PREMIER LEAGUE

Η Μπέρνλι "σόκαρε" την Τσέλσι, με το "δεξί" η Μάντσεστερ Σίτι

Burnley's players celebrate their side's first goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and Burnley at Stamford Bridge stadium in London, Saturday, Aug. 12, 2017. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth) AP

Η Μπέρνλι πέτυχε εντυπωσιακή νίκη (2-3) επί της Τσέλσι στο Λονδίνο με τους "μπλε" να μένουν με 10 παίκτες από το 14' και 9 από το 81'. Ο Ρούνεϊ το μοναδικό γκολ της νίκης της Έβερτον, με το "δεξί" και η Μάντσεστερ Σίτι.

Ακόμη μια ματσάρα στο Λονδίνο για την πρώτη αγωνιστική της Premier League. Μετά τη νίκη της Άρσεναλ επί τη Λέστερ (4-3) την Παρασκευή το βράδυ, η Μπέρνλι νίκησε την Τσέλσι με 3-2 και προσγείωσε ανώμαλα την πρωταθλήτρια Αγγλίας για την εκκίνηση της νέας σεζόν.

Ο διαιτητής απέβαλε (σε μια αυστηρή απόφαση) τον Κέιχιλ στο 14ο λεπτό κι έπειτα η Μπέρνλι "αναστάτωσε" τους "μπλε". Οι Βόουκς (24',43') και Γουόρντ (39') έκαναν το 0-3 πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Ο Μοράτα μείωσε σε 1-3 λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Τσέλσι έμεινε με εννιά παίκτες στο 81ο λεπτό λόγω αποβολής του Φάμπρεγκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Νταβίντ Λουίζ σκόραρε στο 88ο λεπτό και μείωσε σε 2-3. Οι Λονδρέζοι ενέτειναν την προσπάθειά τους για ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Μεγάλη νίκη για τη "νεοφώτιστη" στην Premier League, Χάντερσφιλντ. Οι "terriers" πέρασαν επιβλητικά από το "Selhurst Park" επικρατώντας με 3-0 της Κρίσταλ Πάλας. Το σκορ άνοιξε ένας παίκτης της γηπεδούχου (Γουόρντ), για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο Μουνιέ.

Κόντρα στη φιλοσοφία (των πολλών γκολ) της πρώτης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος πήγαν Σαουθάμπτον και Σουόνσι στο "St. Mary's Stadium". Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το 0-0 κάλυψε τις προσπάθειές τους.

Με το "δεξί" ξεκίνησε τη φετινή Premier League η Γουέστ Μπρομ, καθώς νίκησε με 1-0 την Μπόρνμουθ χάρη στο γκολ του Αιγύπτιου αμυντικού της, Αχμέντ Αγκάζι. Ο Γούειν Ρούνεϊ επέστρεψε στην Έβερτον και πέτυχε το μοναδικό γκολ της εντός έδρας νίκης της επί της Στόουκ.

Στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του Σαββάτου, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σαφέστατα ανώτερη της Μπράιτον (η οποία απείλησε μόνο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου) και δίκαια επικράτησε με 2-0. Ο Σέρχιο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες", ενώ ο Ντανκ πέτυχε αυτογκόλ διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Θυμηθείτε ΕΔΩ πώς η Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα και η Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες (3-3) για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ:Φόστερ, Νιόμ, Ντόσον, Χεγκάζι, Μπράντ, Γιάκομπ, Φίλιπς (73' Ρόμπσον-Κάνου), Φιλντ (70' Χάρπερ), Λίβερμορ, ΜακΚλιν, Ροντρίγκεζ (88' Ροντόν).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ:Μπέγκοβιτς, Φράνσις (80' Σμιθ), Κουκ, Άκε, Ντάνιελς, Φρέιζερ, Σέρμαν, Άρτερ, Πάφ (46' Άιμπ), Κινγκ, Αφόμπε (64' Ντεφόε).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ:Χένεσεϊ, Γουάρντ, Νταν, Ρίντεβαλντ, Φαν Άανχολτ, Πάντσεον, Μιλιβόγιεβιτς (46' Τάουνσεντ), Λόφτους-Τσικ, Φοσού-Μένσα (78' Τόμκινς), Μπεντεκέ, Ζαά

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ:Λεσλ, Σμιθ (57' Ντάνιελ Γουίλιαμς), Ζάνκα, Σίντλερ, Λόβε, Μόουι, Μπίλινγκ, Κατσούνγκα, Πάλμερ (72' Κουάνερ), Ινς, Μουνιέ (86' Φαν λα Πάρα).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ:Φόρστερ, Σέντρικ, Στέφενς, Γιοσίντα, Μπέρτραντ (86' ΜακΚουίν), Ντέιβις, Ρομέου, Ρέντμοντ, Τάντιτς, Γουόρντ-Πράουζ (71' Μπουφάλ), Γκαμπιαντίνι (69' Όστιν).

ΣΟΥΟΝΣΙ:Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Μόουσον, Όλσον, Ράουτλετζ (86' ΜακΜπέρνι), Φερ, Μπρίτον (74' Φάλτον), Κάρολ, Άμπραχαμ (82' Μπάρτλεϊ), Αγιού.

ΤΣΕΛΣΙ:Κουρτουά, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Καντέ, Φάμπρεγκας, Μπογκά (18' Κρίστενσεν - 90'+2' Μουσόντα), Ουίλιαν, Μπατσουαγί (59' Μοράτα).

ΜΠΕΡΝΛΙ:Χίτον, Λόουτον, Μι, Ταρκόβσκι, Γουόρντ, Χέντρικ, Ντεφούρ (75' Γουόλτερς), Κορκ, Γκούντμουντσον (75' Άρφιλντ), Μπρέιντι, Βόουκς.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κιν, Τζαγκιέλκα, Γουίλιαμς (46' Μαρτίνα), Κάλβερτ-Λιούιν, Σνεϊντερλέν, Γκέιγ, Μπέινς, Κλάασεν (60' Ντέιβις), Ρούνεϊ, Ραμίρες (77' Μιραλάς).

ΣΤΟΟΥΚ:Μπάτλαντ, Ζουμά, Σόκρος, Κάμερον, Άλεν, Ντιουφ, Φλέτσερ, Πίτερς, Σατσίρι, Κρκιτς (72' Τσουπό-Μοτίνγκ), Μπεραϊνό (72' Κράουτς).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Σαλτόρ, Ντάφι, Ντανκ, Σίτνερ, Μαρτς (77' Νοκέρ), Στίβενς, Πρέπερ, Μπράουν (24' Μέρφι), Χέμεντ (60' Μάρεϊ), Γκρος.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κομπανί, Στόουνς, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Γουόλκερ, Ντε Μπράινε, Σίλβα, Ντανίλο (68' Σανέ), Αγκουέρο (83' Μπερνάρντο Σίλβα), Γκαμπριέλ Ζεζούς (78' Στέρλινγκ).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (11/8)

Άρσεναλ -Λέστερ 4-3 (2' Λακαζέτ, 45' Γουέλμπεκ, 83' Ράμσεϊ, 85' Ζιρού / 5' Οκαζάκι, 29', 56'Βάρντι)

Σάββατο (12/8)

Γουότφορντ - Λίβερπουλ 3-3 (8' Οκάκα, 32' Ντουκουρέ, 90'+4' Μπρίτος / 29' Μανέ, 55' πεν. Φιρμίνο, 57' Σαλάχ)

Γουέστ Μπρομ - Μπόρνμουθ 1-0 (31' Χεγκάζι)

Κρίσταλ Πάλας - Χάντερσφιλντ 0-3 (23' αυτ. Γουόρντ, 26' Μουνιέ)

Σαουθάμπτον - Σουόνσι 0-0

Τσέλσι - Μπέρνλι 2-3 (69' Μοράτα, 88' Νταβίντ Λουίζ / 24', 43' Βόουκς, 39' Γουόρντ)

Έβερτον - Στόουκ 1-0 (45' +1' Ρούνεϊ)

Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (70' Αγκουέρο / 75' Ντανκ)