ΑΓΓΛΙΑ

Γουλβς - Έβερτον 3-0: Επιστροφή στις νίκες με σόου Ποντένσε

Wolverhampton Wanderers' Raul Jimenez, right, celebrates with teammates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Watford and Everton at the Molineux Stadium in Wolverhampton, England, Sunday, July 12, 2020. (Richard Heathcote/Pool via AP) AP

Η Γουλβς επικράτησε με 3-0 κόντρα στην Έβερτον έχοντας για κορυφαίο παίκτη της τον Ντανιέλ Ποντένσε ο οποίος για πρώτη φορά ξεκίνησε στην ενδεκάδα στην Premier League. (VIDEOS)

Επιστροφή στις νίκες για την Γουλβς. Οι Λύκοι ήταν εξαιρετικοί κατά διαστήματα και είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντανιέλ Ποντένσε ο οποίος για πρώτη φορά ξεκίνησε στην ενδεκάδα και τα έκανε όλα εκτός από το να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μάλιστα απείλησαν πρώτοι με τον Πορτογάλο μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο πιο δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο και από τα πόδια του πέρασαν σχεδόν όλες οι καλές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων. Στο 25' με εξαιρετική κάθετη προσπάθησε να βγάλει τετ α τετ τον Νέτο με τον Πίκφορντ αλλά ο Ντιν με εξαιρετικό τάκλιν έσωσε την Έβερτον.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πορτογάλος απέφυγε δύο παίκτες της Έβερτον σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά με τον Πίκφορντ να διώχνει σε κόρνερ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εσπίριτο τον έστειλε στη δεξιά πλευρά και για περίπου 15 λεπτά δεν είχε φανεί. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως ο Ποντένσε κέρδισε το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντιν και ο Χιμένες ευστόχησε για να ανοίξει το σκορ. Ο Μεξικανός έφτασε έτσι τα 25 γκολ, ενώ έχει και 10 ασίστ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γουλβς έκανε το 2-0. Ο Νέτο εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Ντεντόνκερ με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ο Ποντένσε έφτασε εκατοστά μέχρι το πρώτο του γκολ στην Premier League sto 61'. O Πορτογάλος σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά και έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Πίκφορντ, όμως με διπλή προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν και άλλο γκολ. Στο 74' είχαμε υπέροχη μπαλιά από τον Νέβες προς τον Ζότα εκείνος κατέβασε με το στήθος και με το αριστερό έκανε το 3-0. Το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Στο 86' ο Ζότα γύρισε την μπάλα στον Τραορέ ο οποίος προ κενής εστίας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κοαντί, Σάις, Ντόχερτι, Νέβες, Ντεντόκερ, Κάστρο, Νέτο (56' Ζότα), Ποντένσε (71' Τραορέ), Χιμένεθ

Έβερτον: Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα (31' Κόλμαν), Κιν, Μπέινς (46' Μπράνθγουαϊτ), Γουόλκοτ (56' Ιβόμπι), Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Γκόρντον (56' Μπερνάρντ), Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλινσον (63' Κέαν)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 11 Ιουλίου

Γουότφορντ - Νιούκαστλ 2-1 (52' πεν. 82' πεν. Ντίνι / 23' Γκέιλ)

Νόριτς - Γουέστ Χαμ 0-4 (11', 45'+1', 54' 74' Αντόνιο)

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 1-1 (34' Ρόμπερτσον / 69' Ροντρίγκεζ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 3-0 (18' 77' ΜακΓκόλντρικ, 33' ΜακΜπέρνι)

Μπράιτον -Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (21' 53' 81' Στέρλινγκ, 44' Ζεζούς, 57' Μπερνάρντο Σίλβα)