PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Χάντερσφιλντ 4-0: Με χατ-τρικ Λούκας Μόουρα στην τρίτη θέση

Tottenham's Victor Wanyama, right, celebrates with his teammates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Huddersfield Town at Tottenham Hotspur stadium in London, Saturday, April 13, 2019.(AP Photo/Frank Augstein) AP

Η Τότεναμ συνέτριψε 4-0 την ουραγό, Χάντερσφιλντ, χάρη σε χατ-τρικ του Λούκας Μόουρα κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της Premier League. Τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς με μηδέν παθητικό στο νέο γήπεδο οι σπερς. (VIDEO)

Ορμώμενη από τη νίκη (1-0) επί της Μάντσεστερ Σίτι για τον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων στο Champions League και με το βλέμμα στη ρεβάνς του "Etihad", η Τότεναμ υποδέχθηκε την ουραγό της Premier League, Χάντερσφιλντ.

Στη σκιά του τραυματισμού του Χάρι Κέιν, οποίος χάνει το εναπομείναν κομμάτι της σεζόν, οι σπερς πανηγύρισαν άνετη νίκη με 4-0. Ο Γιορέντε στο 24ο λεπτό, πήρε πάνω του την αντίπαλη άμυνα, άφησε την μπάλα, ο Γουανιάμα πέρασε και τον Χάμερ, κι άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε παρά μόνο τρία λεπτά μετά τους πανηγυρισμούς για το πρώτο. Ο Λούκας Μόουρα βγήκε από δεξιά, υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και με τρομερό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ της Χάντερσφιλντ για 2-0.

Το τρίτο γκολ ήλθε στο 87ο λεπτό. Και πάλι από τον 26χρονο Βραζιλιάνο. Ο Έρικσεν βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, κι ο Λούκας με εξαιρετικό κοντρόλ και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ο πρώην φορ των Σάο Πάουλο και Παρί Σεν-Ζερμέν ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα (0-4). Στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου έφθασε στο χατ-τρικ.

Αυτό ήταν το τρίτο ματς της Τότεναμ στο νέο της γήπεδο. Ισάριθμες νίκες (με Κρίσταλ Πάλας και Μάντσεστερ Σίτι τα προηγούμενα δύο ματς), χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ!

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ-Πίτερς, Φόιτ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν (85' Ρόουζ), Ντέιβις, Γουανιάμα, Σισοκό (74' Σκιπ), Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Γιορέντε (87' Σον Χέουνγκ-Μιν).

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Χάμερ, Χαντέργκιοναϊ, Σίντλερ, Κονγκολό, Ντουρμ (69' Μουνιέ), Στάνκοβιτς (82' Μόουι), Κατσούνγκά, Μπακούνα (90+4' Γουίλιαμς), Χογκ, Λόου, Γκραντ.