PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Νιούκαστλ 1-1: Δραπέτευσαν με πέναλτι στο 90+7' οι φιλοξενούμενοι

Tottenham's Matt Doherty, left, and Newcastle's Joelinton vie for the ball during the English Premier League soccer match between Tottenham and Newcastle at the Tottenham Hotspur Stadium in London, Sunday, Sept. 27, 2020. (Daniel Leal-Olivas/Pool via AP) AP

Η Τότεναμ και η Νιούκαστλ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στο Λονδίνο. Ο Λούκας Μόουρα άνοιξε το σκορ στο 25', ισοφάρισε ο Κάλουμ - Γουίλσον στο 90+7' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Τότεναμ και την Νιούκαστλ, με το σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες να λήγει 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 25' με τον Λούκας Μόουρα, όμως μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάλουμ-Γουίλσον στο 90+7' έφερε την ισοφάριση.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως στα πρώτα λεπτά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Κέβιν Ντάρλοου, προέβη σε διπλή απόκρουση στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 9' είπε όχι σε κεφαλιά του Χάρι Κέιν.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα στο σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Κέιν πάτησε περιοχή από τα αριστερά, έβγαλε μία παράλληλη μπαλιά, της οποίας αποδέκτης ήταν ο Λούκας Μόουρα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Η Τότεναμ είχε την ευκαιρία για επιπλέον γκολ στο πρώτο μέρος, καθώς ο Σον βρήκε το δοκάρι στο 30' και στο 40'.

Στο 62ο λεπτό, η Τότεναμ έχασε ευκαιρία με Λο Σέλσο και Κέιν σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ανακάμπτουν. Στο 83' ο Λαμέλα έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο Ντάρλοου ήταν ξανά εκεί.

Στο 90+3' η Νιούκαστλ διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Ντάιερ στην περιοχή, με τον διαιτητή, αφού έκανε τον έλεγχο στο VAR, να δείχνει την άσπρη βούλα, απ' όπου δεν αστόχησε στο 90+7' ο Κάλουμ Γουίλσον. Τα σπιρούνια είχαν αρκετά παράπονα από την απόφαση του διαιτητή, με τον Μουρίνιο να αποχωρεί εκνευρισμένος.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Λιορίς, Ντόχερτι, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Γουίνκς, Μόουρα (79' Λαμέλα), Λο Σέλσο (77' Εντομπελέ), Σον (46' Μπέρχβαϊν), Κέιν

Νιούκαστλ (Μπρους): Ντάρλοου, Μανκίγιο, Χέιντεν, Λασέλς, Φερνάντες, Ρίτσι (69' Λιούις), Αλμιρόν (77' Κάρολ), Σέλβι, Χέντρικ (23' Μέρφι), Ζοέλιντον, Γουίλσον

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40' πεν. Μοπέ, 90+5' Μαρτς / 43' αυτ. Ντανκ, 55' Ράσφορντ, 90+10' Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 1-2 (26' Κουγιατέ / 10' Κάλβερτ-Λιούιν, 40' πεν. Ρισάρλιζον)

Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 3-3 (4' 25' Ρόμπινσον, 28' Μπάρτλεϊ / 55' Μάουντ, 70' Χάντσον-Οντόι, 90+3' Άμπραχαμ)

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 0-1 (5' Ινγκς)