ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ - Τσέλσι 2-1: Με ανατροπή του Ομπαμεγιάνγκ Κύπελλο και Europa League

Arsenal's players celebrate with the trophy after the FA Cup final soccer match between Arsenal and Chelsea at Wembley stadium in London, England, Saturday, Aug.1, 2020. (Catherine Ivill/Pool via AP) AP

Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Τσέλσι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας χάρη σε ανατροπή με δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ και κατάφερε εκτός από την κούπα να κερδίσει και το εισιτήριο για το Europa League.

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας του Γουέμπλεϊ απέναντι στην Τσέλσι. Οι Κανονιέρηδες, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 5ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Πέδρο, δύο τέρματα του Ομπαμεγιάνγκ (28', 67') διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.

Με αυτόν τον τρόπο οι κανονιέρηδες έφτασαν στα 14 Κύπελλα Αγγλίας και κατάφεραν να κερδίσουν και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Αρσεναλ την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στη φάση των ομίλων του Europa League, κάτι το οποίο δεν κατάφερε να πετύχει μέσω της Premier League.

Στον δεύτερο προκριματικό γύρο θα αγωνιστεί η 6η του πρωταθλήματος Τότεναμ, ενώ η 7η Γουλβς μπορεί να συμμετάσχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου κατακτώντας μόνο το Europa League, ώστε να προκριθεί στο Champions League.

Μεγάλη στιγμή και για τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 88' αντί του Νταβίντ Λουίζ και έγινε ο πρώτος Έλληνας ποδοσφαιριστής που κατακτά το Κύπελλο Αγγλίας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Τσέλσι ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του Γουέμπλεϊ. Μάλιστα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Πούλισιτς στο ξεκίνημα της φάσης, έσπασε την μπάλα στα αριστερά για τον Μάουντ, ο οποίος βρήκε τον Ζιρού με τον Γάλλο να τροφοδοτεί ξανά με τακουνάκι τον Αμερικανό που έπειτα από μία ντρίμπλα σημείωσε το 1-0. Ο Πούλισιτς στο 10ο λεπτό είχε ακόμη μία καλή στιγμή, όταν πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ της Άρσεναλ μπλόκαρε με ασφάλεια.

Μετά το 15ο λεπτό, η Άρσεναλ φάνηκε περισσότερη συγκεντρωμένη και ισορρόπησε το ματς. Στο 25ο λεπτό ο Πεπέ βρήκε δίχτυα με τρομερό μακρινό σουτ, αλλά ο Μέιτλαντ-Νάιλς ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Τελικά ένα λεπτό αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ κέρδισε πέναλτι από κράτημα του Αθπιλικουέτα και ο στράικερ των Κανονιέρηδων δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 28'.

Σε ένα παιχνίδι με αυξομειώσεις στην απόδοση των ομάδων, η Τσέλσι πήρε ξανά την κατοχή, αλλά δεν πίεσε ουσιαστικά. Μετά το 40ο λεπτό, οι μπλε έκαναν αρκετά λάθη παραχωρώντας την μπάλα στην Άρσεναλ. Οι κανονιέρηδες απείλησαν στο 41ο λεπτό, έπειτα από λάθος έξοδο του Καμπαγιέρο, ενώ ο Λακαζέτ στο 45' εκτέλεσε απευθείας φάουλ, το οποίο πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Τσέλσι. Ο Πούλισιτς έκανε μία ωραία ενέργεια και λίγο πριν πλασάρει υπέστη μυϊκό τραυματισμό. Ο Αμερικάνος δεν μπορούσε να συνεχίσει και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στη συνέχεια, οι κανονιέρηδες πήραν τα ηνία, με την μπάλα όμως να μένει κυρίως στη μεσαία γραμμή.

Μετά το 60ο λεπτό η ομάδα του Λάμπαρντ πήρε την κατοχή, με τον Ρις Τζέιμς να δοκιμάζει κάποια μακρινά σουτ. Στο 67' η Άρσεναλ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Ο Ομπαμεγιάνγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά από ασίστ του Πεπέ, έκανε την ντρίμπλα στον Ζουμά και πλάσαρε με ωραίο τρόπο τον Καμπαγιέρο για το 2-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Λάμπαρντ στο 73ο λεπτό. Ο Κόβατσιτς έβαλε άτσαλα το πόδι του σε διεκδίκηση της μπάλας κάνοντας φάουλ. Ο διαιτητής του ματς τον τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Αρσεναλ να διαχειρίζεται το προβάδισμα της έως το τέλος. Στην αναμέτρηση πέρασε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο 86' αντί του Νταβίντ Λουίζ.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνες, Τίρνι (90+13' Κολάζινατς), Λουίζ (88' Παπασταθόπουλος), Χόλντινγκ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τσάκα, Θεμπάγιος, Μπεγερίν, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέ (82' Ενκετιά), Πεπέ

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα (35' Κρίστενσεν), Ζουμά, Ρούντιγκερ (78' Χάντσον-Οντόι), Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Μάουντ (78' Μπάρκλεϊ), Ζιρού (78' Έιμπραχαμ), Πούλισιτς (49' Πέδρο)