PREMIER LEAGUE

Ο Λαλάνα με τα δώρα!

Η Λίβερπουλ χάρη στον εκπληκτικό Άνταμ Λαλάνα, εκμεταλλεύτηκε τα δώρα της Σουόνσι, την νίκησε με 4-1 και την έπιασε στην όγδοη θέση της Premier League. (VIDEOS)

Με νίκη έκλεισε το 2014 για τη Λίβερπουλ που συνέτριψε με 4-1 τη Σουόνσι, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Άνταμ Λαλάνα που σημείωσε δύο τέρματα, αλλά και εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα δώρα των φιλοξενούμενων.

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ ξεπέρασε τη Νιούκαστλ στη βαθμολογία και έπιασε την αποψινή αντίπαλό της, στην όγδοη θέση της κατάταξης της Premier League.

Η αρχική υπεροχή της Λίβερπουλ, καρποφόρησε 33 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης όταν ο Μορένο εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια της άμυνας της Σουόνσι, βρέθηκε στο κέντρο αυτής και άνοιξε το σκορ, για τους γηπεδούχους.

Ο Άνταμ Λαλάνα εκμεταλλεύτηκε το απρόσμενο δώρο από τον τερματοφύλακα της Σουόνσι, Φαμπιάνσκι, στο 52ο λεπτό και διεύρυνε το προβάδισμα της Λίβερπουλ, αλλά όχι για πολύ καθώς ο Σίγκουρντσον μείωσε στο επόμενο λεπτό για τη φιλοξενούμενη ομάδα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο σκόρερ του δεύτερου γκολ της Λίβερπουλ, θα πετύχει και το τρίτο της ομάδας του, ξεπερνώντας με εκπληκτική κίνηση, όποιον αμυντικό της Σουόνσι βρήκε μπροστά του και ολοκληρώνοντας ιδανικά την ατομική του προσπάθεια.

Η άμυνα της Σουόνσι πελαγοδρομούσε και ο Σέλβεϊ σημάδεψε τη δική του εστία στο 69ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 4-1 υπέρ της Λίβερπουλ, αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να είναι και τελικό.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Σακό, Σκρτελ, Καν, Χέντερσον, Λέιβα, Μανκίγιο, Μορένο, Κοουτίνιο (90' Μπορίνι), Λαλάνα (77' Μάρκοβιτς), Στέρλινκ (83' Μπαλοτέλι)

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Ρίτσαρντς (46' Ρέιντζελ), Τέιλορ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Μπράιτον (67' Κι Σουνγκ - Γιονγκ), Σέλβεϊ , Ντάιερ, Σίγκουρντσον, Ράουτλετζ, Μπονί (62' Γκομίς)

Θυμηθείτε εδώ το live της αναμέτρησης

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Κυριακή

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Σαουθάμπτον - Τσέλσι 1-1 (17' Μανέ / 45'+1 Αζάρ)

Άστον Βίλα - Σάντερλαντ 0-0

Χαλ - Λέστερ 0-1 (32' Μαχρέζ)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 2-2 (23' Νταβίντ Σίλβα, 33' Φερναντίνιο / 47' Μπόιντ, 81' Μπαρνς)

ΚΠΡ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Στόουκ - Γουέστ Μπρομ 2-0 (51' και 66' Μαμ Μπιράμ Ντιούφ)

Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 1-2 (54' Κουγιατέ / 41' πέν. Καθόρλα, 44' Γουέλμπεκ)

Νιούκαστλ - Έβερτον 3-2 (34' Παπίς Σισέ, 51' Αγιόθε Πέρεθ, 68' Κόλμπακ / 5' Αρουνά Κονέ, 84' Μιραλάς)

Δευτέρα

Λίβερπουλ - Σουόνσι 4-1 (33' Μορένο, 51', 62' Λαλάνα, 69' αυτ. Σέλβεϊ / 52' Σίγκουρντσον)