ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τσέλσι - Φούλαμ 2-0: Επιστροφή στις νίκες για τους "μπλε"

Chelsea's Pedro, center, celebrates after scoring his side's first goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and Fulham at Stamford Bridge stadium in London, Sunday, Dec. 2, 2018. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth) AP

Η Τσέλσι νίκησε 2-0 την ουραγό της Premier League, Φούλαμ, με γκολ των Πέδρο στο 4ο και Λόφτους-Τσικ στο 82ο λεπτό κι επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία με την Έβερτον και την ήττα από την Τότεναμ.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Έβερτον (0-0) και την εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Τότεναμ, η Τσέλσι ήθελε να επιστρέψει στις νίκες. Και τα κατάφερε! Χωρίς να εντυπωσιάσουν, οι "μπλε" νίκησαν 2-0 την ουραγό της Premier League, Φούλαμ, για την 14η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος.

Ο Πέδρο άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά μάλλον... "κάθισε" πάνω στο προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φούλαμ πίεσε, αλλά οι προσπάθειες των Κρίστι και Τσέιμπερς εξουδετερώθηκαν από τον Σέρχιο Ρίκο.

Ο Άλβαρο Μοράτα πέρασε στη θέση του Ολιβιέ Ζιρού, έχασε το... άχαστο, αλλά άλλος ένας παίκτης ορμώμενος από τον πάγκο έδωσε τη λύση στην ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι. Ο Λόφτους-Τσικ τελείωσε ιδανικά την εκπληκτική ομαδική προσπάθεια των συμπαικτών του.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο (78' Τζαπακόστα), Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (67' Λόφτους-Τσικ), Αζάρ, Πέδρο, Ζιρού (79' Μοράτα).

ΦΟΥΛΑΜ: Σέρχιο Ρίκο, Κρίστι, Οντόι, Μόουσον, Λε Μαρσόν, Σερί, Τσέιμπερς, Γιόχανσεν (46' Αγιτέ), Κέρνι (76' Κεμπανό), Μίτροβιτς, Σεσενιόν (46' Καμαρά).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 30 Νοεμβρίου

Κάρντιφ - Γουλβς 2-1 (65' Γκούναρσον, 77' Χόιλετ / 18' Ντόχερτι)

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 2-0 (16' ΜακΆρθουρ, 77' Τάουνσεντ)

Χάντερσφιλντ - Μπράιτον 1-2 (1'Γιόργκενσεν / 45+4' Ντάφι, 69' Αντόνε)

Λέστερ - Γουότφορντ 2-0 (12' πεν.Βάρντι,23'Μάντισον)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 3-1 (16'Μπερνάντο Σίλβα, 57' Στέρλινγκ, 79' Γκιουντογάν /44'Γουίλσον)

Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 0-3 (11'63' Ερνάντες, 93' Φελίπε Άντερσον)

Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (13' Άρμστρονγκ, 20' Σέντρικ / 33' Λουκακού, 39' Αντέρ Ερέρα)