PREMIER LEAGUE

Ταπείνωση για Μουρίνιο και Γιουνάιτεντ, 0-3 από Τότεναμ

AP PHOTO/DAVE THOMPSON

Οι αλλοπρόσαλλες επιλογές ενδεκάδας του Ζοζέ Μουρίνιο και η ανωτερότητα της Τότεναμ στο 2ο ημίχρονο έφεραν τον θρίαμβο 3-0 των Λονδρέζων στο "Ολντ Τράφορντ", που... απειλεί τον Πορτογάλο.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έπαιξε με τη "φωτιά" και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Τότεναμ στο "Ολντ Τράφορντ", για το παιχνίδι που έριξε την "αυλαία" της 3ης αγωνιστικής στην Premier League. Το τελικό 3-0 προήλθε από ακόμα ένα τέρμα του Χάρι Κέιν τον Αύγουστο, το... δεύτερο στην καριέρα του σε διασυλλογικό επίπεδο, καθώς και από δύο τέρματα του Λούκας Μόουρα, που μπήκε δυναμικά στη νέα σεζόν, ως επιθετικό δίδυμο με τον Άγγλο φορ.

Τίποτα από αυτά δεν θα μπορούσε να συμβεί, αν ο Πορτογάλος τεχνικός δεν παρέτασσε μία αλλοπρόσαλλη ενδεκάδα, που είχε σχεδόν όλους τους μέσους του εντός, έστω κι αν ο Άντερ Ερέρα αγωνίστηκε ως τρίτος στόπερ. Η αλήθεια είναι ότι στο 1ο ημίχρονο, η Τότεναμ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτήν την ασυνήθιστη διάταξη των γηπεδούχων. Μπορεί να είχε κάποιες καλές στιγμές, όμως η μερίδα του λέοντος ανήκε στη Γιουνάιτεντ και δη στον Ρομελού Λουκακού.

Ο Βέλγος επιθετικός είχε τρεις μεγάλες στιγμές στο 1ο ημίχρονο, όλες μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως κατόρθωσε να τις χάσει και τις τρεις. Η πιο κομβική εξ αυτών προήλθε από ένα λάθος του Ντάνι Ρόουζ, με τον Λουκακού να περνάει τον Ουγκό Λορίς, αλλά από πλάγια δεξιά θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην κενή εστία.

Στο 2ο ημίχρονο, μέσα σε δύο λεπτά άλλαξαν τα πάντα στον αγώνα. Στο 50' ο Κέιν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 52' με κοντινό σουτ ο Λούκας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μουρίνιο έριξε στη μάχη τους Αλέξις Σάντσες, Βίκτορ Λίντελεφ και Μαρουάν Φελαϊνί, όμως πήρε λίγα πράγματα πίσω. Αντιθέτως, ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος και μία συνεργασία των δύο σκόρερ στο 84' τον δικαίωσε στην επιμονή του στον Λούκας, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Μετά από το τελευταίο σφύριγμα, ο Μουρίνιο στάθηκε μπροστά από τη μία κερκίδα του "Ολντ Τράφορντ" και άρχισε να χειροκροτάει τον κόσμο, ο οποίος ανταποκρίθηκε θετικά. Ίσως προμήνυμα εξελίξεων...

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (3-5-1-1): Ντε Χέα, Ερέρα (55' Σάντσες), Σμόλινγκ, Τζόουνς (58' Λίντελεφ), Βαλένσια, Πογκμπά, Μάτιτς (61' Φελαϊνί), Φρεντ, Σο, Λίνγκαρντ, Λουκακού

ΤΟΤΕΝΑΜ (4-1-2-1-2): Λορίς, Τρίπιερ (76' Οριέ), Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (82' Ντέιβις), Ντεμπελέ, Ντάιερ, Άλι, Έρικσεν, Λούκας, Κέιν (89' Γουίνκς)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 25 Αυγούστου 2018

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (57' Μπολί / 69' Λαπόρτ)

Μπόρνμουθ - Έβερτον 2-2 (75' πεν. Κινγκ, 79' Ακέ / 56' Γουόλκοτ, 66' Κιν)

Σαουθάμπτον - Λέστερ 1-2 (52' Μπέρτραντ / 56' Γκρέι, 90'+2' Μαγκουάιρ)

Χάντερσφιλντ - Κάρντιφ 0-0

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (30' Μονρεάλ, 70' αυτ. Ντιόπ, 90'+3' Γουέλμπεκ / 25' Αρναούτοβιτς)

Λίβερπουλ - Μπράιτον 1-0 (23' Σαλάχ)

Κυριακή 26 Αυγούστου 2018

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (53' Περέιρα, 71' Χολέμπας /78' Ζαά)

Νιούκαστλ - Τσέλσι 1-2 (83' Χοσέλου / 76' πεν. Αζάρ, 87' αυτ. Γέντλιν)

Φούλαμ - Μπέρνλι 4-2 (4' Σερί, 36', 38' Μίτροβιτς, 83' Σίρλε / 10' Χέντρικ, 41' Ταρκόβσκι)