PREMIER LEAGUE

Θρίαμβος για Λίβερπουλ στην έδρα της Τσέλσι

© BPI / IAN TUTTLE

Με σπουδαία ανατροπή η Λίβερπουλ νίκησε 3-1 την Τσέλσι στο Λονδίνο και ο Κλοπ πήρε με εντυπωσιακό τρόπο το 1ο "τρίποντο". Τρομερός Κοουτίνιο, δράμα για Μουρίνιο (videos)

Η πρώτη νίκη του Γιούργκεν Κλοπ στην Premier League ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ", κάνοντας μάλιστα ανατροπή.

Στο μοναδικό της σουτ στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λονδίνου σκόραρε με τον Ραμίρες στο 4ο λεπτό, αλλά ο Φελίπε Κοουτίνιο απάντησε στο 45'+3 με τρομερή κίνηση και εντυπωσιακό πλασέ με το αριστερό.

Δύο Βραζιλιάνοι σκοράρουν και για τις δύο ομάδες σε ματς της Premier League για πρώτη φορά μετά το 2008, ενώ αυτός της Λίβερπουλ είχε να πετύχει τέρμα στο πρωτάθλημα 710 λεπτά.

Σκόραρε ξανά όμως στο 74', εκ νέου με όμορφη κίνηση, αλλά πλασέ με το δεξί το οποίο κόντραρε στο σώμα του Τζον Τέρι, άλλαξε πορεία κατέληξε στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς, με την ανατροπή να ολοκληρώνεται (1η φορά 2 γκολ ο Κοουτίνιο σε ματς της PL).

Ο Κριστιάν Μπεντεκέ τον είχε τροφοδοτήσει και στο 84' ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Αυτή είναι η 6η ήττα της Τσέλσι και είμαστε στην 11η αγωνιστική. Ο Ζοζέ Μουρίνιο ποτέ δεν έχει χάσει περισσότερα ματς σε ολόκληρη σεζόν!

ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (76' Φαλκάο), Όμπι Μικέλ (70' Φάμπρεγας), Ραμίρες, Οσκάρ, Ουίλιαν, Αζάρ (59' Κένεντι), Ντιέγκο Κόστα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Λούκας Λέιβα, Μίλνερ (64' Μπεντεκέ), Εμρέ Τζαν, Λαλάνα (91' Λόβρεν), Κοουτίνιο, Ρομπέρτο Φιρμίνο (76' Άιμπ).

LONDON, ENGLAND - OCTOBER 31:  (THE SUN OUT, THE SUN ON SUNDAY OUT) Philippe Coutinho of Liverpool scores an equalising goal during the Barclays Premier League match between Chelsea and Liverpool at Stamford Bridge on October 31, 2015 in London, England.  (Photo by Andrew Powell/Liverpool FC via Getty Images)
LONDON, ENGLAND - OCTOBER 31: (THE SUN OUT, THE SUN ON SUNDAY OUT) Philippe Coutinho of Liverpool scores an equalising goal during the Barclays Premier League match between Chelsea and Liverpool at Stamford Bridge on October 31, 2015 in London, England. (Photo by Andrew Powell/Liverpool FC via Getty Images) LIVERPOOL FC VIA GETTY IMAGES

*για τον Βάρντι που σκόραρε 8η σερί αγωνιστική, την απώλεια της ManUtd, τις Σίτι και Άρσεναλ έμειναν μαζί κορυφή και το πρώτο γκολ του Τζόελ Κάμπελ, διαβάστε ΕΔΩ

© BPI / KIERAN MCMANUS

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-3 (4' Ραμίρες / 45'+3 και 74' Κοουτίνιο, 83' Μπεντεκέ)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Νόριτς 2-1 (67' Οταμέντι, 89' πέν. Γιαγιά Τουρέ / 83' Τζερόμ)

Νιούκαστλ - Στόουκ 0-0

Σουόνσι - Άρσεναλ 0-3 (49' Ζιρού, 68' Κοσιενλί, 73' Τζόελ Κάμπελ)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 2-0 (39' και 48' Ιγκάλο)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3 (30' Ροντόν, 84' πέν. Λάμπερτ / 57' και 64' Μαχρέζ, 77' Βάρντι)