PREMIER LEAGUE

Ήττα με αυτογκόλ για Λίβερπουλ

© IAN HODGSON

Η Νιούκαστλ νίκησε 2-0 την Λίβερπουλ με αυτογκόλ του Σκρτελ από προσπάθεια του Βαϊνάλντουμ και γκολ του Ολλανδού στις καθυστερήσεις. Έχασε το... άχαστο ο Μπεντεκέ, ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μορένο (videos)

Την πρώτη του ήττα σε εκτός έδρας αναμέτρηση γνώρισε ο Γιούργκεν Κλοπ ως προπονητής της Λίβερπουλ, καθώς η Νιούκαστλ νίκησε 2-0 τους "κόκκινους" στο "Σεντ-Τζέιμς Παρκ".

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 93' με εξαιρετικό "σκαφτό" πλασέ, ενώ στο 69' από δική του προσπάθεια άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Μάρτιν Σκρτελ.

Δύο φάσεις θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει το ματς, η τρομερή ευκαιρία με τον Κριστιάν Μπεντεκέ να αστοχεί στο πρώτο ημίχρονο μέσα από την μικρή περιοχή και στο 79' όταν ο Αλμπέρτο Μορένο ισοφάρισε σε 1-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα για οφ-σάιντ. Σε αντικανονική θέση ήταν ο Άνταμ Λαλάνα και όχι ο Ισπανός.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ, Γιάνμαατ, Κολοτσίνι, Εμπεμπά, Ντάμετ, Κόλμπακ (77' Γκουφράν), Ανίτα, Μουσά Σισοκό, Βαϊνάλντουμ, Σιμ ντε Γιονγκ (68' Αγιόθε Πέρεθ), Παπίς Σισέ (82' Τοβέν).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Λούκας Λέιβα, Τζο Άλεν, Άιμπ (75' Ορίγκι), Μίλνερ, Ρομπέρτο Φιρμίνο (62' Στάριτζ), Μπεντεκέ (62' Λαλάνα).

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Στόουκ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (7' και 15' Αρναούτοβιτς)

Άρσεναλ - Σάντερλαντ 3-1 (33' Τζόελ Κάμπελ, 63' Ζιρού, 93' Ράμσεϊ / 45' αυτ. Ζιρού)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 0-0

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 1-1 (73' Οριόλ Ρομέου / 44' Λέσκοτ)

Σουόνσι - Λέστερ 0-3 (5', 22' και 67' Μαχρέζ)

Γουότφορντ - Νόριτς 2-0 (30' πέν. Ντίνι, 91' Ιγκάλο)

Γουέστ Μπρομ - Τότεναμ 1-1 (39' ΜακΚλιν / 15' Ντέλε Άλι)

Τσέλσι - Μπόρνμουθ 0-1 (82' Μάρεϊ)