PREMIER LEAGUE

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-3: Με ανατροπή στην κορυφή

Liverpool's Mohamed Salah, left, celebrates after scoring his side's second goal during the English Premier League soccer match between Southampton and Liverpool at St Mary's stadium in Southampton, England Friday, April 5, 2019. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth) AP

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9', αλλά έφθασε στην ισοφάριση, την ανατροπή και τη νίκη (1-3) στο Σαουθάμπτον χάρη στα γκολ των Κεϊτά (36'), Σαλάχ (80') και Χέντερσον (86'), επιστρέφοντας στην κορυφή της Premier League. (VIDEOS)

Η Λίβερπουλ ξανά στην κορυφή της Premier League. Οι ρεντς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο Σαουθάμπτον, αλλά έφθασαν στην ανατροπή και την εκτός έδρας νίκη (1-3) για την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Ράιαν Μπέρτραντ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Πιέρ-Εμίλε Χόιμπιεργκ έπιασε την κεφαλιά προς τα πίσω στο πρώτο δοκάρι προλαβαίνοντας τον Φαν Ντάικ κι ο Σέιν Λονγκ με ψύχραιμο τελείωμα νίκησε τον Άλισον για το 1-0.

Οι ρεντς κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση στο 36ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τονΑλεξάντερ-Άρνολντ με τον Κειτά στο δεύτερο δοκάρι να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-1.

Το άγχος κυρίευσε τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς το ματς έφθανε προς το τέλος του και η διαφαινόμενη γκέλα ήταν προ των πυλών. Στο 80' ο Μοχάμεντ Σαλάχ φρόντισε ν' αποβάλει το άγχος. Έγινε κάτοχος της μπάλας πίσω από τη σέντρα, έκανε μια κούρσα μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής και πλάσαρε με το αριστερό πόδι για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στη Λίβερπουλ.

Στο 86ο λεπτό ήλθε και το τρίτο γκολ. Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο έφυγε από τα δεξιά, έκανε μια ντρίπλα και την παράλληλη μπαλιά προς τον Χέντερσον ο οποίος ήρθε ως τρέιλερ και έκανε με προβολή το 3-1.

Στο 57ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Ναμπί Κεϊτά από τον Γιάν Μπέντναρεκ, αλλά ο Πολ Τέρνι διέταξε να συνεχιστεί το ματς. Δείτε τη φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν ο Γιούργκεν Κλοπ και οι παίκτες τους.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν έχει ματς αυτήν την αγωνιστική, καθώς κοντράρεται με την Μπράιτον στο "Ουέμπλεϊ το Σάββατο (6/4) για τα ημιτελικά του FA Cup.