PREMIER LEAGUE

Φινάλε θρίλερ και ισοπαλία για Άρσεναλ και Τσέλσι

Chelsea's Marcos Alonso takes a free kick during the English Premier League soccer match between Arsenal and Chelsea at Emirates stadium in London, Wednesday, Jan. 3, 2018. (AP Photo/Frank Augstein) AP PHOTO/FRANK AUGSTEIN

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν στην Premier League δεν ανέδειξε νικητή, αφού ο Έκτορ Μπεγερίν της Άρσεναλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Τσέλσι σε 2-2 στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Ο Πετρ Τσεχ από τη μία και ο Τιμπό Κουρτουά από την άλλη πραγματοποίησαν διαγωνισμό επεμβάσεων, αλλά τον τίτλο του πρωταγωνιστή στο λονδρέζικο ντέρμπι της Άρσεναλ με την Τσέλσι τον πήρε ο Έκτορ Μπεγερίν, ο οποίος με γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο "Έμιρεϊτς". Οι δύο τερματοφύλακες ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν στην Premier League, αλλά στο τέλος δεν χαμογέλασε κανείς τους.

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ και ο Αλέξις Σάντσες για τους γηπεδούχους και ο Άλβαρο Μοράτα με τον Τσεσκ Φάμπρεγας για τους φιλοξενούμενους έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι του Χιλιανού επιθετικού.

Παρότι οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν αρκετά εύστοχοι, οι δύο τερματοφύλακες έκαναν τη δουλειά τους και η προσμονή για γκολ μεταφέρθηκε στο 2ο ημίχρονο. Ο Τσεχ συνέχισε τις επεμβάσεις, ακόμα και με διπλές προσπάθειες και στο 63' ο Τζακ Γουίλσιερ τον δικαίωσε, ανοίγοντας το σκορ.

Η χαρά κράτησε μόλις τρία λεπτά (κι ενώ ενδιάμεσα ο Εζίλ είχε μία πολύ καλή στιγμή), αφού στο 66' ο Έκτορ Μπεγερίν κλότσησε τον Εντέν Αζάρ και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βέλγος, φτάνοντας τα έξι γκολ. Τόσα έχει πλέον και ο Μάρκος Αλόνσο, ο οποίος με δικό του τέρμα έκανε την ανατροπή στο 83'.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε με νίκη των "μπλε", όμως ο Μπεγερίν είχε διαφορετική άποψη και διόρθωσε το λάθος του, με γκολ στο 92'. Με τη σέντρα, όμως, ο Μοράτα έχασε ακόμα ένα τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια ο Ντάβιντε Τζαπακόστα είχε σουτ στο δοκάρι, με το 2-2 να αποτελεί το τελικό σκορ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Τσέιμπερς (88' Γουόλκοτ), Μουστάφι, Χόλντινγκ, Μπεγερίν, Τσάκα, Γουίλσιερ, Μάιτλαντ Νάιλς, Εζίλ, Λακαζέτ (80' Γουέλμπεκ), Σάντσες

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Κέιχιλ, Καντέ, Μόουζες (56' Τζαπακόστα), Φάμπρεγας (71' Ντρίνκγουοτερ), Μπακαγιοκό, Αλόνσο, Αζάρ, Μοράτα

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Δευτέρα

Μπράιτον - Μπόρνμουθ 2-2 (5' Νοκέρ, 48' Μάρεϊ / 33' Κουκ, 79' Γουίλσον)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 1-2 (87' Γκούντμουντσον / 61' Μανέ, 90'+4' Κλάβαν)

Λέστερ - Χάντερσφιλντ 3-0 (53' Μαχρέζ, 60' Σλιμανί, 90'+2' Ολμπράιτον)

Στόουκ - Νιούκαστλ 0-1 (73' Πέρεθ)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 ( 57' Μαρσιάλ, 81' Λίνγκαρντ)

Τρίτη

Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (17' Λονγκ / 69' ΜακΆρθουρ, 80' Μιλιβόγεβιτς)

Σουόνσι - Τότεναμ 0-2 (12' Γιορέντε, 89' Ντέλε Άλι)

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 2-1 (59' & 90+4' Κάρολ / 31' ΜακΛιν)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουότφορντ 3-1 (1' Στέρλινγκ, 13' αυτ. Καμπασελέ, 63' Αγκουέρο / 82' Γκρέι)

Τετάρτη

Άρσεναλ - Τσέλσι 2-2 (63' Γουίλσιερ, 90+2' Μπεγερίν / 67' πέν. Αζάρ, 83' Αλόνσο)