜακΓκέιχι, όπως και ο αμυντικός της Ρότσντεϊλ κράτησε τον Ισπανό. Ο ΜακΓκέιχι που βρέθηκε στο έδαφος δεν διαμαρτυρήθηκε, αλλά ο διαιτητής τελικά έδωσε φάουλ, ακυρώνοντας το γκολ.

© BT SPORT

Στο 25' ο Τιέρνι έδωσε φάουλ για την Τότεναμ λίγο έξω απ' τη μεγάλη περιοχή, απόφαση σωστή, καθώς ο Ματ Νταν κρατούσε τον Κίραν Τρίπιερ. Μετά το VAR όμως έδωσε πέναλτι!

Το κράτημα είχε αρχίσει αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, συνεχίστηκε και λίγο εντός, όπου έπεσε ο Τρίπιερ, αλλά ουσιαστικά η παράβαση έχει γίνει εκτός περιοχής. Κι όμως δόθηκε πέναλτι, σε μια απόφαση πραγματικά ανεξήγητη.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 28' για να εκτελεστεί το πέναλτι και εκεί είδαμε κάτι πρωτόγνωρο. Ένα λάθος τραγικό, χωρίς πάντως τη χρήση του VAR.

Ο Σον Χέουνγκ-Μιν ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε, όμως ο Τιέρνι του έδωσε κίτρινη κάρτα, δεν μέτρησε το γκολ και έδωσε φάουλ (έμμεσο) υπέρ της Ρότσντεϊλ.

Tottenham Hotspur's Son Heung-min, right ,turns to referee Paul Tierney after the referee disallowed his penalty goal during the English FA Cup fifth round replay soccer match between Tottenham Hotspur and Rochdale at Wembley stadium in London, Wednesday, Feb. 28, 2018. The goal was ruled out because Tottenham Hotspur's Son Heung-min stopped and re-started in his run-up to take the kick.(AP Photo/Matt Dunham) AP PHOTO/MATT DUNHAM

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει αν αυτός που εκτελεί κάνει προσποίηση στην εκτέλεση, όταν δηλαδή έχει φτάσει στην μπάλα και προσποιηθεί. Ο Σον απλά σταμάτησε να τρέχει περίπου ένα με δυο μέτρα πριν την μπάλα και δεν έκανε καμία προσποίηση στην εκτέλεση.

"Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπιαστικό", τόνισε ο Ποτσετίνο και συνέχισε: "Όλοι είχαν μπερδευτεί και πρέπει να σεβόμαστε τους φιλάθλους. Τα συναισθήματα είναι ο λόγος που πληρώνεις εισιτήριο, γι΄αυτό πας στο γήπεδο ακόμη και τέτοιες συνθήκες (χιόνιζε)".

"Έτσι θα πεις... θα μείνω σπίτι να δω το ματς στην τηλεόραση, καθώς δεν μπορώ να φωνάξω όταν σκοράρουμε γιατί πρέπει να περιμένουμε δύο λεπτά. Δεν μπορείς έτσι να εκφραστείς. Είμαι υπέρ της νέας τεχνολογίας, αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός όταν αλλάζει το παιχνίδι που ξέρουμε".

Tottenham Hotspur's Moussa Sissoko vies for the ball with Rochdale's Mark Kitching during the English FA Cup fifth round replay soccer match between Tottenham Hotspur and Rochdale at Wembley stadium in London, Wednesday, Feb. 28, 2018. (AP Photo/Matt Dunham) AP PHOTO/MATT DUNHAM

Μέχρι και αφρό στο χιόνι

Στο δεύτερο ημίχρονο η χιονόπτωση ήταν έντονη, μεγάλο κομμάτι του αγωνιστικού ήταν καλυμμένο με το χιόνι και αφού δεν συνέχισε τα λάθη του πρώτου μέρους ο Πολ Τιέρνι, κατάφερε να κάνει τους θεατές να γελάσουν μαζί του.

Γέλασε και ο Λούκας Μόουρα, καθώς ο Τιέρνι χρησιμοποίησε αφρό στον χιονισμένο αγωνιστικό χώρο...