PREMIER LEAGUE

Θρίαμβος για την Πάλας σε ιστορικό ματς για Χόντσον

Crystal Palace manager Roy Hodgson enters the field for an English FA Cup fourth round soccer match between Crystal Palace and Tottenham Hotspur at Selhurst Park in London, Sunday, Jan. 27, 2019. (AP Photo/Tim Ireland) AP PHOTO/TIM IRELAND

Η Κρίσταλ Πάλας έκανε άλμα παραμονής με το εντυπωσιακό 4-1 στην έδρα της Λέστερ και έκανε σούπερ δώρο στον Ρόι Χόντσον στο ματς που έγραψε ιστορία στην Premier League (VIDEOS).

Στο "King Power Stadium" έγινε αναμφίβολα το πιο θεαματικό ματς από τα τέσσερα σαββατιάτικα της 27ης αγωνιστικής της Premier League, με την Κρίσταλ Πάλας να σκορπάει με το ευρύ 4-1 την πρωταθλήτρια Αγγλία του 2016 Λέστερ.

Το 65ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με τα γκολ των Μπατσουαγί για την Πάλας (16') και Έβανς για την Λέστερ (64'), για να έρθει όμως μία καταιγίδα τερμάτων στο τελευταίο 20λεπτο από πλευράς Λονδρέζων για να τους χαρίσει τη δεύτερη πιο εντυπωσιακή φετινή νίκη τους μακριά από το "Σέλχαρστ Παρκ" μετά το 3-2 επί της Σίτι στο Μάντσεστερ.

Ο Ζαχά της έδωσε το προβάδισμα στο 70', ο Μιλιβόγεβιτς στο 81' έκανε το 3-1 από την άσπρη βούλα ( πρώτος σκόρερ των "αετών" την τελευταία διετία φτάνοντας τα 20 γκολ συνολικά) και ο Ζαχά στις καθυστερήσεις σκόραρε ξανά για το τελικό 4-1, για να κάνουν όλοι μαζί ένα φανταστικό δώρο στον προπονητή τους.

Και αυτό γιατί ο Ρόι Χόντσον έγραψε ιστορία στον πάγκο της Πάλας αφού την κοούτσαρε απέναντι στις "αλεπούδες" όντας 71 ετών και 198 ημερών, γεγονός που τον έκανε τον γηραιότερο που έχει κάτσει σε πάγκο ομάδας σε επίπεδο Premier League.

Όσον αφορά στα άλλα δύο ματς που ακολούθησαν χρονικά το Μπέρνλι-Τότεναμ (2-1), η Νιούκαστλ επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία επικρατώντας 2-0 εντός έδρας της Χάντερσφιλντ ενώ Μπόρνμουθ και Γουλβς αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ PREMIER LEAGUE

ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 3-1 (29' Ερνάντες, 40' Ντιόπ, 91' Αντόνιο / 3' Μπάμπελ)

Κάρντιφ - Γουότφορντ 1-5 (82' Μπαμπά / 18', 61', 63' Ντεουλοφέου, 73', 91' Ντίνεϊ)

Σάββατο 23 Φεβρουαρίου

Μπέρνλι- Τότεναμ 2-1 (57' Γουντ, 83' Μπαρνς / 65' Κέιν)

Μπόρνμουθ - Γουλβς 1-1 (14' πεν. Κινγκ / 83' πεν. Χιμένες)

Νιούκαστλ - Χάντερσφιλντ 2-0 (46' Ρόντον, 52' Πέρεθ)

Λέστερ - Κρίσταλ Πάλας 1-4 (64' Έβανς / 40' Μπατσουαγί, 70' Ζαχά, 81' πεν. Μιλιβόγεβιτς, 90' Ζαχά)