PREMIER LEAGUE

Premier League: Ξέσπασε η Λέστερ, επιστροφή στις νίκες για Τότεναμ

Leicester's Harvey Barnes, second right, celebrates after scoring the opening goal during the English Premier League soccer match between Leicester City and West Ham Utd at the King Power Stadium in Leicester, England, Wednesday, Jan. 22, 2020. (AP Photo/Rui Vieira) AP PHOTO/RUI VIEIRA

Η Λέστερ συνέτριψε με 4-1 την Γουέστ Χαμ και πλησίασε στους τρεις πόντους την Μάντσεστερ Σίτι ενώ η Τότεναμ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο 2020 επικρατώντας 2-1 της Νόριτς.

Μετά από την ήττα (με ανατροπή) στην έδρα της Μπέρνλι το απόγευμα της Κυριακής, η Λέστερ έψαχνε νίκη-απάντηση κόντρα στην Γουέστ Χαμ και την βρήκε με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας με σκορ 4-1 απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες.

Οι αλεπούδες ήταν κυρίαρχες στο πρώτο ημίχρονο και αυτό μεταφράστηκε σε προβάδισμα δύο τερμάτων για αυτές, με τον Μπαρνς να ανοίγει το σκορ στο 24' (από ασίστ του Περέιρα) και τον Περέιρα να κάνει το 2-0 στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (από ασίστ του Μπαρνς).

Στο 50' οι Λονδρέζοι μείωσαν σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού Νομπλ και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λέστερ φρόντισε να επιβεβαιώσει την αγωνιστική της ανωτερότητα με άλλα δύο γκολ.

Και τα δύο είχαν κοινό παρονομαστή τον Αγιόθε Πέρεθ, με τον Ισπανό να ευστοχεί σε πέναλτι στο 81' και να εκτελεί τον Ράντολφ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή στο 88', για να φτάσει τα 7 γκολ στη φετινή Premier League και να σφραγίσει το τρίποντο για την Λέστερ.

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ έψαχνε την πρώτη της νίκη μέσα στο 2020 και πρώτη μετά από τέσσερα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα (2 ισοπαλίες - 2 ήττες) και την βρήκε απέναντι στην ουραγό Νόριτς.

Τα σπιρούνια άνοιξαν το σκορ στο 38' με τον Ντέλε Άλι (από ασίστ του Οριέ) και δέχτηκαν την ισοφάριση στο 70' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πούκι, για να πάρουν το τρίποντο στο 79' με κεφαλιά του Σον μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και η παρουσία του Ούγκο Λορίς στο ματς, με τον Γάλλο διεθνή τερματοφύλακα να υπερασπίζεται την εστία της Τότεναμ για πρώτη φορά μετά από 3,5 μήνες και τον τραυματισμό του στον αγώνα στο εκτός έδρας με την Μπράιτον στις 5 Οκτωβρίου.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 21/1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (73' Αγκουέρο)

Μπόρνμουθ - Μπράιτον 3-1 (36', 41' αυτ., 74'Γουίλσον - 82' Mούι)

Άστον Βίλα - Γουότφορντ 2-1 (68' Λουίζ, 90'+5' Κονσά - 38' Ντίνι)

Έβερτον - Νιούκαστλ 2-2 (30' Κεν, 54' Κάλβερτ-Λιούιν - 90'+4',90'+5'Λεζόν)

Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον 0-2 (23' Ρέντμοντ, 48' Άρμστρονγκ)

Τσέλσι - Άρσεναλ 2-2 (28' πεν Ζορζίνιο, 84' Αθπιλικουέτα - 64' Μαρτσινέλι, 87' Μπεγιερίν)

Τετάρτη 22/1

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 4-1 (24' Μπαρνς, 45+5' Περέιρα, 81' πεν.88' Πέρεθ / 50' Νομπλ)

Τότεναμ - Νόριτς 2-1 (38' Ντέλε Άλι, 79' Σον/ 70' Πούκι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι (22:15)