PREMIER LEAGUE

"Στοπ" σε Μάντσεστερ Σίτι από Μπέρνλι

RICHARD SELLERS/PA VIA AP

Η Μπέρνλι έβαλε νέο "φρένο" στη Μάντσεστερ Σίτι, αφού με γκολ του Γιόχαν Γκούντμουντσον στο τέλος, απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τους πρωτοπόρους της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη, έχασε ευκαιρίες, αλλά πλήρωσε ορισμένες αμυντικές ολιγωρίες, με συνέπεια να περιοριστεί στο 1-1 με αντίπαλο την Μπέρνλι στο "Τερφ Μουρ", στη δεύτερη απώλειά της στην Premier League σε τέσσερις αγώνες.

Οι "πολίτες" παρατάχθηκαν με 17 παίκτες, αφού κατά τον Πεπ Γκουαρδιόλα δεν υπήρχαν άλλοι υγιείς και μη τιμωρημένοι παίκτες για την αποστολή. Παρ' όλα αυτά, η κατοχή της μπάλας κυμαινόταν σε επίπεδα 75% και τίποτα δεν είχε αλλάξει από το σύνηθες στιλ των φιλοξενουμένων.

Στο 24ο λεπτό, ο Ντανίλο σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ με φαλτσαριστό σουτ, σε ένα παιχνίδι χωρίς τέμπο και χωρίς καλές στιγμές μέχρι εκείνο το σημείο. Η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους παίκτες της Σίτι να κάνουν λάθος στην τελική πάσα πριν από το σουτ κι έτσι να μην δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. Οι προσπάθειες του Σέρχιο Αγκουέρο δεν ήταν αρκετές και στο 69' κινδύνεψαν να έρθουν τα πάνω κάτω, όταν ο Άαρον Λένον είδε τον Έντερσον να προβαίνει σε εκπληκτική επέμβαση, σώζοντας γκολ και με τη βοήθεια του δοκαριού.

Στην επόμενη φάση, ο Ραχίμ Στέρλινγκ κατόρθωσε να μην στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία από πολύ κοντά, φάση την οποία πλήρωσε με τη θέση του λίγο αργότερα, στη μοναδική αλλαγή του Γκουαρδιόλα στο ματς. Η τιμωρία ήρθε στο 82ο λεπτό, με τον Γιόχαν Γκούντμουντσον να "τρυπώνει" στην πλάτη της άμυνας της Σίτι και από κοντά να κάνει το 1-1.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ (46' Λότον), Λονγκ, Μι, Τέιλορ, Λένον, Κορκ, Χέντρικ, Γκούντμουντσον, Μπαρνς, Βόουκς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντανίλο, Ντε Μπράινε, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Μπ. Σίλβα, Αγκουέρο, Στέρλινγκ (74' Ντίαθ)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (82' Γκούντμουντσον / 24' Ντανίλο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ (17:00)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)