PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γ. 2-3: Το πέναλτι μετά τη λήξη που έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους

Refree Chris Kavanagh point to a penalty after consulting VAR, for hand ball against Brighton's Neal Maupay, during the English Premier League soccer match between Brighton Hove Albion and Manchester United in Brighton, England, Saturday, Sept. 26, 2020.Manchester United won the game 3-2, with a penalty in the last moments of the match. (Glyn Kirk/Pool via AP) AP

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε σε νεκρό χρόνο τη Μπράιτον με ένα πέναλτι που υποδείχθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης αφού είχε σφυρίξει τη λήξη και μετά από υπόδειξη του VAR.

Απίιστευτη τροπή και εξέλιξη είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπράιτον και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-2 μετά το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 100' και ενώ ο διαιτητής είχε ήδη σφυρίξει τη λήξη.

Με το σκορ στο 2-2 και ενάμιση λεπτό μετά το 5' λεπτό των καθυστερήσεων που είχε δείξει ο διαιτητής του αγώνα η Γιουνάιτεντ εκτέλεσε πέναλτι. Ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά με τον Μάρτς να διώχνει πάνω στη γραμμή και τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη.

Το VAR όμως είπε στον διαιτητή να δει τη φάση ξανά για χέρι του Μοπέ. Αυτό έγινε και τελικά ο Κάβαναν ως όφειλε έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση του και ευστόχησε για το 3-2 σε νεκρό χρόνο.