PREMIER LEAGUE

Premier League: Νίκη με καρδιοχτύπι για τους μπλε, άλμα σωτηρίας για Γουότφορντ

JUSTIN TALLIS/POOL VIA AP

Η Τσέλσι πέρασε διά πυρός και σιδήρου από το "Σέλχαρστ Παρκ" νικώντας με 3-2 την Κρίσταλ Πάλας και ανέβηκε στην 3η θέση του πίνακα (VIDEOS).

Ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την συμμετοχή της στο Champions League και τη νέα σεζόν έκανε η Τσέλσι, καθώς επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ο Ζιρού στο 6' με το πέμπτο του γκολ στις οκτώ τελευταίες εμφανίσεις του με την Τσέλσι στο πρωτάθλημα και ο Πούλισιτς στο 27' έβαλαν τις βάσεις για το τρίποντο των μπλε, με τον Ζαχά να μειώνει όμως στο 34' με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο 71' ο Άμπραχαμ έκανε το 3-1 για την ομάδα του Λάμπαρντ και ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση από τον Μπεντέκε για εκείνη του Χόντσον με το πρώτο του γκολ στο "Σέλχαρστ Παρκ" σε επίπεδο Premier League μετά από 801 ημέρες, για να ακολουθήσει ένα δραματικό 20λεπτο.

PETER CZIBORRA/POOL VIA AP

Στο άλλο ματς της 34ης αγωνιστικής με ώρα έναρξης στις 20:00, η Γουότφορντ υπέταξε με ανατροπή (2-1) την ουραγό Νόριτς χάρη σε εκπληκτικό ψαλιδάκι του Γουέλμπεκ, με τις σφήκες να είναι πλέον στο +4 από τη γραμμή του υποβιβασμού και τα καναρίνια να γνωρίζουν έκτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και να είναι πλέον με το ενάμισυ πόδι στην Championship.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 7 Ιουλίου

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 2-3 (34' Ζαχά, 72' Μπεντεκέ / 6' Ζιρού, 27' Πούλισιτς, 71' Άμπραχαμ)

Γουότφορντ - Νόριτς 2-1 (10' Ντόουσον, 56' Γουέλμπεκ / 4' Μπουεντία)

Άρσεναλ - Λέστερ (22:15)