PREMIER LEAGUE

Πιο κοντά στην Championship η Σάντερλαντ

© AP

Η Σάντερλαντ μπορεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πάλεψε πάρα πολύ, όμως, δε βρήκε το γκολ που θα της έδινε τον βαθμό και γνώρισε την ήττα με 1-2 από τη Γουέστ Χαμ.

Ολοένα και στενεύουν τα περιθώρια για τη Σάντερλαντ, η οποία δεν μπόρεσε να πάρει βαθμούς ούτε στο παιχνίδι με τη Γουέστ Χαμ. Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν πολύ συντηρητικά και αυτό πλήρωσαν, αφού από τη στιγμή που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο Τζόνσον και Γκάρντνερ έδειξαν σαφώς καλύτεροι.

Δύο γκολ, ένα στην αρχή κάθε ημιχρόνου, ήταν αυτά που έδωσαν στα "σφυριά" τη νίκη και τη δυνατότητα να σκαρφαλώσουν στην 11η θέση. Ο Τζόνσον με ωραίο πλασέ ήταν εκείνος που μείωσε σε 1-2 και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, όμως, οι "μαυρόγατες" δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά παρόλο που έχασαν τουλάχιστον τρεις πραγματικά πολύ καλές ευκαιρίες.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Βεργκίνι, Ο'Σέι (60' Γκάρντνερ), Μπράουν, Μπάρντσλεϊ, Μάρκος Αλόνσο, Κάτερμολ (53' Τζόνσον), Μπρίντκατ, Κι (79' Σκόκο), Μπορίνι, Γουίκχαμ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Ντεμέλ, Ριντ, Τόμκινς, ΜακΚάρθι (46' Αρμέρο), Νομπλ, Τέιλορ, Νόλαν (84' Νοτσερίνο), Ντιαμέ, Ντάουνινγκ, Κάρολ

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 4-1 (20' και 45' πέν. Ρούνεϊ, 57' Μάτα, 91' Χ. Ερνάντες / 13' Γουέστγουντ)

Γουέστ Μπρομ - Κάρντιφ 3-3 (2' Αμαλφιτανό, 9' Ντόρανς, 93' Μπιφουμά / 30' Ματς, 73' Κόκερ, 95' Ντέιλι)

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-0 (52' αυτ. Τέρι)

Στόουκ - Χαλ 1-0 (62' Οντεμβίγκι)

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 4-0 (45' και 89' Τζέι Ροντρίγκεθ, 49' Λάμπερτ, 70' Λαλάνα)

Σουόνσι - Νόριτς 3-0 (30' και 38' Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, 75' Ράουτλετζ)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (53' Φλαμινί / 18' Νταβίντ Σίλβα)

Κυριακή

Φούλαμ - Έβερτον 1-3 (71' Ντεζάγκα / 51' αυτ. Στόκντεϊλ, 79' Μιραλάς, 87' Νέισμιθ)

Λίβερπουλ - Τότεναμ 4-0 (2' αυτ. Καμπούλ, 25' Λουίς Σουάρες, 55' Κοουτίνιο, 75' Χέντερσον)