PREMIER LEAGUE

Καταιγιστικές οι ομάδες του Μάντσεστερ

Με εντυπωσιακές νίκες επί των Γουίγκαν και Στόουκ έκαναν είσοδο στο 2013 οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτι αντίστοιχα. Νίκη με πολύ καλό Καραγκούνη για Φούλαμ. (videos)

Με τους Ρόμπιν φαν Πέρσι και Χαβιέρ Ερνάντες να πετυχαίνουν από δύο γκολ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε επιβλητικά το 2013, καθώς πέρασε με 4-0 από την έδρα της Γουίγκαν.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" προηγήθηκαν με γκολ του Μεξικανού, τα τέρματά της διπλασίασε ο Φαν Πέρσι, ενώ ο "Τσιτσαρίτο" και πάλι έκανε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88' με το 16ο φετινό γκολ του Ολλανδού.

Πολύ καλά μπήκε η χρονιά και για την άλλη ομάδα του Μάντσεστερ, καθώς η Σίτι επικράτησε με 3-0 της Στόουκ.

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, τη λύση για τους "πολίτες" βρήκε ο Πάμπλο Σαμπαλέτα, που άνοιξε το σκορ στο 43'. Ακολούθησαν δύο γκολ από τους Τζέκο και Αγουέρο για το τελικό 3-0.

Δεύτερη συνεχόμενη ανατροπή για την Τότεναμ, που βρέθηκε να χάνει μόλις στο 4ο λεπτό από γκολ του Πογκρεμπνιάκ μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν". Ωστόσο, ο Ντόσον ισοφάρισε σχεδόν αμέσως (10') και οι Αντεμπαγιόρ και Ντέμπσι διαμόρφωσαν το 3-1 επί της Ρέντινγκ, φέρνοντας τα "σπιρούνια" και πάλι στην 3η θέση.

Με νίκη ξεκίνησε η Φούλαμ το νέο έτος και μάλιστα μέσα στη δύσκολη έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Με τον Γιώργο Καραγκούνη να πραγματοποιεί ίσως το καλύτερο του παιχνίδι με τη λονδρέζικη ομάδα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 2-1 από το "Χόθορνς", παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη για την παραμονή.

Το σκορ άνοιξε στο 39ο λεπτό ο Μπερμπάτοφ, μετά από ασίστ του Ντεζάγκα, ενώ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κοντινό πλασέ του Λουκακού (οριακά σε θέση οφσάιντ). Ωστόσο, η Φούλαμ κατάφερε να πάρει τη νίκη, όταν ο Κατσάνικλιτς εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Ρουίς και έγραψε το τελικό 2-1.

"Γκέλα" για την Άρσεναλ, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 35' με τον Ραμίρες, αλλά το αυτογκόλ του Γκιλιέρμε έξι λεπτά αργότερα, χάρισε στους "κανονιέρηδες" το βαθμό της ισοπαλίας, μόλις τρεις ημέρες μετά τα επτά γκολ που πέτυχαν εις βάρος της Νιουκάστλ.

Σημαντική νίκη και για τη Γουέστ Χαμ, που με γκολ των Νομπλ και Ο'Μπράιεν από το πρώτο ημίχρονο, επικράτησε με 2-1 της Νόριτς, που μείωσε στο 90' με τον Μάρτιν.

Τέλος, μετά από τρεις βαριές ήττες, η Άστον Βίλα βρέθηκε κοντά σε νίκη με ανατροπή μέσα στην έδρα της Σουόνσι, αλλά ο Γκρέιαμ είχε αντίθετη άποψη, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπόρουτς, Κορκ, Φόντε, Γιοσίντα, Σο, Σναϊντερλέν, Ντέιβις, Πάντσον, Ραμίρες (77' Ουόρντ-Πράουζ), Γκιλιέρμε (83' Ντε Ρίντερ), Λάμπερτ (74' Ροντρίγκες)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι, Σανιά, Κοσιελνί, Βερμέλεν, Γκιμπς, Αρτέτα, Ουίλσιρ, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (74' Ζερβινιό), Καθόρλα (75' Ράμσι), Ποντόλσκι (58' Ζιρού), Ουόλκοτ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Γ. Τουρέ, Μπάρι, Μίλνερ, Αγουέρο (77' Τέβες), Σίλβα (82' Σινκλέρ), Τζέκο (90'+2 Ραζάκ)

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Ουίλκινσον, Χουτ, Σόκρος, Κάμερον, Ουίλαν, Ενζονζί, Ουόλτερς, Άνταμ (68' Ουάιτχεντ), Τζερόμ, Τζόουνς (50' Έθρινγκτον)

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φορμ, Ρανχέλ, Τσίκο, Ουίλιαμς, Ντέιβις, Ράουτλετζ (66' Ντάιερ), Ντε Γκουζμάν (62' Κι), Μπρίτον (79' Άγκουστιεν), Ερνάντεθ, Μίτσου, Γκρέιαμ

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Χερντ, Κλαρκ, Μπένετ, Ολμπράιτον (85' Μπόουερι), Ουέστγουντ (81' Μπάναν), Ντελφ, Στίβενς (68' Χόλμαν), Βάιμαν, Μπεντέκε

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ουόκερ, Ντόσον, Βερτόνχεν, Νότον, Λένον, Σάντρο, Ντεμπελέ (70' Πάρκερ), Σίγκουρντσον (76' Ντέμπσι), Αντεμπαγιόρ (88' Λίβερμορ), Ντεφόου

ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Γκάντερ, Μαριάπα, Πιρς, Χαρτ, Λάιγκερτγουντ, Κεμπέ, Καρατσάν (57' Ρόμπσον-Κανού), Γκάθρι, ΜακΆναφ (73' Λε Φοντρ), Πογκρεμπνιάκ (83' Χαντ)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γιασκελάινεν, Ντεμέλ, Τόμκινς, Ριντ, Ο'Μπράιεν (71' Ο'Νιλ), Κόλισον, Νομπλ, Τέιλορ, Βαζ Τε (82' Μαϊγκά), Τζάρβις (86' Σπενς), Κόουλ

ΝΟΡΙΤΣ: Μπαν, Μπένετ, Τέρνερ, Μπασόνγκ, Μάρτιν, Σνόντγκρας, Τετέι, Χόουσον (83' Φοξ), Πίλκινγκτον, Χούλαχαν (70' Μπένετ), Κέιν (70' Τζάκσον)

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Ράμις, Κάλντουελ (70' Σταμ), Φιγκερόα, Μπόις, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ, Μποσεζούρ, Μαλόουνι (86' ΜακΜάναμαν), Κονέ, Ντι Σάντο (70' Γκόμεθ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Φέρντιναντ (69' Σμόλινγκ), Έβανς, Εβρά, Γιανγκ (78' Ουέλμπεκ), Κάρικ (69' Καγκάουα), Κλέβερλι, Γκιγκς, Ερνάντες, Φαν Πέρσι

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Τζόουνς, ΜακΌλι, Τάμας, Ρίτζουελ, Μουλουμπού, Μπραντ (84' Θορν), Γκέρα (65' Λονγκ), Μόρισον, Φορτουνέ (65' Οντεμβίνγκι), Λουκακού

ΦΟΥΛΑΜ: Στόκντεϊλ, Ρίτερ, Χιουζ, Χάνγκελαντ, Μπριγκς, Ντεζάγκα, Σίντουελ, Καραγκούνης (77' Ροδαγιέγα), Κατσάνικλιτς, Ρουίς, Μπερμπάτοφ (90'+3 Σεντέρος)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 1-2 (49' Λουκακού / 39' Μπερμπάτοφ, 58' Κατσάνικλιτς)

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 3-0 (43' Σαμπαλέτα, 56' Τζέκο, 74' πέν. Αγουέρο)

Σουόνσι - Άστον Βίλα 2-2 (9' Ράουτλετζ, 90'+5 Γκρέιαμ / 44' Βάιμαν, 84' πέν. Μπεντέκε)

Τότεναμ - Ρέντινγκ 3-1 (10' Ντόσον, 51' Αντεμπαγιόρ, 79' Ντέμπσι / 4' Πογκρεμπνιάκ)

Γουέστ Χαμ - Νόριτς 2-1 (3' πέν. Νομπλ, 26' Ο'Μπράιεν / 90' Μάρτιν)

Γουίγκαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (35', 63' Ερνάντες, 43', 88' Φαν Πέρσι)

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-1 (35' Ραμίρες / 41' αυτ. Γκιλιέρμε)