PREMIER LEAGUE

Πέρασε από το "St. James' Park" η Τότεναμ

Tottenham Hotspur's Ben Davies, centre, celebrates scoring his side's second goal of the game with team mates during the Premier League soccer match against Newcastle at St James' Park in Newcastle, England, Sunday Aug. 13, 2017. (Owen Humphreys/PA via AP) AP

Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα με την ανόητη αποβολή του Σέλβεϊ κι έφυγε με τη νίκη από το "St. James' Park", επικρατώντας με 2-0 της Νιούκαστλ. Δύο ασίστς από τον Έρικσεν. (videos)

Τα γκολ των Ντέλε Άλι (61') και Μπεν Ντέιβις (70') έδωσαν τη νίκη στην Τότεναμ, εκτός έδρας απέναντι στη Νιούκαστλ, για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Κομβική για την εξέλιξη της αναμέτρησης η φάση του 48ου λεπτού, όταν ο Τζόντζο Σέλβεϊ ενήργησε ανόητα, καθώς πάτησε τον Ντέλε Άλι μπροστά στα μάτια του διαιτητή. Ορθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (έγινε ο πρώτος παίκτης που αποβάλλεται στο "St. James' Park" σε πρεμιέρα πρωταθλήματος από τη σεζόν 1999/00 και τον Άλαν Σίρερ), αφήνοντας την ομάδα του για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Οι "spurs" εκμεταλλεύτηκαν τις ευνοϊκές για τους ίδιους συνθήκες που διαμορφώθηκαν και άνοιξαν το σκορ με τον Ντέλε Άλι στο 61ο λεπτό, ύστερα από ωραία σέντρα του Κρίστιαν Έρικσεν. Η Τότεναμ "κλείδωσε" τη νίκη και το θετικό ξεκίνημα στη φετινή Premier League με τον Μπεν Ντέιβις στο 70ό λεπτό, ύστερα από νέα ασίστ του Έρικσεν. Ο συγκεκριμένος έχει δώσει από την αρχή της σεζόν 2015/16 περισσότερες ασίστς από κάθε άλλον παίκτη (29).

Ο Μπεν Ντέιβις έχει σκοράρει δύο φορές στις δύο τελευταίες του εμφανίσεις στην Premier League. Όσες και στις προηγούμενες 102 του.

Ο Χάρι Κέιν είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Έλιοτ.

Ο Φλοριάν Λεζέν έγινε ο 200ός Γάλλος που αγωνίστηκε σε ματς Premier League. Η εθνικότητα με τη μεγαλύτερη εκπροσώπηση στο αγγλικό πρωτάθλημα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ, Μανκίγιο, Λεζέν (34' Εμπεμπά), Κλαρκ, Ντάμετ (8' Λασέλ), Σέλβεϊ, Χέιντεν, Ρίτσι, Άτσου, Γκέιλ (76' Γκέιλ), Πέρεζ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόλκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ (90' Γουίνκς), Σισοκό (58' Σον Χέουνγκ-Μιν), Ντέλε Άλι (82' Γουανιάμα), Έρικσεν, Κέιν.

*48' κόκκινη ο Σέλβεϊ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (11/8)

Άρσεναλ -Λέστερ 4-3 (2' Λακαζέτ, 45' Γουέλμπεκ, 83' Ράμσεϊ, 85' Ζιρού / 5' Οκαζάκι, 29', 56'Βάρντι)

Σάββατο (12/8)

Γουότφορντ - Λίβερπουλ 3-3 (8' Οκάκα, 32' Ντουκουρέ, 90'+4' Μπρίτος / 29' Μανέ, 55' πεν. Φιρμίνο, 57' Σαλάχ)

Γουέστ Μπρομ - Μπόρνμουθ 1-0 (31' Χεγκάζι)

Κρίσταλ Πάλας - Χάντερσφιλντ 0-3 (23' αυτ. Γουόρντ, 26' Μουνιέ)

Σαουθάμπτον - Σουόνσι 0-0

Τσέλσι - Μπέρνλι 2-3 (69' Μοράτα, 88' Νταβίντ Λουίζ / 24', 43' Βόουκς, 39' Γουόρντ)

Έβερτον - Στόουκ 1-0 (45' +1' Ρούνεϊ)

Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (70' Αγκουέρο / 75' Ντανκ)