ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 1-2: Επιτέλους νίκη για τους "gunners"

Arsenal's Sokratis Papastathopoulos shields the ball during their match against Bournemouth, during the English Premier League soccer match at The Vitality Stadium in Bournemouth, England, Sunday Nov. 25, 2018. (John Walton/PA via AP) AP

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αρχική ενδεκάδα η Άρσεναλ άφησε πίσω τις τρεις διαδοχικές ισοπαλίες κι επικράτησε εκτός έδρας (1-2) της Μπόρνμουθ. Απίθανο αυτογκόλ από Λέρμα, ο Ομπαμεγιάνγκ το άλλο των "gunners", οι οποίοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη το Νοέμβριο. (VIDEOS)

Δεν είχε πανηγυρίσει τη νίκη το Νοέμβριο, καθώς στα τρία ματς (εκτός με Κρίσταλ Πάλας, εντός με Λίβερπουλ και Γουλβς) αναδείχθηκε ισάριθμες φορές ισόπαλη. Η Άρσεναλ έβαλε τέλος στο σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων, καθώς πέρασε από το "Vitality" του Μπόρνμουθ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τη βοήθεια ενός γηπεδούχου. Ο Χέφερσον Λέρμα... εκτέλεσε τον τερματοφύλακα του με δυνατή προβολή στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει τη μπάλα και τον κίνδυνο από τον ωραίο συνδυασμό των "gunners".

Η Μπόρνμουθ κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κινγκ με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Λένο.

Η ομάδα του Λονδίνου πήρε τη νίκη με γκολ του Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 67ο λεπτό, ύστερα από ωραία ασίστ του Μχιταριάν. Αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 25'.

ΜΠΟΝΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Κουκ, Άκε, Ντάνιελς, Γκόσλινγκ (73' Κουκ), Λέρμα, Μπρουκς (73' Στάνισλας), Φρέιζερ, Γουίλσον, Κινγκ (82' Μουσέ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Τζάκα, Τορέιρα (79' Γκεντουζί), Ιουόμπι (82' Ράμσεϊ), Μχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ (90'+4' Ενκιετά)

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 24 Νοεμβρίου

Μπράιτον - Λέστερ 1-1 (15' Μάρεϊ / 79' πεν. Βάρντι)

Έβερτον - Κάρντιφ 1-0 (59' Σίγκουρντσον)

Φούλαμ - Σαουθάμπτον 3-2 (33', 63' Μίτροβιτς, 43' Σίρλε / 18', 53' Άρμστρονγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Γουότφορντ - Λίβερπουλ 0-3 (67' Σαλάχ, 76' Αλεξάντερ-Άρνολντ, 89' Φιρμίνο)

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (11' Νταβίδ Σίλβα, 19' Στέρλινγκ, 34', 90'+3' Σανέ)

Τότεναμ - Τσέλσι 3-1 (8' Ντέλε Άλι, 16' Κέιν, 54' Σον / 85' Ζιρού)