PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Άρσεναλ 2-1: Σοκ στο 90+5' και απομακρύνεται η Ευρώπη

Brighton's Lewis Dunk, 2nd right, celebrates after scoring his side's first goal during the English Premier League soccer match between Brighton & Hove Albion and Arsenal at the AMEX Stadium in Brighton, England, Saturday, June 20, 2020. (Gareth Fuller/Pool via AP) AP

Η Άρσεναλ γνώρισε την ήττα (2-1) στο Μπράιτον από την τοπική ομάδα και το γκολ του Μοπέ στο 90+5' και βλέπει την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν να γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη. (VIDEO)

Δεύτερη ήττα για την Άρσεναλ στα ισάριθμα ματς από την επιστροφή της δράσης στη Premier League. Την Τετάρτη στο Μάντσεστερ συνετρίβη από τη Σίτι με τριάρα. Στο δεύτερο ματς γνώρισε την ήττα στο Μπράιτον (2-1) από την τοπική ομάδα με γκολ του Μοπέ στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Ο Νικολά Πεπέ άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό, αλλά ο Ντανκ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ύστερα από επτά λεπτά. Ο Μοπέ στο 90+5' έδωσε τη χαριστική βολή στην Άρσεναλ. Οι γκάνερς έφυγαν με άδεια τα χέρια από το Μπράιτον και η έξοδος στης ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν - στο Europa League που είναι ρεαλιστικός στόχος - γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη.

Απών για τον Μικέλ Αρτέτα και σε αυτό το ματς - αλλά και σε όσα θ' ακολουθήσουν στις επόμενες δυο εβδομάδες - ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος υπέστη θλάση στην τελευταία προπόνηση πριν από το ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο γκολκίπερ της Άρσεναλ, Μπέρντ Λένο, αποχώρησε με φορείο ύστερα από σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Nιλ Μοπέ, τον οποίο και κατηγόρησε για τον τραυματισμό του, ενώ κραύγαζε από τους πόνους.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Στσελότο (71' Μοντόγια), Γουέμπστερ, Ντανκ, Μπερν, Πρέπερ, Μισουμά (90+4' ΜακΆλιστερ), Μόουι (46' Μαρτς), Γκρος (71' Κόνολι), Τροσάρ (87' Στίβενς), Μοπέ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο (40' Μαρτίνες), Μπεγερίν, Μουστάφι, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Πεπέ (87' Νέλσον), Θεμπάγιος (88' Γουίλοκ), Γκεντουζί, Σάκα (87' Τέρνι), Λακαζέτ (78' Ενκετία), Ομπαμεγιάνγκ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/06

Νόρις - Σαουθάμπτον 0-3 (49' Ίνγκς, 54' Άρμστρονγκ, 79' Ρέντμοντ)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27' Μπέρχβαϊν / 81' πεν Μπρούνο Φερνάντες)