PREMIER LEAGUE

Premier League: Στο Champions League Γιουνάιτεντ και Τσέλσι

Manchester United's Bruno Fernandes celebrates with teammates after scoring his side's opening goal from the penalty spot during the English Premier League soccer match between Leicester City and Manchester United at the King Power Stadium, in Leicester, England, Sunday, July 26, 2020. (Oli Scarff/Pool via AP) AP

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Τσέλσι κατάφεραν να πάρουν τα δύο τελευταία εισιτήρια που οδηγούν στο Champions League επικρατώντας 2-0 της Λέστερ και 2-0 της Γουλβς αντίστοιχα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιζε για δύο αποτελέσματα στο King Power κόντρα στην Λέστερ και πήρε το μάξιμουμ, αφού κατάφερε να επικρατήσει 2-0 και να κερδίσει το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Σε ένα ιδιαίτερα ανοιχτό και αμφίρροπο παιχνίδι ο Μαρσιάλ κέρδισε ένα πέναλτι στο 69ο λεπτό και ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 1-0 με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι. Με αυτό το αποτέλεσμα οι κόκκινοι διάβολοι έφτασαν στην 3η θέση με 66 πόντους. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λίνγκαρντ στο 90+8' εξαιτίας άσχημου λάθους του Σμάιχελ.

Η Τσέλσι πήρε το 4ο εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογιή διοργάνωση, αφού κατάφερε να επικρατήσει 2-0 της Γουλβς χάρη στα γκολ του Μάουντ (45+1') και Ζιρού (45+4') πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε στην 7η θέση και περιμένει τι θα γίνει στον τελικό του Κυπέλλου ανάμεσα σε Άρσεναλ και Τσέλσι.

Όσον αφορά το Europa League, η Λέστερ κατακτά την 5η θέση που οδηγεί απευθείς στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Την έξοδο στα προκριματικά κέρδισε η Τότεναμ, αφού τέρματισε στην 6η θέση με 59 πόντους, αλλά είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων από τους Λύκους. Η ομάδα του Μουρίνιο πήρε την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Το σκορ άνοιξε ο Χάρι Κέιν στο 13' και ισοφάρισε ο Σλουπ στο 53'.

Στη μάχη του υποβιβασμού μεγάλη κερδισμένη ήταν η Άστον Βίλα. Οι Βίλανς πήραν μία πολύτιμη ισοπαλία 1-1 με την Γουέστ Χαμ, με τα δύο γκολ της αναμέτρησης να μπαίνουν στο τέλος του αγώνα. Ο Τζακ Γκρίλις άνοιξε το σκορ στο 84ο λεπτό, για να απαντήσει ένα λεπτό αργότερο ο Αντρέι Γιαρμολένκο. Την κατηγορία αποχαιρέτησε η Μπόρνμουθ παρά τη νίκη της με 3-1 επί της Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ, αφού στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου δεν ήρθε κάποιο δώρο από τα σφυριά.

Στην Premier League της επόμενης σεζόν δεν θα αγωνίζεται και η Γουότφορντ, όπου ηττήθηκε 3-2 από την Άρσεναλ σε ένα ωραίο παιχνίδι. Μέχρι το 33ο λεπτό οι κανονιέρηδες είχαν κάνει το 3-0 με δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (5, 33') και ένα του Τίρνι (24'). Οι σφήκες προσπάθησαν να πετύχουν μία τρομερή ανατροπή. Ο Ντίντι μείωσε στο 43' και ο Γουέλμπεκ στο 66΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα με νίκη-ανατροπή στο St. James Park με την Νιούκαστλ. Οι καρακάξες προηγήθηκαν στα 26 δευτερόλεπτα με τον Ντουάιτ Γκέιλ, αλλά οι κόκκινοι δεν το άφησαν έτσι. Ο Φαν Ντάικ έκανε το 1-1 στο 38ο λεπτό και στο 59' ο Οριγκί με ωραία γκολ πέτυχε την ανατροπή. Στο 89' ο Μανέ πέτυχε το τρίτο γκολ της Λίβερπουλ.

Εύκολο ήταν το απόγευμα για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία διέλυσε με 5-0 την ουραγό Νόριτς. Τα γκολ των πολιτών σκόραραν οι Ζεσούς (11'), Ντε Μπράιν (45+1', 90'), Στέρλινγκ (79'), Μαχρέζ (83'). Ρεκόρ στο παιχνίδι σημείωσε ο Κέβιν Ντε Μπράινε, αφού έφτασε τις 20 ασίστ κατά τη διάρκεια της σεζόν, ισοφαρίζοντας τον Τιερί Ανρί που είχε επίσης 20 ασίστ τη σεζόν 2002-03.

Στα δύο παιχνίδια χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Μπράιτον πέρασε από την έδρα της Μπέρνλι με 2-1, η Σαουθάμπτον επικράτησε 3-1 της Σέφιλντ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κυριακή 26 Ιουλίου

Άρσεναλ - Γουότφορντ 3-2 (5', 34' Ομπαμεγιάνγκ (πεν.), 25' Τίρνι / 43' Ντίνι, 68' Γουέλμπεκ)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-2 (44' Γουντ / 20' Μπισούμα, 50' Κόνολι)

Τσέλσι - Γουλβς 2-0 (45+1' Μάουντ, 45+4' Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 1-1 (53' Σλουπ / 13' Κέιν)

Έβερτον - Μπόρνμουθ 1-3 (41' Κιν / 13' Κινγκ, 45+1' Σολάνκε, 79' Στάνισλας)

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (71' Φερνάντες, 90+8 Λίνγκαρντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Νόριτς 5-0 (11' Ζεσούς, 45', 90' Ντε Μπράινε, 79' Στέρλινγκ, 84' Μάχρεζ)

Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 1-3 (1' Γκέιλ / 38' Φαν Ντάικ, 59' Οριγκί, 89' Μανέ)

Σαουθάμπτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (50', 71' Άνταμς, 84' Ίνγκς / 26' Λούνστραμ)

Γουέστ Χαμ - Άστον Βίλα 1-1 (86' Γιαρμολένκο / 85' Γκρίλις)