PREMIER LEAGUE

Γουέστ Χαμ - Γουλβς 4-0: Πρώτη νίκη με τεσσάρα

West Ham's Sebastien Haller, second left, is congratulated by teammates after scoring his team's fourth goal during the English Premier League soccer match between West Ham and Wolverhampton Wanderers at London Stadium, London, England, Sunday, Sept. 27, 2020. (Andy Rain/Pool via AP) AP

Η Γουέστ Χαμ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Premier League, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 επί της Γουλβς. Δύο γκολ ο Μπόουεν (17', 57'), ένα ο Αλέ (90+3'), αυτογκόλ ο Χιμένες (66').

Η Γουέστ Χαμ και η Γουλβς αναμετρήθηκαν στο Λονδίνο για την 3η αγωνιστική της Premier League. Έπειτα από τις ήττες κόντρα σε Νιούκαστλ και Άρσεναλ, τα σφυριά πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο της φετινής χρονιάς επικρατώντας με 4-0 της Γουλβς.

Το σκορ άνοιξε ο Μπόουεν στο 17ο λεπτό, όταν έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Γουλβς, εκείνος πλάσαρε τον γκολκίπερ των λύκων γράφοντας το 1-0. Τα σφυριά είχαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους πριν το ημίχρονο, αλλά τελικά το πέτυχαν στο 57ο λεπτό.

Ο Αντόνιο κέρδισε τον Κόαντι έβγαλε μία σέντρα στον Φορνάλς, ο οποίος σούταρε από μακριά. Η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπόουεν την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Το τρίτο γκολ της Γουέστ Χαμ ήρθε από την ίδια την Γουλβς. Ο Κρέσγουελ εκτέλεσε ένα κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Χιμένες και έγινε το 3-0. Η μεγάλη νίκη των σφυριών ολοκληρώθηκε στο 90+3', με κεφαλιά του Αλέ.

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Μαζουακού, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Μπαλμπουένα, Φρέντερικς (49' Τζόνσον), Μπόουεν (88' Νομπλ), Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Αντόνιο (88' Αλέ)

Γουλβς (Εσπίριτο Σάντο): Πατρίσιο, Μπολί, Κοάντι, Σάις, Σεμέντο (73' Χούβερ), Νέβες, Μουτίνιο (73' Βιτίνια), Βινάγκρε, Τραορέ (Σίλβα), Χιμένες, Νέτο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40' πεν. Μοπέ, 90+5' Μαρτς / 43' αυτ. Ντανκ, 55' Ράσφορντ, 90+10' Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 1-2 (26' Κουγιατέ / 10' Κάλβερτ-Λιούιν, 40' πεν. Ρισάρλιζον)

Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 3-3 (4' 25' Ρόμπινσον, 28' Μπάρτλεϊ / 55' Μάουντ, 70' Χάντσον-Οντόι, 90+3' Άμπραχαμ)

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 0-1 (5' Ινγκς)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λιντς 0-1 (88' Μπάμφορντ)

Τότεναμ - Νιούκαστλ 1-1 (25' Λούκας Μόουρα / 90+7' Κάλουμ - Γουίλσον)

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 2-5 (4' Μαχρέζ, 84' Άκε / 37', 54', 58' Βάρντι, 77' Μάντισον, 88' Τίλεμανς)

Γουέστ Χαμ - Γουλβς 4-0 (17', 57' Μπόουεν, 66΄Χιμένες (αυτ.), 90+3' Αλέ)