PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Νιούκαστλ: H εξωφρενική ασίστ Φιρμίνο στον Σαλάχ

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό σκορ της νίκης (3-1) της Λίβερπουλ επί της Νιούκαστλ αξιοποιώντας ιδανικά τη φανταστική ασίστ του Ρομπέρτο Φιρμίνο. (VIDEO)

Η Λίβερπουλ νίκησε 3-1 τη Νιούκαστλ κι έφθασε στην πέμπτη νίκη της στα ισάριθμα πρώτα ματς της Premier League.

Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις επτά λεπτά μετά την έναρξη του ματς στο Άνφιλντ, αλλά ο Σαντιό Μανέ μσε δύο γκολ (28' και 40') οδήγησε τους ρεντς στην ανατροπή ήδη από το τρίτο ημίχρονο.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 72ο λεπτό διεύρυνε το κόκκινο προβάδισμα. Ο Αιγύπτιος τελείωσε ιδανικά τη φάση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αλλά όλα τα λεφτά ήταν η ασίστ του Ρομπέρτο Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος με τακουνάκι-πάσα τροφοδότησε τον Αφρικανό κι εκείνος νίκησε τον Ντουμπράβκα.