PREMIER LEAGUE

Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο Λονδίνο

Το απόλυτο της Τότεναμ αποτελεί παρελθόν, καθώς η Λίβερπουλ τη νίκησε με 3-0 μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", στο ντεμπούτο του Μάριο Μπαλοτέλι. Απώλεια για Άρσεναλ (videos)

Η Λίβερπουλ νίκησε με 3-0 την Τότεναμ μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", στο ντεμπούτο του Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος αγωνίστηκε 61 λεπτά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε ο Στέρλινγκ στο 8ο λεπτό, η Τότεναμ είχε την καλύτερη στιγμή της λίγο πριν το ημίχρονο με τον Μινιολέ να σταματά τον Σαντλί, ενώ στο 49' ο Τζέραρντ με πέναλτι πέτυχε το δεύτερο τέρμα των "κόκκινων".

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Αλμπέρτο Μορένο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα αριστερά στην άμυνα, με εκπληκτική κούρσα μπήκε στην περιοχή και "εκτέλεσε" τον Λορίς με διαγώνιο σουτ.

Η Άστον Βίλα επικράτησε 2-1 της Χαλ, ενώ η Άρσεναλ δεν κατάφερε να περάσει από το Λέστερ, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ομώνυμη ομάδα, με τον Αλέξις Σάντσες να ανοίγει το σκορ στο 20' και τον Λεονάρντο Ουγιόα να απαντά στο 22'.

Οι συνθέσεις

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Έρικ Ντάιερ, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (72' Μπεν Ντέιβις), Μπενταλέμπ (59' Ντεμπελέ), Ετιέν Καπού, Έρικσεν (59' Τάουνσεντ), Λαμέλα, Σαντλί, Αντεμπαγιόρ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Μανκίγιο, Λόβρεν, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Τζέραρντ, Χέντερσον, Τζο Άλεν (61' Εμρέ Τσαν), Στέρλινγκ (86' Χοσέ Ενρίκε), Στάριτζ, Μπαλοτέλι (61' Μάρκοβιτς).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Χάτον, Σεντέρος, Φλάαρ, Αλί Σισοκό, Γουέστγουντ, Ντελφ, Ρίτσαρντσον (75' Γκρίλις), Ν'Ζογκμπιά (64' Κάρλος Σάντσες), Βάιμαν, Αγκμπονλαχόρ (85' Ντάρεν Μπεντ).

ΧΑΛ (5-3-2): ΜακΓκρέγκορ, Ελ Μοχαμαντί, ΜακΣέιν, Ντόσον, Κέρτις Ντέιβις (46' Ροζένιορ), Ρόμπερτσον, Λίβερμορ, Κουίν, Χάντλστοουν (71' Αλούκο), Ίνς (57' Μπρέιντι), Γέλαβιτς.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Ντε Λατ, Μόργκαν, Μουρ, Κοντσέσκι, Χάμοντ, Κινγκ, Μαχρέζ (64' Ολμπράιτον), Σλουπ (70' Βέιρντι), Νάτζεντ, Ουγιόα (77' Ντρίνκγουοτερ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Ντεμπουσί, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί (26' Τσέιμπερς), Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Καθόρλα (77' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Αλέξις Σάντσες, Μεσούτ Εζίλ, Σανογκό (77' Ποντόλσκι).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 0-1 (58' Μαμ Μπιράμ Ντιούφ)

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 3-3 (37' Γιάνμαατ, 73' Άαρονς, 88' Γουίλιαμσον / 1' Γκέιλι, 48' Πάντσεον, 95' Ζαά)

ΚΠΡ - Σάντερλαντ 1-0 (45'+2 Όστιν)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (2' και 71' Νέιθαν Ντάιερ, 24' Ράουτλετζ)

Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον 1-3 (27' Νομπλ / 45' και 68' Σνιντερλέν, 83' Γκρατσιάνο Πελέ)

Έβερτον - Τσέλσι 3-6 (45' Μιραλάς, 69' Νέισμιθ, 76' Ετο'ό / 1' και 90' Ντιέγκο Κόστα, 67' αυτ. Κόουλμαν, 74' Μάτιτς, 77' Ραμίρες)