PREMIER LEAGUE

Νίκη τίτλου για Τσέλσι κόντρα στην Άρσεναλ

Μετά από τη Λίβερπουλ, η Τσέλσι πέταξε εκτός μάχης τίτλου και την Άρσεναλ με νίκη 3-1 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και οδεύει ολοταχώς προς τον τίτλο.

Δύο γκολ που θα συζητηθούν πολύ έδωσαν στην Τσέλσι τη νίκη 3-1 επί της Άρσεναλ στο λονδρέζικο ντέρμπι και αύξησε στους 12 πόντους την απόσταση των δύο ομάδων στη μάχη του τίτλου της Premier League.

Οι "μπλε" μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "Στάμφορντ Μπριτζ", την ώρα που στις εξέδρες του υπήρχε ένα τεράστιο ευχαριστήριο πανό στον Φρανκ Λάμπαρντ και ο Αρσέν Βενγκέρ, που εξέτιε ποινή. Στο 13ο λεπτό, μετά από δοκάρι του Ντιέγκο Κόστα, ο Μάρκος Αλόνσο έπιασε την κεφαλιά, αφού πρώτα χτύπησε στη διεκδίκηση τον Έκτορ Μπεγερίν με τον αγκώνα του. Η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, ο Ισπανός βγήκε από το γήπεδο τραυματίας και οι γηπεδούχοι πήραν το μομέντουμ.

Το εκπληκτικό παιχνίδι του Ενγκολό Καντέ στο κέντρο και η αδυναμία των "κανονιέρηδων" στα μαρκαρίσματα ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα. Από τη στιγμή που ο Γκάμπριελ Παουλίστα δεν κατάφερε να νικήσει τον Τιμπό Κουρτουά στη μεγάλη ευκαιρία που είχε στο 38', οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ελπίδα.

Στο 53ο λεπτό, ο Εντέν Αζάρ πέρασε τους Γκαμπριέλ, Φρανσίς Κοκλέν και Λοράν Κοσιελνί σε ένα εκπληκτικό σόλο από το κέντρο και σημείωσε ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν. Η είσοδος των Ολιβιέ Ζιρού και Ντάνι Γουέλμπεκ δεν βοήθησαν την Άρσεναλ, που συνέχισε να κάνει λάθη και στο 85' ο Τσεσκ Φάμπργας έκανε το 3-1. Ο Ζιρού μείωσε στις καθυστερήσεις, αλλά η διαφορά των δύο ομάδων αυξήθηκε στους δώδεκα πόντους.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες (87' Ζουμά), Καντέ, Μάτιτς, Αλόνσο, Πέδρο (84' Γουίλιαν), Κόστα, Αζάρ (84' Φάμπρεγας)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν (17' Γκαμπριέλ), Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν, Κοκλέν (65' Ζιρού), Γουόλκοτ (70' Γουέλμπεκ), Εζίλ, Ιγουόμπι, Σάντσες

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Άρσεναλ 3-1 (13' Αλόνσο, 53' Αζάρ, 85' Φάμπρεγας / 90+1' Ζιρού)

20. Σάντερλαντ 16

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)