ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2: Μόνοι τέταρτοι με Αζάρ οι "μπλε"

Chelsea's Eden Hazard, right, is congratulated by his team mates after scoring form penalty his side second goal during the English Premier League soccer match between Watford and Chelsea at Vicarage Road stadium in Watford, England on Wednesday, Dec. 26, 2018. (AP Photo/Frank Augstein) AP

Η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Άρσεναλ στο Μπράιτον, νίκησε εκτός έδρας (1-2) τη Γουότφορντ χάρη στα δύο γκολ του Εντέν Αζάρ και φιγουράρει μόνη τέταρτη στη βαθμολογία της Premier League. Ασίστ Χολέμπας στο γκολ των γηπεδούχων.

Ήξερε πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση ότι η Άρσεναλ έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στη σκληρή μάχη που δίνει για την κατάληψη μίας εκ των προνομιούχων τεσσάρων πρώτων θέσεων της βαθμολογίας, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την σκληροτράχηλη και ανταγωνιστική Μπράιτον.

Η Τσέλσι έπρεπε να κάνει το καθήκον της. Και το έκανε! Με ποιον άλλον; Με τον Εντέν Αζάρ. Ο Βέλγος με δύο γκολ - έφθασε τα δέκα στην τρέχουσα σεζόν της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος και τα 100 (!) με την ομάδα του Λονδίνου - οδήγησε τους "μπλε" στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γουότφορντ και τη μοναξιά της τέταρτης θέσης στο τέλος του πρώτου γύρου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Με το δοκάρι του Ουίλιαν, αφού πέρασε τον Φόστερ, όλα εξελίσσονταν ομαλά μέχρι τις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου ο Ντουκουρέ έκανε λάθος, ο Κόβατσιτς πήρε την μπάλα, τροφοδότησε με εξαιρετική μπαλιά τον Αζάρ, εκείνος πέρασε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων κι άνοιξε το σκορ.

Ύστερα από δύο λεπτά (45'+3') ο Χοσέ Χολέμπας έκανε τη σέντρα κι ο Ρομπέρτο Περέιρα μ' ένα εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε.

Στο 57ο λεπτό, ο Ζορζίνιο με εξαιρετική κάθετη έβγαλε μόνο του τον Βέλγο κι ο Φόστερ τον ανέτρεψε. Ο Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος.

Σε αυτή τη φάση διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ (1-2), καθώς ούτε ο ίδιος έφθασε στο χατ-τρικ στις καθυστερήσεις, ούτε ο Ουίλιαν σκόραρε.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές είχε το ματς, μία για κάθε ομάδα. Ο Βέλγος (γεννηθείς στη ΛΔ του Κονγκό) αμυντικός των γηπεδούχων, Κριστιάν Καμπασελέ, τραυματίστηκε σε σύγκρουση με το δοκάρι στην ευκαιρία του Ουίλιαν.

Ο Αζάρ εμπλέκεται (είτε σκοράροντας, είτε δίνοντας ασίστ) στο 50% της Τσέλσι από την αρχή τούτης της σεζόν!

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ:Φόστερ, Κίκο, Καμπασελέ (16' λ.τρ. Μαριάπα), Κέιθκαρτ, Χολέμπας, Ντουκουρέ, Καπουέ, Σέμα (67' Ντομίνγκος Κίνα), Περέιρα, Ντεουλοφέου (82' Σάξες), Ντίνεϊ.

ΤΣΕΛΣΙ:Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (80' Μπάρκλεϊ), Ουίλιαν, Αζάρ, Πέδρο (43' λ.τρ. Χάντσον-Οντόι - 85' Έμερσον Παλμιέρι).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου

Φούλαμ - Κάρντιφ 1-1 (74' Σεσενιόν / 85' Σάιτ)

Κρίσταλ Πάλας - Κάρντιφ 0-0

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (19' Ολμπράιτον, 81' Ρικάρντο Περέιρα / 14' Μπερνάρντο Σίλβα)

Λίβερπουλ - Νιούκαστλ 4-0 (11' Λόβρεν, 48' Σαλάχ, 79' Σατσίρι, 85' Φαμπίνιο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ 3-1 (29' Μάτιτς, 64' & 78' Πογκμπά / 88' Γιόργκενσεν)

Μπέρνλι - 'Εβερτον 1-5 (37' Γκίμπσον / 2' Μίνα, 13' & 72' Ντιν, 22' πεν. Σίγκουρτσον, 93' Ρισάρλιζον)

Τότεναμ - Μπόρνμουθ 5-0 (16' Έρικσεν, 23' & 71' Σον, 35' Λούκας Μόουρα, 61' Κέιν)

Μπράιτον - Άρσεναλ 1-1 (35' Λοκάντια / 7' Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2 (45'+4' Περέιρα / 45'+1', 58' πεν. Αζάρ)