PREMIER LEAGUE

"Πεντάρα" με... σάμπα για τη Λίβερπουλ

Liverpool's Philippe Coutinho, center, celebrates scoring his side's first goal of the game against Swansea City during the English Premier League soccer match at Anfield, Liverpool, England, Tuesday Dec. 26, 2017. (Peter Byrne/PA via AP) PETER BYRNE/PA VIA AP

Με πρωταγωνιστές τους Φιλίπε Κοουτίνιο και Ρομπέρτο Φιρμίνο, η Λίβερπουλ διέλυσε την ουραγό Σουόνσι με 5-0 και ανέκτησε την 4η θέση της βαθμολογίας στην Premier League από την Τότεναμ.

Η αναμέτρηση απέναντι στην ουραγό Σουόνσι και μάλιστα στο "Άνφιλντ" ήταν η καλύτερη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ να αφήσει πίσω της την απώλεια κόντρα στην Άρσεναλ. Ακριβώς αυτό έκαναν οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ, επικρατώντας με 5-0 και ανακτώντας την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League από την Τότεναμ.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Φιλίπε Κοουτίνιο σημείωσε ένα φανταστικό τέρμα με σουτ εκτός περιοχής, δίνοντας το έναυσμα στους συμπαίκτες του. Παρότι υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, το επόμενο τέρμα σημειώθηκε σ το 2ο μέρος, μετά από την ασίστ του Βραζιλιάνου στον συμπατριώτη του, Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 52'. Στο 65' ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ σημείωσε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα των "κόκκινων" στο πρωτάθλημα και ένα λεπτό μετά, ο Μοχαμέντ Σαλάχ που... σίγησε στην Boxing Day, έβγαλε την ασίστ για το 9ο φετινό τέρμα του Φιρμίνο στο πρωτάθλημα.

Το σκορ έκλεισε στο 82' από τον Άλεξ Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν, σε μία εμφάνιση των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο που δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ουαλούς του υπηρεσιακού τεχνικού, Λέον Μπρίτον.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Ματίπ, Κλάβαν, Ρόμπερτσον (75' Μίλνερ), Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν, Τζαν, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (69' Λαλάνα), Φιρμίνο (68' Σολάνκε), Κοουτίνιο

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Μόσον, Όλσον, Φερ (78' Σάντσες), Μέσα (65' Κλούκας), Κάρολ, Ράουτλετζ, Αγιού, Μακμπέρνι (62' Έιμπραχαμ)

***διαβάστε ΕΔΩ για την γκέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη νίκη της Τσέλσι

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Τρίτη

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 5-2 (22', 39', 67' Κέιν, 49' Άλι, 51' Σον / 64' Μπουφάλ, 82' Τάντιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 2-2 (53', 90+1' Λίνγκαρντ / 3' Μπαρνς, 36' Ντεφούρ)

Τσέλσι - Μπράιτον 2-0 (46' Μοράτα, 60' Αλόνσο)

Γουότφορντ - Λέστερ 2-1 (45' Γουαγκέ, 65' αυτ. Σμάιχελ / 37' Μαχρέζ)

Γουέστ Μπρομ - Έβερτον 0-0

Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 3-3 (29' Γκόσλινγκ, 57' Ακέ, 90'3 Γουίλσον / 7' Κόλινς, 82', 89' Αρναούτοβιτς)

Χάντερσφιλντ - Στόουκ 1-1 (10' Ινς / 60' Σομπχί)

Λίβερπουλ - Σουόνσι 5-0 (6' Κοουτίνιο, 52', 66' Φιρμίνο, 65' Αλεξάντερ Άρνολντ, 82' Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)