PREMIER LEAGUE

Σαουθάμπτον - Σίτι 1-0: Με γκολάρα του Άνταμς κέρδισε τους πολίτες

Η Σαουθάμπτον πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι χάρη σε ένα εντυπωσιακό γκολ του Τσε Άνταμς από το 16ο γκολ της αναμέτρησης. Εξασφάλισαν την παραμονή τους οι γηπεδούχοι.

Μία μεγάλη νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει η Σαουθάμπτον με 1-0. Κάπως έτσι, οι Άγιοι ανέβηκαν στην 13η θέση με 43 πόντους διατηρώντας διαφορά 16 πόντων από τις τελευταίες θέσεις, εξασφαλίζοντας την παραμονή τους στην κατηγορία. Από την άλλοι, οι πολίτες έμειναν στην 2η θέση με 66 πόντους και δεν απειλούνται από την 3η Λέστερ.

Η Σίτι έχει χάσει σε τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια στην Premier League, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο με ένα σουτ του Τσε Άνταμς από τα 40 μέτρα. Ο Ζιντσένκο έχασε την μπάλα, ο Έντερσον ήταν εκτός εστίας και ο παίκτης της Σαουθάμπτον πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των αγίων με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 30ο λεπτό η Σίτι έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Φερναντίνιο σημάδεψε το δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεζαν όλο και περισσότερο. Με τα λεπτά να κυλούν η Σαουθάμπτον οπισθοχώρησε και προσπάθησε με ηρωικό τρόπο να κρατήσει το αποτέλεσμα. Το κατάφερε μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες της Μάντσεστερ Σίτι να κάνει το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να έχουν το 73% της κατοχής, καταγράφοντας 24 τελικές, όμως γκολ δεν πέτυχαν.

Σαουθάμπτον (Χάζενχουτλ): ΜακΚάρθι, Πίτερς, Στέφενς, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ, Ρέντμοντ, Ρομέου, Γουάρντ-Πρόουζ, Άρμστρονγκ (90' Σμόλμποουν), Άνταμς (70' Λονγκ), Ινγκς

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Γκαρσία, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Σίλβα, Φερναντίνιο, Σίλβα, Μαχρέζ (59' Ντε Μπράινε), Χεσούς, Στέρλινγκ (59' Φόντεν)

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 4 Ιουλίου

Νόριτς - Μπράιτον 0-1 (25' Τροσάρ)

Λέστερ - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (49' Ιχεανάτσο, 77' 90+4' Βάρντι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 5-2 (29' 54' Γκρίνγουντ, 35' πεν. Ράσφορντ, 45+2' Μαρσιάλ, 59' Μπρούνο Φερνάντες / 16' Στάνισλας, 50' πεν. Κινγκ)

Γουλβς - Άρσεναλ 0-2 (43' Σακά, 86' Λακαζέτ)

Τσέλσι - Γουότφορντ 3-0 (28' Ζιρού, 43' πεν. Ουίλιαν, 90+2' Μπάρκλεϊ)