PREMIER LEAGUE

Ο Μάρκο Σίλβα δεν έκανε ζημιά στη Τσέλσι

Με τον Ντιέγκο Κόστα να ανοίγει το σκορ στην 100ή του εμφάνιση με την Τσέλσι, οι "μπλε" νίκησαν 2-0 τη Χαλ, έτσι ο Μάρκο Σίλβα δεν έγινε ο δεύτερος φέτος μετά τον Κλοπ που δεν χάνει στο "Stamford Bridge" (videos)

Η Τσέλσι νίκησε 2-0 τη Χαλ στο Λονδίνο, έτσι αύξησε την απόστασή της απ'τη Λιβερπουλ στους 10 βαθμούς και πλέον είναι στην κορυφή με +8 απ'τον δεύτερο, δηλαδή την Άρσεναλ πλέον ( νίκησε νωρίτερα τη Μπέρνλι με πέναλτι στο 98').

Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί μία μέρα μετά τις υπογραφές έκανε ντεμπούτο, καθώς τον είχε στην 11άδα ο Μάρκο Σίλβα, οποίος δεν κατάφερε να γίνει ο πρώτος τεχνικός φέτος μετά τον Γιούγκεν Κλοπ (Λίβερπουλ) δεν γνωρίζει την ήττα στο "Stamford Bridge" για την Premier League.

Έχει πλέον 10 νίκες στα 11 εντός έδρας της η Τσέλσι, φτάνοντας τις 8 σερί επιτυχίες μετά την ήττα απ'τη Λίβερπουλ, ενώ ο Ντιέγκο Κόστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ισπανο-Βραζιλάνος στην 100ή του εμφάνιση με την φανέλα της Τσέλσι πέτυχε το 15ο φετινό του τέρμα, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκάρι Κέιχιλ στο 81' από ασίστ του Σεσκ Φάμπρεγας.

Αυτή ήταν η 101η ασίστ του Καταλανού στην Premier League, έφτασε τον Γουέιν Ρούνεϊ και περισσότερες έχουν μόνο οι Ράιαν Γκιγκς (162) και Φρανκ Λάμπαρτ (102).

Στο πρώτο ημίχρονο οι καθυστερήσεις ήταν πολλές λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Ράιαν Μέισον, ο οποίος υπέστη κάταγμα στο κρανίο και υποβλήθηκε σε επέμβαση!

ΤΣΕΛΣΙ (3-4-3): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Καντέ, Μάτιτς, Μόουζες, Μάρκος Αλόνσο, Πέδρο (71' Ουίλιαν), Αζάρ (71' Φάμπρεγας), Ντιέγκο Κόστα (87' Μπατσουαγί).

ΧΑΛ (5-4-1): Γιακούποβιτς, Ελαμπντελαουί, Μαγκουάιρ, Ντόσον, Κέρτις Ντέιβις (59' Νιάς), Ρόμπερτσον, Χάντλστοουν, Μέισον (21' Μέιλερ), Κλούκας, Εβάντρο, Αμπέλ Ερνάντες (75' Αμπέλ Ερνάντες).

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ - Σουόνσι 2-3 (55' και 69' Φιρμίνο / 48' και 52' Γιορέντε, 74' Σίγκουρντσον)

Μπόρνμουθ - Γουότφορντ 2-2 (48' Κινγκ, 82' Αφόμπ / 24' Καμπασελέ, 64' Ντίνι)

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-1 (87' Κόουλμαν)

Μίντλεσμπρο - Γουέστ Χαμ 1-3 (27' Στουάνι / 9' και 43' Άντι Κάρολ, 95' Καλέρι)

Στόουκ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (19' αυτ. Μάτα / 94' Ρούνεϊ)

Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 2-0 (30' Ντάρεν Φλέτσερ, 36' Μπραντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 2-2 (49' Σανέ, 54' Ντε Μπράινε / 58' Άλι, 77' Σον Χέουνγκ-Μιν)

Κυριακή

Σαουθάμπτον - Λέστερ 3-0 (26' Γουόρντ-Πρόουζ, 39' Τζέι Ροντρίγκεθ, 86' πέν. Τάντιτς)

Άρσεναλ - Μπέρνλι 2-1 (59' Μουστάφι, 98' πέν. Αλέξις Σάντσες / 93' πέν. Γκρέι)

Τσέλσι - Χαλ 2-0 (45'+7 Ντιέγκο Κόστα, 81' Κέιχιλ)