PREMIER LEAGUE

Πήρε το ντέρμπι η Τσέλσι, 2-0 την Άρσεναλ

Στο πρώτο ματς του στο "Στάμφορντ Μπριτζ" ως αντίπαλος, ο Πετρ Τσεχ δέχτηκε δύο γκολ και η Τσέλσι νίκησε 2-0 την Άρσεναλ. Με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι "κανονιερηδες" (videos)

Η Τσέλσι πήρε την βαθμολογική ανάσα που χρειαζόταν στην Premier League, καθώς νίκησε 2-0 την Άρσεναλ στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Πετρ Τσεχ έπαιζε σε αυτό το γήπεδο ως αντίπαλος των "μπλε" και δεν είναι παράλογο που μπέρδεψε τα αποδυτήρια!

© KEVIN QUIGLEY

Ο Τσέχος τερματοφύλακας όμως δέχτηκε δύο γκολ, το πρώτο με την κεφαλιά του Κουρ Ζουμά στο 53' και το δεύτερο στο 91' από το πλασέ του Εντέν Αζάρ που κόντραρε σε αμυντικό.

Ο Ντιέγκο Κόστα άρχισε να... κοπανάει τον Λοράν Κοσιελνί και αντί να αποβληθεί αυτός, αποβλήθηκε ο Γκαμπριέλ Παουλίστα που έγινε έξαλλος με την συμπεριφορά του στις καθυστερήσεις του ημίχρονου.

Με 10 λοιπόν η Άρσεναλ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά το τελείωσε με 9, καθώς στο 79' αποβλήθηκε και ο Σάντι Καθόρλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Φάμπρεγας.

Έτσι αντέδρασε ο Γκαμπριέλ Παουλίστα στις προκλήσεις του Ντιέγκο Κόστα...

ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας (92' Όμπι Μικέλ), Οσκάρ (69' Ραμίρες), Πέδρο, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (82' Ρεμί).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπελερίν, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν (46' Τσέιμπερς), Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ (75' Ζιρού), Ράμσεϊ, Αλέξις Σάντσες (75' Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν), Γουόλκοτ.

*κόκκινη 45'+1 Γκαμπριέλ Παουλίστα και 79' Καθόρλα

** για την μαγεία Ρανιέρι την ανοησία Μιραλάς, διαβάστε ΕΔΩ

*** για την σπουδαία νίκη της Γουέστ Χαμ επί της Σίτι στο Μάντσεστερ, διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Άρσεναλ 2-0 (53' Ζουμά, 91' Αζάρ)

Άστον Βίλα - Γουέστ Μπρομ 0-1 (39' Μπεραϊνό)

Μπόρνμουθ - Σάντερλαντ 2-0 (4' Γουίλσον, 9' Ρίτσι)

Νιούκαστλ - Γουότφορντ 1-2 (62' Γιάνμαατ / 10' και 28' Ιγκάλο)

Στόουκ - Λέστερ 2-2 (13' Μπόγιαν, 20' Γουόλτερς / 51' πέν. Μαχρέζ, 69' Βάρντι)

Σουόνσι - Έβερτον 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2 (45'+2 Ντε Μπράινε / 6' Μόουζες, 31' Ντιαφρά Σακό)