ΑΓΓΛΙΑ

Γουότφορντ - Άρσεναλ 0-1: Διπλό με δώρο του Φόστερ

Arsenal's Pierre-Emerick Aubameyang, left, celebrates after scoring the opening goal during the English Premier League soccer match between Watford and Arsenal at Vicarage Road stadium in Watford, England, Monday, April 15, 2019. (AP Photo/Matt Dunham) AP

Χάρη σε γκάφα του Φόστερ την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ομπαμεγιάνγκ η Άρσεναλ επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας επί της Γουότφορντ και βρέθηκε στην τέταρτη θέση της Premier League. (VIDEO)

Η Άρσεναλ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 επί της Γουότφορντ και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης μέσα στην πρώτη τετράδα της Premier League που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Ο Ουνάι Έμερι έδωσε θέση βασικού στον Μαυροπάνο ο οποίος έπαιξε για μία ώρα πριν ο κόουτς της Άρσεναλ προχωρήσει σε αλλαγή συστήματος και βάλει στη θέση του τον Γκεντουζί.

Σε δύο λεπτά ο σχεδιασμός που είχε κάνει ο Χάβι Γκράθια για το ματς πήγε στράφι. Στο 10' ο Μπεν Φόστερ έγινε κάτοχος της μπάλας, ωστόσο ο 36χρονος τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε κακό κοντρόλ και όταν πήγε να διώξει ο Ομπαμεγιάνγκ του έβαλε κόντρα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Γουότφορντ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντίνι σε μία διεκδίκηση της μπάλας χτύπησε με τον αγκώνα του τον Τζάκα και ο διαιτητής της αναμέτρησης του έδειξε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τη Γουότφορντ με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό.

Λίγο αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε μία ακόμα ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Από εκεί και πέρα το ματς είχε μια άγρια ομορφιά. Οι δέκα παίκτες της Γουότφορντ τα έδωσαν όλα και είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Από την πλευρά της και η Άρσεναλ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να βάλει ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Φόστερ έκανε ορισμένες καλές επεμβάσεις με αποκορύφωμα αυτή στο 56' όταν απέκρουσε εξ επεαφής σουτ του Μχιταριάν. Στο 62' η Γουότφορντ είχε δοκάρι σε τρομερό σουτ του Μαζίνα, ενώ στο ο 80' ο Νάιλς έβαλε εξαιρετικά το σώμα του και ουσιαστικά δεν επέτρεψε στον Γκρέι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Γιάνμαατ, Καμπασελέ, Κέιθκαρτ, Μαζίνα (86' Σέμα), Κίκο Φεμενία (59' Σαξές), Καπουέ, Ντουκουρέ, Χιούζ, Γκρέι, Ντίνεϊ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μαυροπάνος (59' Γκεντουζί), Μονρεάλ, Τορέιρα (46' Εζίλ), Τζάκα, Μχιταριάν, Ράμσεϊ (68' Μέιτλαντ-Νάιλς), Ιουόμπι, Ομπαμεγιάνγκ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 12 Απριλίου

Λέστερ - Νιούκαστλ 0-1 (32' Αγιόθε Πέρεθ)

Σάββατο 13 Απριλίου

Τότεναμ - Χάντερσφιλντ 4-0 (24' Γουανιάμα, 27', 87', 90+3' Λούκας Μόουρα)

Μπέρνλι - Κάρντιφ 2-0 (31', 92' Γουντ)

Μπράιτον - Μπόρνμουθ 0-5 (33' Γκόσλινγκ, 55' Φρέιζερ, 74' Μπρουκς, 82' Γουίλσον, 92' Στάνισλας)

Σαουθάμπτον - Γουλβς 3-1 (2', 30' Ρέντμοντ, 71' Λονγκ / 28' Μπολί)

Φούλαμ - Έβερτον 2-0 (46' Κέρνι, 69' Μπάμπελ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 2-1 (πεν. 19', πεν. 80' Πογκμπά / 49' Φελίπε Άντερσον)

Κυριακή 14 Απριλίου

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (81' Μιλιβόγεβιτς / 15', 63' Στέρλινγκ, 90' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Λίβερπουλ - Τσέλσι 2-0 (51' Μανέ, 53' Σαλάχ)