PREMIER LEAGUE

Βασιλιάς του Μάντσεστερ ο Τζέκο

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-0 την Γιουνάιτεντ μέσα στο "Ολντ Τράφορντ" με δύο γκολ του Τζέκο και ένα του Τουρέ, έτσι πάει φουλ για τίτλο. Σοκ στο 90' με αυτογκόλ για Άρσεναλ (videos)

Τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 3-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο "Ολντ Τράφορντ", έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο.

Αυτό δεν που κατάφερε ο Ολυμπιακός σε 90+ λεπτά στο "θέατρο των ονείρων" το κατόρθωσε ο Βόσνιος επιθετικός σε λίγα δευτερόλεπτα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό με κοντινό πλασέ, παίρνοντας το... ριμπάουντ μετά το δοκάρι σε σουτ του Σαμίρ Νασρί.

Συγκεκριμένα το γκολ μπήκε μετά από 44 δευτερόλεπτα και είναι το πιο γρήγορο στην ιστορία της Premier League που πετυχαίνει φιλοξενούμενος στο "Ολντ Τράφορντ"!

Αφού απείλησε ο Φερναντίνιο στο 52', ο Τζέκο "χτύπησε" ξανά στο 56', για το 0-2 με πλασέ στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νασρί, ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Γιαγιά Τουρέ, βάζοντας στο 90' το... κερασάκι στην τούρτα με το 17ο γκολ του πρωτάθλημα!

Η ManUtd ήταν ξανά κακή (10η ήττα στο πρωτάθλημα που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ), ενώ η καλύτερη ευκαιρία της ήταν το "τακουνάκι" του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 72' (απέκρουσε ο Χαρτ).

Νέο "σοκ" για Άρσεναλ, 3άρα η Έβερτον

Εκτός μάχης του τίτλου φαίνεται να βγαίνει η Άρσεναλ, καθώς μετά την βαριά ήττα από την Τσέλσι (6-0) αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σουόνσι στο Λονδίνο.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έκανε ανατροπή με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (73' Ποντόλσκι, 74' Ζιρού), αλλά το αυτογκόλ του Ματιέ Φλαμινί στο 90' της κόστισε 2 βαθμούς.

Στην 3η αναμέτρηση της βραδιάς η Έβερτον νίκησε 3-0 στην έδρα της Νιούκαστλ, έτσι ελπίζει για την 4η θέση, καθώς έχει βαθμούς λιγότερους από την Άρσεναλ, αλλά και ματς λιγότερο.

Οι συνθέσεις

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Φιλ Τζόουνς, Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ, Φελαϊνί (66' Βαλένσια), Κλέβερλι (46' Καγκάουα), Μάτα, Γουέλμπεκ (76' Χαβιέρ Ερνάντες), Ρούνεϊ.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Γιαγιά Τουρέ, Φερναντίνιο, Χεσούς Νάβας (68' Χάβι Γκαρθία), Νασρί (74' Μίλνερ), Νταβίντ Σίλβα, Τζέκο (79' Νεγκρέδο).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Βερμάλεν, Γκιμπς, Φλαμινί, Αρτέτα, Ροσίτσκι (79' Σέλστρεμ), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (57' Ποντόλσκι), Καθόρλα, Ζιρού (88' Σανογκό).

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φορμ, Ρανχέλ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Τσίκο, Νιλ Τέιλορ (73' Μπεν Ντέιβις), Μπρίτον, Σέλβεϊ (79' Πάμπλο Ερνάντεθ), Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Ράουτλετζ, Μίτσου (63' Νέιθαν Ντάιερ), Μπονί.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Γιανγκά-Μπιβά (75' Μαρβό), Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Ντάμετ, Ανίτα, Τιοτέ, Μουσά Σισοκό, Γκουφράν (91' Σόλα Αμεόμπι), Λουκ ντε Γιόνγκ (58' Μπεν Αρφά), Παπίς Σισέ.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Ντιστέν, Μπέινς, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ (82' Νέισμιθ), Όσμαν, Ντεουλοφέου, Λουκακού.

Τα αποτελέσματα της εβδομάδας (εξ αναβολής ματς):

Τρίτη

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (1' και 56' Τζέκο, 90' Γιαγιά Τουρέ)

Άρσεναλ - Σουόνσι 2-2 (73' Ποντόλσκι, 74' Ζιρού / 11' Μπονί, 90' αυτ. Φλαμινί)

Νιούκαστλ - Έβερτον 0-3 (22' Μπάρκλεϊ, 52' Λουκακού, 88' Όσμαν)